تمدن اورارتو

اورارتو

تمدن اورارتو

اورارتو (به ارمنی Ուրարտու – Urartu به آسوری māt Urarṭu; بابلی Urashtu) که بر پایه انجیل به آن پادشاهی وان و نیز پادشاهی آرارات نیز گفته می‌شود، نام تمدّنی در عصر آهن است. گستره جغرافیایی حکومت این تمدن در اطراف دریاچه ارومیه دریاچه وان، و بلندی‌های ارمنستان قرار داشت. مردم اورارتو از نیاکان گرجی‌ها و ارمنی‌ها به شمار می‌روند و از حدود ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، تا ششصد پیش از میلاد بر منطقه حکمرانی داشتند.

تمدنی کمتر شناخته شده

يكي از تمدن هاي درخشان ايران زمين كه كمتر مورد توجه قرار گرفته و ايرانيان شناخت كمتري از آن دارند، تمدن اورارتو است. از سده نهم تا ششم پيش از ميلاد، شمال باختري و بخشي از باختر ايران تحت حكومت اورارتوها بود، آنان قومي مبتكر، خلاق و آبادكننده بودند. اورارتوها در سرزميني كه در زمان قدرت آنها از ساحل باختري درياي خزر تا سوريه كنوني و درياي مديترانه گسترده بود، شهرها و كاخ ها، دژها و معابد متعدد ساختند، تاكستان ها و باغ هاي ميوه به وجود آوردند و براي تأمين آب مورد نياز آنها ، نهر ها و كانال هاي بسياري حفر كردند و در فلز كاري سر آمد اقوام آن ادوار بودند .

ماد ها و پارسواش ها مدت ۲۰۰ سال در كنار ارارتو ها بودند وبر تمدن يكديگر تاثير مي گذاشتند ، هنر هخامنشي متاثر از هنر اورارتو است. پرفوسور كلايس ، باستان شناس آلماني طي سال هاي ۱۹۶۷ تا ۱۹۷۸ در استان هاي آذربايجان باختري وخاوري به بررسي و كاوش پرداخت و تاكنون ۱۰۱ منطقه مسكوني متعلق به اورارتو را در آذربايجان شناسايي كرده است و آثار زيادي را از تمدن اورارتو كشف كرده است .
سلاطين اورارتو كه در حوالي درياچه وان در خاور آرام در ۸۶۰ پيش از ميلاد ، پس از آسيا ي صغير مي زيستند اقوام مختلف را متحد كرد و سلسله ي اورارتو را بنيان نهادند .

فرزند آرام، ساردوري در ۸۴۳ پيش از ميلاد بر تخت سلطنت اورارتو نشست،

ساردوري، ايشبواي ني، است كه پس از پدر در سال ۸۲۴ پيش از ميلاد بر سلطنت اورارتو جلوس كرد . او تا جنوب درياچه اروميه را متصرف شد. اريكه ايشبواي ني به عمران و آبادي سرزمين هاي تحت حكوت خود توجه خاصي داشت و در نقاط مختلف آن شهر ها و دژ هاي بسياري ساخت .

«منوآ» در ۸۱۰ پيش از ميلاد حكومت اورارتو را به دست گرفت . او يكي از قدرتمندترين پادشاهان اورارتو بود. آرگيشتي، فرزند «منوآ» در ۷۸۶ پيش از ميلاد به سلطنت رسيد. او به بسط و گسترش سرزمين اورارتو و ساختن شهرها و احداث كانال هاي آب و ايجاد تاكستان ها و باغ هاي وسيع همت گماشت . امپراتوري اورارتو در زمان سلطنت ” آرگيشتي ” اول از ساحل كشور ” ماننا ” در ساحل باختري دريا ي خزر تا شمال سوريه گسترده بود . او درياچه ي اروميه و پارسواش را متصرف شد .

فرزند ساردوري به نام ساردوري دوم پس از پدر به تخت سلطنت نشست ، روساي اول در ۷۲۰ قبل از ميلاد پادشاه اورارتو شد . وي در شمال خاوري درياچه اروميه نزديك مرند دژي مستحكم بنا كرد و در چند نقطه شهر هايي

به نام روسا هينلي بنياد نهاد . آرگيشتي دوم ، پس از مرگ پدر در سال ۷۱۲ قبل از ميلاد جانشين او شد . «آرگيشتي» از درگيري با دولت آشور، پرهيز كرد و در نقاط مختلف شهرهايي به نام آرگيشتي هينلي به وجود آورد.

بیشتر اطلاعات ما از تمدن اورارتو، از نوشته‌های آشوری است. قدرت اورارتو آنها را قادر به در اختیار گرفتن تجارت قفقاز و حوزه اطراف دریای خزر می‌کرده‌است. شهرهای اورارتو معماری خاص و شاهانه‌ای دارند که باقی‌مانده بعضی از آنها در شمال کردستان، حکایت از پیشرفته بودن آن و تأثیرش بر معماری ماد و هخامنشی می‌کند. زبان اورارتو احتمالاً از زبانهای هورانی بوده (که از زبانهای مرده، قفقازی هستند) و نزدیکترین زبان مدرن به آنها، زبان گرجی است.

پادشاهان اورارتو در زمان فترت آشور، با گسترش حوزه قدرت خود به شمال بین‌النهرین و شرق سوریه، عملاً نبض تجارت در منطقه آناتولی و بین‌النهرین را در دست گرفتند و قدرت گیری آنها تا حدی سبب کاهش قدرت امپراتوری مقتدر و جنگجوی «هیتی» در مرکز آناتولی شد. کلمه اورارتو، ریشهٔ نام کوه آرارات است.

سلطنت اورارتو بعد از سال‌ها جنگ و رقابت با آشور و بعد از حمله کیمری‌ها، در اثر حمله قوم ایرانی اسکیت‌های اشکودا در قرن ششم قبل از میلاد، از بین رفت و باقی‌ماندهٔ آن، به انقیاد پادشاهی ماد درآمد.

دانش‌پژوهی‌ها نشان می‌دهد که گویش اورارتویی به زبان هوریانی شبیه است و زبان کوتی به عنوان زیرگروه زبان هوریانی شناخته شده و زبان ماننایی نیز از زبان هوریانی انشقاق یافته است.

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *