مکاتیب عبدالله قطب

مکاتیب قطب

دانلود مکاتیب قطب (عبدالله قطب بن محیی)

مکاتیب قطب بن محیی، مجموعه ی ارزش مندی از نامه‌های اخلاقی و عرفانی شیخ عبدالله قطب بن محیی ، به زبان فارسی است که برای سالکان طریقت نوشته است و در جایگاه ادب فارسی، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

مکاتیب عبدالله قطب، مشتمل بر ۳۵۰ نامه است. در نامه‌ها، از صنایع گوناگون لفظی و معنوی، همچون سجع و جناس و مراعات نظیر و نیز از اشعار بزرگان ادب ایران ، بسیار استفاده شده است.

سیر تاریخی نگارش مکاتیب عرفانی

نگارش مکاتیب و نامه های اخلاقی و عرفانی و نیز پاسخگویی به پرسش های اهل سلوک؛ از سوی علمای اعلام و فقهای عظام و مشایخ طریقت و مربیان روحانی؛ از دیر زمان رایج و برقرار بوده است و پیشینه آن به زمان اهل بیت عصمت و طهارت سلام الله علیهم می رسد. به پیروی از ائمه اطهار علیه السلام در میان علمای بزرگ اسلام نیز این سنت حسنه برقرار بوده است. از آن جمله می‌توان به نامه های اخلاقی و عرفانی اسوه‌های ایمان و تقوا ابن طاووس، علامه حلی، شهیدثانی، خواجه نصیر طوسی و غیره اشاره کرد.

مکاتیب قطب از دیدگاه بزرگان

مکاتیب قطب مجموعه ای ارزشمند از نامه های اخلاقی و تربیتی حضرت شیخ عبدالله قطب بن محیی میباشد.
مرحوم محمد معصوم شیرازی صاحب کتاب ارزشمند طرائق الحقایق درباره او چنین می نویسد:

العارف الودود قطب بن محیی بن محمود، جامع علم ظاهر و باطن بوده، آنچه از مکاتیب او دیده شده که به هرکس مرقوم داشته و جواب نوشته از ۱۰۰۰۰ بیت متجاوز بوده که کسی آنها را جمع نموده است.

محدث بزرگ میرزا حسین نوری و مرحوم شیخ عباس قمی و مرحوم مدرس تبریزی و بسیاری از بزرگان دیگر مکاتیب قطب را ستوده اند.

 

مشخصات کتاب

› عنوان : مکاتیب قطب ابن محیی
› زبان: فارسی
› تعداد صفحات : ۷۷۸
› حجم : ۱۲ مگابایت

دانلود کتاب با لینک مستقیم

 

بحر الاسرار

هذا کتاب مستطاب بحر الاسرار ، تسخیرات و دعوات استخراجات مواکلین علوی سفلی و پریان و احضار ختومات تالیف ملا محمد مهدی دامغانی معروف به ملا جن گیر دامغانی است.

بیشتر بخوانید

گنج العرش

کتاب گنج العرش یا همان کلیات بحرالعجائب ملا رضا اردبیلی جرجانی درباب علوم غریبه و علم شریف رمل و طلسمات، احضار آینه، احضار جن، ادعیه مجربه

بیشتر بخوانید
مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *