کتاب بابا گوریو

بابا گوریو

بابا گوریو

بابا گوریو (به فرانسوی: Le Père Goriot) رمانی اثر انوره دو بالزاک نویسنده رئالیست فرانسوی است که در سال ۱۸۳۴ در مدت چهل روز نوشته شد و نخستین بار در مجله پاریس منتشر گردید و در سال ۱۸۳۵ به صورت کتاب منتشر شد. توصیفات دقیق و گیرای او از فضای حوادث و تحلیل نازک بینانه روحیات شخصیت های داستان، بالزاک را به یکی از شناخته شده ترین و تاثیر گذارترین رمان نویسان در طول دو قرن اخیر تبدیل کرده است.

از میان آثار بالزاک می‌توان به کتاب‌های بابا گوریو، چرم ساغری، زنبق دره، آرزو‌های بربادرفته، پیر دختر، اوژنی گرانده، دختر عمو بت، گوبسک ربا خوار، زن سی ساله، پاملا ژیرو و بدرود اشاره کرد.

بابا گوریو داستان تلاقی سرنوشت انسان‌های گوناگون است که در قالب شخصیت‌های مثبت و منفی عناصر سازنده داستان را تشکیل می‌دهند. بالزاک در این کتاب روایت ماجرایی را پیش می‌برد که حول زندگی جوان شهرستانی ساده‌دلی (اوژن دو راستینیاک) است که به پاریس آمده و در پانسیونی(پانسیون ووکه) که محل اقامت افراد گوناگون و غریبی است اقامت می‌کند. داستان در پاریس بورژوایی قرن نوزدهم رخ می‌دهد. روایت بالزاک در تشریح فضای ویژه این پانسیون و شخصیت پردازی افراد موثر داستان خواننده را به میان ماجراها می‌برد.

کلود فارو عضو فرهنگستان فرانسه می گوید که این داستان را صد بار خوانده و در دفعه صدم همان هیجان مطالعه اول به او دست داده است. داستان بابا گوریو نه فقط بزرگ ترینِ رمان های دنیاست بلکه به عقیده کلود فارو شاهکار شاهکارهای ادبی جهان و به عقیده فیلیپ برتو شاهکار نبوغ انسانی است.

این کتاب توسط م. ا. به‌آذین و ادوارد ژوزف و مهدی سحابی و بهروز بهزاد به فارسی برگردانده شده‌است.


مشخصات کتاب

 icon-book  عنوان: بابا گوریو
 icon-user  نویسنده: هونوره دوبالزاک
 icon-user-md  مترجم: بهروز بهزاد
 icon-text-width  زبان: فارسی
 icon-file-text-o  فرمت فایل: PDF
 icon-file-o  تعداد صفحات: ۴۴۳
 icon-file  حجم فایل: ۴٫۷ مگابایت

 icon-download دانلود کتاب


کتابهای مشابه:

رمان پلیسی جنایی خانه کج اثر آگاتا کریستی
کتاب بیگانه اثر آلبر کامو
کتاب رودخانه بزرگ ارنست همینگوی

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *