رازهای خنوخ

رازهای خنوخ

کتاب رازهای خنوخ

دانلود کتاب رازهای خنوخ

خنوخ (یا: اخنوخ) نزد اهل کتاب یکی از پیامبران پیش از توفان نوح علیه السلام است که علوم وکتابهای فراوانی را به او نسبت داده اند. علمای اسلام وی را با حضرت ادریس علیه السلام که خدای متعال وی را در قرآن مجید ستوده و به معراج او اشاره کرده است، برابر می دانند. واژه خنوخ در زبان عبرى به معناى «آزموده» است. نام وى حدود ۴۴ بار به لفظ اخنوخ و چندین بار به لفظ احنوخ، احنوح، خنوخ، خنوح و… در کتاب بحارالانوار آمده است و صحیفه‏‌اى منسوب به او در جلد ۹۵ آن کتاب وجود دارد.

اعتبار کتاب رازهای خنوخ

هنگامى که دانشمندان یهود در قرن اول میلادى براى تعیین کتابهاى الهامى خویش گرد آمدند، از نوشته‏‌هاى فراوانى که در آن روزگار رواج داشت، آنهایى را که به زبان یونانى نوشته شده بود، کنار گذاشتند، و بر ۳۹ کتاب، که به زبان عبرى بود، اتفاق کردند. این مجموعه بعداً تنخ نامیده شد و مسیحیان آن را عهد عتیق نامیدند. کتابهایى که رد شدند، دو دسته بودند:

دسته اول، که اپوکریفا نامیده مى‏‌شود، اعتبار ناچیزى داشت؛ و با آن که یهودیان آن نوشته‏‌ها را ترک کرده بودند، مسیحیان برخى از آنها را بر عهد عتیق خود افزودند. با این کار، شماره کتابهاى عهد عتیق نزد مسیحیان به ۴۶ رسید و همه ایشان الهامى بودن آنها را پذیرفتند. حدود پنج قرن پیش، مارتین لوتر در الهامى بودن این کتابها تردید کرد؛ و با گذشت زمان، مسیحیان پروتستان آنها را کنار گذاشتند و نسخه‏‌هاى عهد عتیق پروتستانى پدید آمد که با تنخ یهودیان برابر است. از آن جا که معمولا پروتستانها به ترجمه و نشر کتاب مقدس اقدام مى‏‌کنند، نسخه‏‌هاى فاقد اپوکریفا در جهان فراوانتر است.

دسته دوم، که سوداپیگرافا نامیده مى‏‌شود، اعتبار کمترى داشت و هرگز در عهد عتیق قرار نگرفت. این نوشته‏‌ها که چند دهه پیش از میلاد، به دست برخى از یهودیان فرهیخته پدید آمده بود، بر اثر بى‏‌توجهى اهل کتاب از میان رفت، ولى شمارى از متون یا ترجمه‌‏هاى آنها در گوشه و کنار جهان باقى ماند و در قرون اخیر کشف شد، که ترجمه اسلاوى رازهاى خنوخ از آن جمله است. تعداد این آثار، که مسیحیان در برخى از آنها تصرفاتى کرده‌‏اند، بسیار است. مجموعه‏‌هایی از آنها به‏ زبان انگلیسى و زبانهاى اروپایى دیگر ترجمه و چاپ شده و یکى از آنها به انگلیسى با عنوان کتابهاى فراموش شده عدن در سال ۱۹۲۷ در آمریکا انتشار یافته است.

رازهای خنوخ را خنوخ اسلاوی هم مینامند.

 icon-book با هم بخش ابتدایی کتاب رازهای خنوخ را میخوانیم:

۱٫ مردی خردمند و استادی بزرگ وجود داشت که خداوند به او مهر میورزید؛ و وی را به حضور پذیرفت تا بالاترین مساکن را مشاهده کند؛ و قلمرو حکیمانه و بزرگ و غیرقابل تصور و تغییرناپذیر خدای قادر مطلق، مقام خدمتکاران خداوند که بسیار شگفتآور و شکوهمند و درخشان و دارای چشمهای فراوانی است، تخت غیرقابل دسترس خداوند،
درجات و جلوههای لشکر مجردات، خدمات ناگفتنی کرورهای عناصر، جلوههای گوناگون و نغمههای وصفناشدنی لشکر کروبیان و نور بی کران را شاهد عینی باشد.

۲٫ وی گفت: هنگامی که ۱۶۵سال از عمرم گذشته بود، پسرم متوشالح به دنیا آمد.

۳٫ پس از آن، دویست سال دیگر زیستم و مجموع سالهای عمرم به ۳۶۵ رسید.

۴٫ در نخستین روز از نخستین ماه، در خانهام و روی بستر خویش، تنها آرمیدم و به خواب رفتم.

۵٫ هنگامی که خفته بودم، دلتنگی سختی مرا فرا گرفت و در خواب سرشک از دیدگانم جاری شد. من نمیدانستم راز این دلتنگی چیست و چه حادثهای برایم رخ خواهد داد.

۶٫ تا این که دو مرد بسیار تنومند، که هرگز مانند ایشان را روی زمین ندیده بودم، بر من ظاهر شدند. چهره آنان مانند خورشید میدرخشید؛ و چشمانشان همچون چراغی فروزان بود؛ و از دهانشان آتش بیرون میآمد. آنان جامهها و نغمههای گوناگونی داشتند. رنگ ایشان ارغوانی، و بالهایشان از طلا درخشانتر، و دستهایشان از برف سفیدتر بود.
………………….


مشخصات کتاب

  عنوان: رازهای خنوخ
  زبان: فارسی و انگلیسی (دو زبانه)
  فرمت فایل: PDF
  تعداد صفحات: ۱۰۸
  حجم فایل: ۱ مگابایت

 دانلود کتاب


 icon-key شاید دوست داشته باشید:

مجموعه کامل کتابهای استاد قندی در حوزه متافیزیک

کتاب ازدواج بهشت و جهنم اثر ویلیام بلیک

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − نه =