بازدید: 148 بازدید
 معراج السعاده

معراج السعاده

دانلود کتاب معراج السعاده اثر ملا احمد نراقی

معراج السعاده کتابی درباره اخلاق اسلامی با رویکردی عقلی و نقلی است که توسط ملا احمد نراقی به زبان فارسی تألیف شد. این کتاب در پنج بابِ مقدمات نافعه، اسباب بدی اخلاق، محافظت از اخلاق حسنه، تفصیل اخلاق حسنه و ذمیمه و بیان مراتب اطاعت و عبادت به بررسی مباحث اخلاقی پرداخته است.

  • باب اول: در بیان بعضی مقدمات نافعه، از بیان حالات نفس . منفعت فضایل اخلاق و مضرات رذایل
  • باب دوم: در سبب بدی اخلاق و بیان قوای نفس و در آن هشت فصل است.
  • باب سوم: در بیان محافظت اخلاق حسنه از انحراف و معالجات کلیه اخلاق رذیله و مشتمل بر سه فصل است.
  • باب چهارم: در تفصیل انواع اخلاق و بیان شرافت فضایل
  • باب پنجم: اسرار و آداب عبادت

اهمیت کتاب معراج السعاده

کتاب معراج السعاده اثری گرانقدر و گرانسنگ است که از دیرباز هم در محافل ادبی و عرفانی و هم در حوزه های علم و دین، مورد استقبال و توجه بوده است. عام و خاص همواره از دریایِ گهربارِ معانی این کتاب، بهره ها می برده اند تا جایی که بخش هایی از مطالبِ آن، به عنوان متنِ درسی در کتاب های درسی آن زمان ها گنجانده می شده است.

به اعتراف همگان این کتاب، از نظرِ محتوا و سبک نگارش و شیواییِ بیانِ مطالب و تنوع موضوعات مطرح شده در زمینه مسایل تربیتی و اخلاقی، اثری است در خور توجه وبا این که نزدیک به دویست سال از تاریخ تألیفِ آن می گذرد، هنوز تازگی خود را حفظ کرده و عطش جامعه در موردِ آن فروکش نکرده است.

شاهد این مدعا چاپ های مکرر و متنوّعی است که از این کتاب وجود دارد و به ادعای بسیاری از بزرگان اخلاق، در بینِ آثار فارسی و حتی عربی، اثری مثل آن نوشته نشده است. ملا احمد نراقی در مقدمه کتاب آورده است که این کتاب ترجمه ای است از کتاب جامع السعادات، مرحوم ملامهدی نراقی که به درخواست فتحعلیشاهِ قاجار به رشته تحریر درآمده است، البته با اصلاحات و اضافاتی به خاطرِ استفاده عموم.


 مشخصات کتاب

  عنوان: معراج السعاده
  نویسنده: ملا احمد نراقی
  زبان: فارسی
  فرمت فایل: PDF
  تعداد صفحات: ۷۹۶
  حجم فایل: ۳٫۶ مگابایت

  دانلود


از همین نویسنده بخوانید:

دانلود کتاب خزائن نراقی