بازدید: 176 بازدید
کریم شیره ای

دانلود کتاب کریم شیره ای دلقک ناصرالدین شاه

کریم شیره ای دلقک مخصوص ناصرالدین شاه بود. او کسی بود که اشتغال خاطر شاه را فراهم میکرد. کریم شیره ای اجازه داشت هر موقع هر مطلبی که خواست را بگوید. او مردی باهوش و موقعیت شناس بود و هر حرفی را به جای خود میزد. عده ای از درباریان و رجال برای پیشبرد کارهای خود به کریم شیره ای رجوع میکردند و کریم هم با گرفتن مبلغی کارهای آنان را انجام میداد، تا جاییکه امروز “خر کریم را نعل کردن” به معنای حق و حساب دادن است. کریم را بعد از ملانصرالدین و عبید زاکانی یکی از چهره های درخشان مضحکه و هجو در ایران میدانند.

مشخصات اخلاقی کریم شیره ای

کریم مردی بلندقد و لاغر اندام بود که لباسی عجیب و رنگارنگ بر تن داشت و بر خری کوچک با دست و پایی کوتاه سوار می‌شد. او با این‌که جثه‌ای حقیر و شغلی پست داشت، انسانی دارای علو طبع، با گذشت، فداکار، دلسوز و مردم نواز بود. وی با رک‌گویی و سرعت انتقال حیرت‌انگیز و سخنان نیشدار و ابتکاری خویش در عین حال که خاطر شاه را خرسند می‌کرد گاهی نیز رفع ظلم از مظلومی و سبب خجلت ظالمی را فراهم می‌ساخت. کریم به قدر کفایت باخواندن و نوشتن آشنایی داشت، نماز می‌خواند و نیز به پرورش گل نرگس علاقه داشت و البته در عید نوروز با فرستادن گل‌های دست پرورده خود به در منازل اشراف و درباریان از آنها عیدی می‌گرفت.

کریم پشه

کریم قبل از این که به تهران بیاید و به دربار راه پیدا کند در اصفهان به دلیل متلک‌های نیشدار و گزنده به «کریم پشه» معروف بود و همه مردم او را‌ با این لقب می‌شناختند و با شیرین‌کاری‌ها و متلک‌هایش آشنایی داشتند. برخی معتقدند وجه تسمیه واژه شیره‌ای در ادامه نام وی به این علت است که او قبل از ورود به تهران به امر تهیه و فروش شیره انگور اشتغال داشته است. و برخی نیز بر این اعتقادند چون او همیشه چرت می‌زده و وانمود می‌کرده شیره‌ای است و از این عمل در شیرین‌کاری‌هایش کمال بهره را می‌برده است، به او چسبیده باشد.

اولین شبی که کریم به تهران وارد شد چون با جایی آشنایی نداشت پس از مدتی سرگردانی وارد منزلی شد که جشن عروسی در آن برپا بود و چون محلی برای نشستن نیافت در میان مطرب‌ها نشست و در پاسخ به پرسش صاحبخانه از نام و نشانش خود را دلقکی که برای پیدا کردن کار به تهران آمده معرفی کرد.


مشخصات کتاب

  عنوان: کریم شیره ای
  نویسنده: حسین نوربخش
  زبان: فارسی
  فرمت فایل: PDF
  تعداد صفحات: ۴۱۹
  حجم فایل: ۸٫۵ مگابایت

 دانلود


همچنین بخوانید:

دانلود کتاب آخناتون فرعون مصر