۷ جاسوس برتر و حرفه ای دنیا را بشناسید

جاسوس برتر

۷ جاسوس برتر دنیا

۷ جاسوس برتر دنیا را بشناسید.

در طول تاریخ قدرتهای دنیا در پی تسلط بر دیگران بودند و در این راه از هیچ گزینه ای دریغ نمیکردند. برای آنها مهم رسیدن به هدف بود، و برای رسیدن به این هدف، وسیله و ابزار چندان مهم نبود. یکی از این ابزارها جاسوسی بود. جاسوس انواع مختلفی دارد، برخی فقط یک بار در زندگی‌شان آن را انجام می‌دهند و برخی به عنوان شغل و به صورت حرفه‌ای آن را دنبال می‌کنند.

آن‌ها برای انجام کارشان انگیزه‌های متفاوتی دارند. یک عده مستقیما پول می‌گیرند و جاسوسی می‌کنند، بعضی‌های شان پول نمی‌گیرند ولی به خاطر منافع آینده‌شان دست به جاسوسی می‌زنند و یک گروه هم هستند که ندانسته جاسوسی می‌کنند و آب در آسیاب دشمن می‌ریزند. خلاصه که در همه جا و در همه سطح می‌شود جاسوسی کرد، از میدان جنگ بگیرید تا حوزه علم و صنعت و سیاست و غیره.

در این گزارش قصد داریم ۷ جاسوس برتر دنیا را به شما معرفی کنیم.


وایولت اسزابویک

اولین مورد از ۷ جاسوس برتر یک زن است. وایولت اسزابویک زن کاملا عادی​ بود که به یکباره به قهرمانی فوق‌العاده در مبارزه علیه نازی‌ها تبدیل شد. وی​ سال ۱۹۴۱ در لندن با یک افسر فرانسوی با نام اشتین اسزابو ازدواج کرد. همسر وی در جنگ کشته شد. وایولت نیز به همین دلیل در گروه عملیات‌​ ویژه ثبت‌نام کرد. وی که تسلط زیادی بر زبان فرانسوی داشت در تمرین‌های مرتبط با خرابکاری و نفوذ آموزش دید. وایولت ​ سال ۱۹۴۴ به عنوان داوطلب وارد شمال فرانسه شد و رهبری یک گروه مقاومت را به عهده گرفت.

هر چند عملیات دوم وی​ ابتدا با موفقیت همراه بود، اما اسزابو در یک ایست بازرسی نیروهای آلمانی بازداشت شد. او حتی پس از شکنجه شدن نیز به همکاران خود خیانت نکرد و حتی زمانی که در اردوگاه کار اجباری ​راونزبورخ​ دوران اسارت خود را پشت سر می‌گذاشت نیز مانع کشته شدن یکی از نیروهای بلژیکی شد. وایولت سرانجام در فوریه ۱۹۴۵ کشته شد.


کلائوس فوکس

کلائوس فوکس یک فیزیکدان هسته ای اهل آلمان بود که در سال ۱۹۳۳ به بریتانیا رفت. او به فعالیت در برنامه هسته ای مخفیانه بریتانیا مشغول شد. وی بعدها در طرح منهتن که به ساخت بمب اتم انجامید نیز مشارکت کرد. کلائوس فوکس در سال ۱۹۵۰ میلادی به دنبال افشای ارتباطش با اتحاد جماهیر شوروی بازداشت شد. او به ۱۴ سال زندان محکوم شد و تابعیت بریتانیایی اش نیز سلب شد. کلائوس فوکس در سال ۱۹۸۸ درگذشت.


سیدنی رایلی

سیدنی رایلی به «تکخال جاسوسان» مشهور بود. او که برای بریتانیا جاسوسی می کرد ماموریتهای زیادی را به انجام رساند. یکی از ماموریتهای مهم او نقش آفرینی در طرح بریتانیا برای سرنگونی دولت بولشویک ها در سال ۱۹۱۸ بود. سیدنی رایلی برای نقش خود در این طرح به طور غیابی به اعدام محکوم شد. این حکم در سال ۱۹۲۵ میلادی پس از بازگشت او به اتحاد جماهیر شوروی به اجرا در آمد. گفته می شود سیدنی رایلی الهام بخش ایان فلمینگ، نویسنده بریتانیایی برای خلق شخصیت جیمز باند بود.


مارگارتا گریتجه

دومین جاسوس برتر زن

مارگارتا گریتجه که متولد هلند بود در پاریس به رقاصی و فحشا مشغول بود.

او سال ۱۹۰۵ پس از جدایی از همسرش کار خود را شروع کرد و نام مارتا هاری را برای خود برگزید.

او زندگی بی‌بند و باری داشت و با ثروتمندان حشر و نشر می‌کرد و در ادامه با بسیاری از سیاستمداران و افسران ارشد نظامی رفت و آمد پیدا کرد.

هلند در جریان جنگ اول جهانی اعلام بی‌طرفی کرد و همین مساله به مارتا اجازه می‌داد آزادانه از مرز کشورهای اروپایی عبور کند.

او در این دوره از سوی دستگاه اطلاعاتی بریتانیا به ظن جاسوسی برای فرانسه تحت نظر قرار داشت هر چند فرانسوی‌ها بعدها این مساله را رد کردند.

در ژانویه ۱۹۱۷ وابسته نظامی آلمان در مادرید پیام رادیویی محرمانه‌ای برای برلین ارسال کرد که در آن به اظهارات جاسوسی با اسم رمز H21 اشاره شده بود.

دستگاه اطلاعاتی فرانسه این پیام را رمزگشایی کرد و مشخص شد H21 کسی نیست جز مارتا. مارتا در سیزدهم فوریه ۱۹۱۷ در پاریس بازداشت و به اتهام جاسوسی محاکمه شد. او به اعدام محکوم شد و در سپتامبر همان سال در چهل و یک سالگی به جوخه اعدام سپرده شد.


رابرت هانسن

این که یک مامور اطلاعاتی آمریکا به جاسوسی دوجانبه بدل شده و برای ۲۰ سال اطلاعات محرمانه بفروشد به تنهایی برای نشان دادن اهمیت پرونده هانسن کافی است.

هانسن که از اواخر دهه ۷۰ سده گذشته به خدمت سازمان اطلاعاتی آمریکا در آمده بود در سال ۲۰۰۱ و پس از لو‌‌رفتن نوار مکالماتش با یک جاسوس روس پس از ۲۰ سال همکاری با KGB به دام افتاد.

سازمان ضدجاسوسی سیا پس از لو رفتن این نوار هانسن را تحت نظر قرار داد و عاقبت هنگامی که با رابط خود برای انتقال اطلاعات در پارکی در شمال ویرجینیا قرار داشت، بازداشت شد.

از نظر بسیاری از کارشناسان اطلاعاتی هانسن یکی از موفق‌ترین جاسوس‌های دوجانبه و البته از مخرب‌ترین آنها در تاریخ ایالات‌متحده بوده که ساختار داخلی سیا را برای روس‌ها برملا کرده است.

نکته تناقض‌آمیز این که مسئولیت اصلی هانسن در سیا شناسایی جاسوسان دوجانبه بود. او قربانی طمع خود شد و گمان می‌رود در برابر ارائه اطلاعات محرمانه به روس‌ها طی ۲۰ سال حدود ۱٫۵ میلیون‌دلار پول گرفته باشد. هانسن هم در حال پشت سر گذاشتن محکومیت حبس ابد خود بدون برخورداری از عفو در یکی از زندان‌های فدرال در مریلند است.


اولگ پنکفسکی

اگر بتوان گفت در بحران موشکی کوبا در سال ۱۹۶۱، جهان در آستانه جنگ اتمی قرار گرفته بود، اولگ پنکفسکی نیز می‌تواند ادعا کند جاسوسی بوده که توانسته مسیر تاریخ را عوض کند، از او به عنوان جاسوس برتر که توانسته سرنوشت دنیا را عوض کند یاد شده است. خانواده پنکفسکی در زمان انقلاب کمونیستی و جنگ داخلی دارای احساسات ضدکمونیستی بود و پدر وی نیز به همین دلیل کشته شد. در مقابل، اولگ تا پیش از پیوستن به بخش جاسوسی ارتش شوروی، توانست به رده‌های بالای ارتش دست پیدا کند. وی در ترکیه فعالیت می‌کرد و حتی با رئیس بخش جاسوسی ارتش نیز رابطه نزدیکی داشت. اما پس از مدتی شرایط پیچیده شد. برخی پنکفسکی را جاسوس می‌دانستند و برخی دیگر او را عنصر نفوذی کمونیست‌ها تلقی می‌کردند.

به عنوان مثال، پنکفسکی​ سال ۱۹۶۰ در مسکو تلاش کرد با نزدیک شدن به دانشجویان آمریکایی با سازمان سیا ارتباط برقرار کند و در سفر خود به لندن، اطلاعاتی را در اختیار سرویس‌های جاسوسی لندن قرار داد. این اطلاعات که در خصوص تسلیحات اتمی شوروی بود به کندی، رئیس‌جمهور وقت آمریکا این جسارت را داد تا در برابر استقرار موشک توسط شوروی در کوبا مقاومت کند.

با این حال، پیتر رایت یکی از افسران بازنشسته MI5 و نویسنده کتاب «جاسوس کچر» روایت متفاوتی از پنکفسکی مطرح می‌کند و معتقد است وی فردی نفوذی بوده است. البته آمریکایی‌ها بر این باور بودند که نقشه‌های ارائه شده از سوی پنکفسکی در خصوص سایت‌های پرتاب موشک در کوبا کمک فراوانی به کشف طرح‌های شوروی و در نهایت جلوگیری از شروع جنگ اتمی کرده است.


آلدریش آمس

آلدریش آمس جاسوس فوق‌العاده‌ای بود، اما در عین حال یکی از کم‌ فکرترین آنها نیز محسوب می‌شد! شاید به همین خاطر است که در آخر لیست ۷ جاسوس برتر است. وی سالانه ۶۰ هزار دلار از سازمان سیا پول دریافت می‌کرد و این پول‌ها را بسیار علنی به مصرف می‌رساند. پدر او در سازمان سیا فعالیت داشت و در صرف مشروبات الکلی زیاده‌ روی می‌کرد. به همین خاطر نیز پیشرفت زیادی در کار خود نداشت. آلدریش​ به شغل خانوادگی خود ادامه داد و در تعطیلات تابستان به تجربه‌ اندوزی در بزرگ‌ترین سازمان جاسوسی جهان ‌پرداخت.

وی در بخش‌های سطح پایین فعالیت می‌کرد تا این‌که تحصیلات آکادمیک راه وی را برای رسیدن به مدارج بالای شغلی باز کرد. آمس با وجود پیشرفت شغلی در برخی موارد دچار اشتباه‌های فاحشی ‌شد. به عنوان مثال، وی یکبار در متروی نیویورک مدارک مهمی را گم کرد. ​

وی خود به این موضوع اشاره کرده بود که تنها سعی داشته اطلاعات کم‌ارزشی را در اختیار مقام‌های روس قرار دهد، اما​ ناگهان در دام آنها افتاده است. خیانت‌های وی هزینه گزافی برای آمریکایی‌ها در پی داشت و آنها بسیاری از عوامل خود در اروپای شرقی را از دست دادند. مقام‌های روس هزینه‌های زیادی​ برای محافظت از آمس متقبل شدند. سیا نیز در دهه ۱۹۹۰ از استخدام عوامل جدید در حوزه شوروی خودداری می‌کرد. نکته جالب توجه این‌ که آمس از دو تست دروغ‌ سنج با موفقیت عبور کرده بود. اما سازمان سیا در نهایت و پس از سال‌ ها توانست به جاسوسی آمس پی ببرد.

 

همچنین بخوانید:

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 1 =