آرزوهای بزرگ

آرزوهای بزرگ

دانلود کتاب آرزوهای بزرگ

وقایع کتاب آرزوهای بزرگ به صورت خود زندگی‌نامه از قول شخصیت اصلی داستان، کودکی یتیم به نام پیپ نوشته شده‌ است. پیپ، در طول مسیر زندگی با دوستان و حوادث زیادی روبرو می شود که در تصمیمات و اهدافی که در زندگی پیش می گیرد، نقش مهمی ایفا می کنند. پسرکِ یتیمی به نام «پیپ» در گورستان با یک زندانی فراری آشنا می شود و به او غذا و سوهانی برای بریدن زنجیرهایش می دهد. این آشنایی تصادفی سبب می شود پیپ در نوجوانی با دعوتی غیر منتظره از سوی مردی پولدار مواجه شود و مسیر زندگیش دگرگون شود.

پیپ، پسرکی هفت ساله، زندگی محقر و فروتنانه‌ای را در کلبه‌ای روستایی، با خواهری بدخلق و سختگیر و شوهر خواهرش «جو گارجری» آهنگری پرتوان اما مهربان و نرم‌خو، می‌گذراند. او که روزی برای سر زدن به قبر مادر و پدرش به گورستان می‌رود، به طور اتفاقی با یک زندانی فراری محکوم به اعمال شاقه روبرو می‌شود. آن زندانی، داستانی ترسناک برای کودک سرهم می‌کند تا او نانی برای رفع گرسنگی و سوهانی برای رهایی خویش از غل و زنجیری که به دست و پایش بسته‌ است، بیاورد. پیپ هم به ناچار و از دل‌ رحمی او را یاری می‌کند.

آرزوهای بزرگ و الیور تویست از بهترین آثار چارلز دیکنز هستند.

خانم هاویشام

مدت زمانی می‌گذرد و زنی میانسال و ثروتمند به نام «خانم هاویشام» از پیپ می‌خواهد تا گاهی برای حرف زدن و همنشینی به او سر بزند. هاویشام زنی بداخلاق است که در عمارتی قدیمی، فرسوده و نامرتب، که در آن غم و اندوه گذشته موج می‌زند زندگی می‌کند. معشوقه‌ی خانم هاویشام در گذشته‌ و درست هنگام مراسم عروسی، او را ظالمانه ترک کرده است. به همین دلیل او از مردها متنفر است و می‌خواهد که از مردها انتقام بگیرد.

خانم هاویشام دختر خوانده‌ای زیبا، اما مغرور و لجوج به نام «اِستِلا» را به سرپرستی گرفته است تا او را مثل خودش متنفر و کینه‌جو از مردان تربیت کند. پیپ بعد از مدتی رفت و آمد به این خانه دل‌بسته‌ی استلای مغرور می‌شود. اما درست از زمانی که دخترک او را به خاطر شرایط زندگی‌اش تحقیر می‌کند، پیپ آرزوهای بزرگی را در سر می‌پروارند و این آرزو رهایی از زندگی محقر روستایی و زندگی کردن مثل نجیب‌زادگان و اشرافیان است. از این لحظات داستان پیپ پی آرزوهای بزرگ خود می‌رود و با حوادث و اتفاقات و در نهایت پایانی عجیب مواجه می‌شود.

درونمایه داستان آرزوهای بزرگ دیکنز

آرزوهای بزرگ Great Expectations جزو بهترین آثار دیکنز است که می‌توان گفت چارلز دیكنز در نگارش این رمان از درونمایه‌های تقابل اشراف و طبقه فرودست، عشق و وحشت، قتل و جنایت می‌گوید. او در این کتاب تضاد تاریکی و روشنایی را برای خواننده به تصویر می‌کشد. پیت با توصیف فضاهای تاریک مثل باغ کثیف و نامرتب خانم هاویشام و جرم و جنایاتی که در رمان اتفاق می‌افتد، حس ترس و سردرگمی خود را به خواننده القا می‌کند این تاریکی نشان از مسیر زندگی پیپ است که او در آن گم شده است. اما آنچه به خواننده حس رضایت می‌دهد، نور امیدی است که این تاریکی را روشن می‌کند.

آرزوهای بزرگ روایتی از سختی‌ها و رنج‌هایی است که هر انسانی ممکن است در طول زندگی خود با آن‌ها مواجه شود. مشکلاتی که حتی ممکن است انسان را از ارزش‌ها و شرافت وجودی او دور کند. این رمان نشان می‌دهد که مالکیت و ثروت نمی‌توانند درون شخصیت‌ها را تغییر دهند و این که برای رسیدن به خود واقعی و ارزش ذاتی مقدس خودمان باید پای در مسیر درست بگذاریم.

چارلز دیکنز در کتاب آرزوهای بزرگ به واسطه اعمال و رفتار شخصیت‌ها صفات بد مثل طمع، کینه، سنگدلی و خساست را در مقابل صفات نیکویی مثل قناعت، جوانمردی، بخشش و فداکاری را نشان می‌دهد. این همان تصویر آرمانی و واقع‌گرایانه‌ای است که باعث درخشش آثار دیکنز در جهان شده است.


 مشخصات کتاب

  عنوان: آرزوهای بزرگ
  نویسنده: چارلز دیکنز
  مترجم: شکوفه اخوان
  زبان: فارسی
  فرمت فایل: PDF
  تعداد صفحات: ۲۳۴
  حجم فایل: ۲٫۷ مگابایت

  دانلود


 

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 3 =