بازدید: 108 بازدید
بیت کوین چیست

بیت کوین چیست ؟

بیت کوین چیست و چه مفهومی دارد؟ شاید این سوال بسیاری از شما باشد. بیت کوین یک ارز دیجیتال است. ارز دیجیتال نوعی خاص از پول است که به صورت دیجیتالی است و با علم رمز نگاری ایجاد شده است. ارز دیجیتال غیر متمرکز است یعنی این نوع پول را هیچ کسی کنترل نمیکند و در انحصار کسی نیست. بیت کوین نوعی ارز دیجیتال است که در سال ۲۰۰۸ بوجود آمده است و توانسته در این چند سال ارزش بسیاری کسب کند. بحث درباره بیت کوین نیاز به نوشتن صدها مقاله دارد، با این حال در این مقاله سعی خواهیم کرد تا مفاهی ابتدایی درباره بیت کوین را معرفی کنیم.

در این مقاله خواهید خواند:

 • بیت کوین چیست
 • تاریخچه بیت کوین
 • هدف بیت کوین چیست
 • ماینر بیت کوین چیست
 • روشهای بدست آوردن بیت کوین
 • آیا ممکن است بیت کوین نابود شود؟
 • ارزش بیت کوین چطور تعیین میشود؟

 

بیت کوین یک ارز دیجیتالی است که توانسته است تعدادی را بسیار ثروتمند کند. در حال حاضر که این مقاله را مینویسم (مهر ۱۳۹۹) یک بیت کوین معادل ۱۰۵۷۶ دلار است. یعنی این ارز دیجیتال حدود ۱۰ هزار برابر دلار ارزش دارد. خوبی بیت کوین این است که تحت کنترل هیچ سازمان و دولت و ارگان خاصی نیست و کسی آن را کنترل نمیکند. البته عدم تمرکز بیت کوین برای عده ای نگران کننده است چون هیچ بانک معتبری کنترل پول آنها را در اختیار ندارد.

 

ارز دیجیتال چیست

 

بیت کوین یک شبکه پرداخت غیر متمرکز است؛ یعنی نه یک شخص و نه یک کمپانی روی فرایند تولید و تغییر قیمت آن هیچ کنترلی ندارند. به جای آن، هرکسی روی شبکه کنترل پول خود را بر عهده دارد و هرکسی می‌تواند با دانلود نرم افزار رایگان Bitcoin و اجرای آن روی کامپیوتر شخصی‌اش، روی سیستم مالی Bitcoin تاثیرگذار باشد. بیت کوین به وسیله رایانه های پرقدرت و با استفاده از محاسبات ریاضی خاص و کد گذاری های پیچیده تولید میشود. هر بیت کوینی که تولید میشود کاملا قابل ردیابی است و امکان تولید تقلبی Bitcoin وجود ندارد.

تاریخچه بیت کوین

درباره تاریخچه بیت کوین اطلاعات دقیقی در دست نیست. سازنده Bitcoin همانند دیگر ارزهای دیجیتالی خیلی مشخص نیست. شایعاتی مطرح شده است که شخصی به نام ساتوشی ناکوموتو بیت کوین را به وجود آورده است ولی هیچ سندی وجد ندارد که ساتوشی ناکوموتو سازنده بیت کوین است. حال سازنده بیت کوین هر کسی که باشد او این ایده ها را در ذهن داشت:

 1. سیستم پول سازی را به وجود بیاورد که تحت کنترل دولت ها نباشد.
 2. قابلیت انتقال دیجیتالی داشته باشد.
 3. سرعت انتقال بالا داشته باشد.
 4. هزینه انتقال کم داشته باشد.

پشتوانه بیت کوین چیست ؟

همه ارزهای رایج دنیا پشتوانه ای مثل طلا یا نقره دارند. به طور مثال هر اسکناسی که در دنیا چاپ میشود باید معادل آن طلا در خزانه آن کشور اضافه شود. ولی پشتوانه بیت کوین طلا یا نقره نیست بلکه فرمولهای ریاضی است. فرمول بیت کوین در اختیار همه است و هر کسی میتواند از آن استفاده کرده و صحت آن را بسنجد.

*** همچنین بخونید: دانلود کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید ***

هدف بیت کوین چیست ؟

هدف بیت کوین به وجود آوردن سیستمی بوده است که افراد با استفاده از آن سیستم به تولید پول مجازی بپردازند. این پول کاملا امن است، قابل دزدی نیست و قابلیت انتقال بسیار سریعی دارد. هدف دیگر بیت کوین حذف واسطه در انتقال پول است، برای انتقال بیت کوین به شخص دیگری نیاز به هیچ واسطه ای نیست. از دیگر قابلیت های بیت کوین این است که در این سیستم میتوانید بدون لو رفتن اطلاعات هویتی اقدام به خرید و فروش و انتقال وجه بکنید. به خاطر این ویژگی افرادی اقدام به سوء استفاده از بیت کوین میکنند و برخی از دولت ها قوانین سخت گیرانه ای برای معاملات بیت کوین در نظر گرفته اند.

چطور میتوان بیت کوین به دست آورد؟

برای به دست آوردن بیت کوین روشهای مختلفی وجود دارد:

از طریق صرافی های اینترنتی اقدام به خرید بیت کوین بکنید.

از شخصی که بیت کوین دارد بخرید

در یک معامله، به جای پول از خریدار بیت کوین طلب کنید

با استفاده از دستگاه استخراج بیت کوین یا ماینر اقدام به تولید بیت کوین بکنید.

استخراج بیت کوین

دستگاه ماینر چیست و چطور میتوان از آن بیت کوین کسب کرد؟

دستگاه ماینر در اصطلاح به دستگاه های استخراج بیت کوین یا ارز دیجیتال گفته میشود. استفاده از دستگاه ماینر به دلیل مصرف برق بسیار زیاد در برخی از کشورها ممنوع است. در واقع فرایند استخراج بیت کوین به این صورت است که شما دستگاه خود را راه اندازی میکنید و اجازه میدهید که یک شبکه از سرور دستگاه شما برای تولید بیت کوین استفاده کند، در این روش لازم نیست خود شما تخصص زیادی را داشته باشید. بلکه خود دستگاه کارهای لازم را انجام میدهد.

برای تولید بیت کوین این مراحل را باید انجام دهید:

۱. خرید دستگاه استخراج

۲. بکارگیری یک کیف پول امن و مناسب

۳. پیوستن به یک استخر برای انجام فرآیند استخراج. استخر استخراج محل مجازی است که استخراج‌کنندگان در آن قدرت پردازش خود را با هم جمع می‌کنند و همه برای استخراج یک بلاک تلاش می‌کنند.

بیت کوین چگونه ارزش گذاری میشود؟

بیت کوین توسط هیچ سازمانی قیمت گذاری نمیشود. قیمت بیت کوین بر اساس میزان عرضه و تقاضا در صرافی ها و مراکز خرید و فروش تعیین میگردد. مشخص است که اگر عرضه کم باشد و تقاضا زیاد باشد قیمت بیت کوین بیشتر خواهد شد و برعکس. در معاملات بیت کوین، استخراج کنندگان ارز عرضه کننده و سرمایه گذاران متقاضی هستند. لازم است بدانید که تنها تعداد محدودی از بیت کوین هایی که تا کنون استخراج شده قابل فروش هستند، اگر در یک بازه زمانی بیت کوین بصورت زیاد عرضه شود قیمت آن سیر نزولی خواهد داشت و اگر تقاضا بیشتر از عرضه باشد قیمت بیت کوین سیر صعودی خواهد داشت.

با توجه به اینکه استخراج بیت کوین رفته رفته سخت تر میشود و فقط تعداد محدودی بیت کوین در جهان موجود است انتظار میرود که قیمت آن روز به روز بیشتر شود. گفتنی است فقط ۲۱ میلیون بیت کوین قابل استخراج است.

آیا بیت کوین ممکن است کم ارزش شود؟

برای کسی که اطلاعات متوسطی در علم اقتصاد دارد جواب این سوال واضح است. بیت کوین هم مانند سایر ارزها ممکن است کم ارزش شود و یا ارزش آن بسیار بیشتر شود. ارز رایج بسیاری از کشورها در طول تاریخ دچار نوساناتی بوده است (مانند کشور ونزوئلا که اکنون ارزش پول رایج آن کشور بسیار پایین آمده است ) بیت کوین هم از این قاعده پیروی میکند و ممکن است نوسانات زیادی داشته باشد. البته برای کسانی که سیر تغییرات ارزش بیت کوین مهم است ذکر این نکته ضروری است که ارزش بیت کوین به طور متوسط رفته رفته بیشتر شده است.

 نمودار ارزش بیت کوین از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰

آیا ممکن است بیت کوین روزی نابود شود؟

صحبت از نابودی بیت کوین کمی غیر منصفانه است. نابودی یعنی بیت کوین کلا از بین برود و تنها یک خاطره از آن در ذهن ها بماند. خبر نابودی بیت کوین تاکنون صدها بار اعلام شده است، انگار عده ای بدشان نمیاید که بیت کوین نابود شود. بیت کوین حتی اگر فقط یک نفر در شبکه باشد و اقدام به استخراج ارز کند نابود نخواهد شد. برای اینکه بیت کوین کلا نابود شود باید کل سیستم اینترنت در کل دنیا نابود شود که این اتفاق خیلی بعید به نظر میرسد. حتی اگر اینترنت به مدت چند روز قطع شود بعد از وصل شدن، بیت کوین به فعالیت خود ادامه خواهد داد. سابقه فعالیت بیت کوین نشان میدهد که این ارز دیجیتالی در برابر انواع هکرها و سیستم های مخرب مقاوم است و اختلالی در کارکرد آن بوجود نماید.

آیا بیت کوین رایگان صحت دارد؟

شاید در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و وبسایتهای مختلف تبلیغ بیت کوین رایگان را دیده باشید. حال که ارزش مادی بیت کوین را متوجه شده اید آیا باز هم به این تبلیغات اطمینان میکنید؟ چطور میشود ارزی که حدود ده هزار برابر دلار ارزش دارد رایگان به دست آورد؟ از شما خواهشمندم گول این تبلیغات را نخورید. اگر به سمت بیت کوین رایگان بروید در بهترین حالت وقت خود را تلف کرده اید و در بدترین حالت سرتان کلاه گشادی خواهد رفت!


امیدواریم از این مقاله استفاده لازم را برده باشید. حالا میدانید که بیت کوین چیست و چه کاربردی در دنیای امروزی دارد. اگر شما نیز تجربه ای در کار کردن با بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال دارید حتما در قسمت نظرات، تجربه خود را بنویسید.

برای اطلاعات تخصصی تر در مورد بیت کوین کتاب همه چیز درباره بیت کوین را دانلود کرده و مطالعه بفرمایید.