تعبیر خواب

تعبیر خواب

تعبیر خواب

حتما برای شما هم این سوال پیش آمده که تعبیر خواب دیشبتان چه بوده است؟ تعبیر خواب دیدن فرد فوت شده یا دیدن مار و عقرب چیست؟ در این مقاله قصد نداریم که به تعبیر خواب شما بپردازیم، بلکه قصد داریم اصول کلی علم تعبیر خواب را بیان کنیم. پس با ما همراه باشید. ضمنا اگر شما نیز نظر و پیشنهادی در این زمینه دارید حتما در قسمت نظرات مطلب خود را بنویسید.

خواب چیست؟

خواب حالتی از زندگی انسان است که در آن فرد توانایی کنترل محیط فیزیکی را ندارد و سطح هوشیاری او بسیار پایین می‌آید. تمام عضلات و حواس پنج‌گانه انسان در خواب غیرفعال می‌شوند، به صورتی که به جای حس بینایی، توهم‌های بینایی جایگزین می‌شود.

خواب میان تمام موجودات مانند پستانداران، پرندگان، ماهی‌ها و دیگر جانوران به همین صورت وجود دارد. از مزایای خواب می‌توان به سلامت و بازسازی سیستم اعصاب، سیستم ایمنی و سیستم عضلانی-اسکلتی اشاره کرد. با به خواب رفتن انسان، روح از جسم خارج شده و به طرف عالم بالا و آسمان‌ها به حرکت درمی‌آید. هر آنچه که روح فرد در این سیر و سیاحت می‌بیند، به شکل خواب در ذهن او مجسم می‌شود.

چه خوابهایی تعبیر ندارند؟

خواب‌هایی که زاییده افکار و تخیلات انسان هستند، خواب‌هایی که نتیجه غلبه مزاج بر انسان هستند و خواب‌هایی که ناشی از حالت خوابیدن انسان باشند، تعبیر ندارند.

برخی از مشهورترین معبران خواب

امام جعفر صادق (ع)
محمّدبن‌سیرین
حضرت یوسف
حضرت دانیال نبی

تعبیر چه خوابهایی را باید جدی گرفت؟

خواب‌هایی که انتهای شب یا بعد از نماز صبح دیده می‌شوند، به رویای صادقه و خواب تعبیردار نزدیک‌تر هستند.

معرفی انواع خوابها

خواب‌ها به ۵ دسته تقسیم می‌شوند:

  1. بعضی خواب‌ها از افکار و تخیلات انسان در بیداری منشأ می‌گیرند؛ به عبارتی فرد دغدغه‌های طی روز خود را در طول شب به ‌شکل خواب می‌بیند.
  2. بعضی خواب‌ها نتیجه غلبه مزاج در انسان هستند. به‌ طور مثال افراد با مزاج گرم، بیشتر اوقات خواب آتش، حمام و… را می‌بینند.
  3. خواب‌های ناشی از وسوسه شیطانی
  4. تعدادی از خواب‌ها از سوی خداوند بوده و خواب‌هایی شایسته و صادق هستند که یا به فرد بشارت امر خیری می‌دهند یا او را راهنمایی و هدایت می‌کنند. به این خواب‌ها رویاهای صادقه هم گفته می‌شود.
  5. خواب‌هایی که به وضع خوابیدن انسان بستگی دارند. مانند خواب انسان جنب، خواب اول شب، خواب فردی که زیاد خوابیده یا زیاد غذا خورده و…

 

کدام خوابها تعبیر دارند؟

  1. خواب‌های دسته اول، دوم و پنجم تعبیری ندارند، تنها دسته چهارم قابل تعبیر هستند و می‌شود به آن‌ها اعتنا کرد.
  2. خواب‌های دسته چهارم دو نوع هستند. بعضی از آن‌ها به قدری واضح و روشن هستند که به تعبیر نیازی ندارند؛ انسان موضوعی را خواب می‌بیند که در بیداری هم همان اتفاق می‌افتد؛ اما بعضی خواب‌ها واضح نیستند و نیاز به تعبیر دارند. چگونه باید این خواب‌ها را تعبیر کرد؟ تنها کسی که علم تعبیر خواب را داشته باشد می‌تواند این کار را انجام دهد. نمی‌توان در این زمینه به هر کسی اعتماد کرد.

اوقات خواب ديدن

زمان دیدن خواب (مانند ابتدا، وسط یا انتهای شب و یا بعد از نماز صبح) یکی از موارد مهم و تاثیرگذار در صادق یا کاذب بودن خواب‌هاست. رویاهای صادقه (رویاهای دارای تعبیر) معمولا در بازه زمانی پس از نیمه شب تا اذان صبح رخ می‌دهند. خواب‌هایی که پس از نماز صبح دیده می‌شوند معمولا فاقد تعبیر هستند.

البته با توجه به شرایط روحی انسان‌ها نمی‌توان گفت که همه خواب‌های بعد از نماز صبح فاقد تعبیر هستند. لازم به ذکر است که حتی فصول سال نیز در تعبیر خواب موثر هستند. به عنوان مثال، اگر فردی در فصل پاییز در خواب ببیند که درختان میوه‌های بسیاری داده‌اند، تعبیر خواب آن دلالت بر زیان وی دارد. اما چنانچه همین خواب را در فصل بهار ببیند، این خواب نشانه‌ای بر سود و منفعت او خواهد بود.

 

علامه خلیل ظاهری به نقل از امام محمّدبن‌سیرین می‌نویسد زمان دیدن خواب در زمان تحقق تعبیر خواب تأثیر دارد، به طور مثال:

• تعبیر خوابی که در زمان ابتدایی شب دیده می‌شود، حداقل بیست سال بعد از آن ظاهر می‌گردد.

• تعبیر خوابی که در آخر شب دیده شود، تقریباً زود ظاهر می‌شود.

• تعبیر خوابی که بعد از طلوع فجر دیده شود، طی یک ماه اتفاق می‌افتد.

زمان تعبیر شدن خواب های صادقه برحسب ساعتی که خواب دیده میشود

ساعت ۶-۱۰ شب :
رؤيا نزديک مغرب درست نيست و تعبير ندارد، زيرا از پري شکم است تا يک سوم از شب هم بي تعبير است.

ساعت ۱۰ شب تا ۲ صبح:
در نيمه شب اگر خواب بين دچار امتلاء نباشد ، خواب از يک سال تا ۵۰ سال تعبير مي شود.

ساعت ۲ صبح تا ۴/۵ صبح
در يک سوم آخر شب خواب صحيح است و از ۱۵ روز تا دو ماه و تا يک سال تعبير مي شود.

ساعت ۴/۵ صبح در هنگام سپيده دم
از يک هفته تا يک ماه تعبير مي شود.

ساعت ۴/۵ یعنی از سپیده دم تا قبل طلوع آفتاب ۶ صبح
از يک روز تا يک هفته تعبير مي شود.

ساعت ۶ صبح
در بر آمدن خورشيد همان روز تعبير شود.

ساعت ۱۰ صبح تا ۱۵ روز و در هنگام اذان ظهر تا يکي ۲ روز تعبیر میشود.

آیا خواب زن و مرد در تعبیر تفاوتی دارند؟

حتما جمله «خواب زن چپه» را شنیده‌اید! اتفاقا خواب زن اصلا چپ نیست، بلکه این عبارت تحریف و برداشتی اشتباه از جمله «خواب ظن چپه» است.

«ظن» به معنای توهم، گمان بردن و شک است. «خواب ظن» هم خوابی است که بر مبنای توهم، شک و گمان شکل می‌گیرد؛ اصولاً این نوع خواب براساس موارد زیر است:

• وقتی چیزی ذهن ما را به خود مشغول کرده باشد.

• اگر طی روز با موضوعی زیاد سروکار داشته باشیم.

• چنانچه موضوع حل نشده‌ای داشته باشیم.

همه مواردی که به آن‌ها اشاره شد، بخشی از ناخودآگاه ما را به خود اختصاص می‌دهند که در خواب و رویاهای ما خودشان را نشان می‌دهند. به این خواب‌ها که معمولا بی‌اعتبار و غیر قابل اعتماد هستند، «خواب ظن» گفته می‌شود. در واقع مردم بدون آگاهی از نگارش ظن (به اشتباه زن) و عدم‌آگاهی از معنی و واقعیت آن، این جمله را مدام تکرار کرده‌اند. درنهایت تفاوتی در تعبیر خواب زن و مرد وجود ندارد.

آیا شغل افراد در تعبیر خواب موثر است؟

شغل و پیشه افراد نیز یکی دیگر از موارد موثر در تعبیر خواب است؛ مثلا اگر یک فرد کاسب در خواب ببیند که شیر می‌نوشد، تعبیر خواب آن این است که برای وی کسب مال و دارایی است. اما همین خواب برای افراد طالب علم (مثل دانشجویان یا دانش آموزان) بر کسب علم دلالت می‌کند.

به طور کلی تشخیص رویای صادقه از رویای کذب و بدون تعبیر کار دشواری است. همچنین به طور کلی نمی‌توان یک تعبیر خاص را برای یک خواب مشابه همه افراد (مثل نوشیدن شیر) به کار گرفت. بلکه باید با توجه به ویژگی‌های روحی و شخصیتی افراد در این باره قضاوت کرد.

خوابهای خود را برای هرکسی تعریف نکنید!

عصر پیامبر (صلی الله علیه و آله ) بود، زنى شوهرش به سفر رفت ، او در غیاب شوهر، خوابى دید و به حضور رسول خدا آمد و گفت : در خواب دیدم تنه درخت خرما در خانه ام شکسته شد. پیامبر به او فرمود: شوهرت با سلامتى باز مى گردد. پس از مدتى شوهرش ، با سلامتى بازگشت . بار دیگر شوهر او به سفر رفت ، و او همان خواب را دید و نزد پیامبر رفت و خواب خود را گفت ، پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: شوهرت سالم باز مى گردد .پس از مدتى شوهرش با سلامتى بازگشت .

بار سوم شوهر او سفر کرد، آن زن همان خواب را دید، وقتى که بیدار شد اینبار خدمت پیامبر نرفت، همان اطراف مرد چپ دستى را دید و خواب خود را براى او نقل کرد، آن مرد گفت : واى!شوهرت میمیرد! این خبر به پیامبر صلی الله علیه و اله رسید، پیامبر فرمود: الا کان عبر لها خیرا: آیا او نمى توانست خواب آن زن را تعبیر نیک کند؟ ( چرا تعبیر نیک نکرد؟) بر طبق روایات خواب آنگونه كه تعبیر می شود ،اتفاق می افتد. پس هرگاه یكی از شما خوابی را دید آن را به جز نزد عالم و یا ناصحی بازگو ننماید. پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله فرمود: کسى که خواب دیده، خواب او بر فراز او به صورت پرنده است تا آن هنگام که تعبیر نشده است، اما هنگام که تعبیر شد، آن پرنده سقوط مى کند(هر گونه که تعبیر شد ممکن است همان گونه اتفاق بیفتد)

بنابراین خواب خود را جز براى آن کسى که دوست صمیمى تو است و یا تعبیر خواب مى داند، براى هر کس نقل نکن. و در جای دیگر فرمود: خواب خود را براى هیچکس جز مؤمنى که دور از حسادت است ، نقل نکن. تعبیر بعضى از خوابها، فورى ، یا پس از ساعاتى ، آشکار مى شود، ولى تعبیر بعضى از خوابها ممکن است سالها یا دهها سال بعد از خواب دیدن ، واقع گردد. مثلا تعبیر خواب حضرت یوسف (که در خواب دید یازده ستاره و ماه و خورشید او را سجده مى کنند ) بعد از چهل سال آشکار شد.

فرازهای برجسته از سیره امامان شیعه (علیه السلام) محمد تقی عبدوس و محمد محمدی اشتهاردی

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =