تقویت سیستم ایمنی بدن

تقویت سیستم ایمنی بدن

راهکارهای تقویت سیستم ایمنی بدن

روشهای علمی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

با شیوع بیماری کرونا بسیاری از مردم دنیا به شدت نگران سلامتی خود شده اند. این بیماری و سایر بیماریهای ویروسی در صورت ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن خطرات مرگباری میتوانند داشته باشند. در حال حاضر واکسنی که بطور لی این بیماری را ریشه ن کند وجود ندارد و امیدواریم در آینده نزدیک واکسن کرونا ساخته شود. چه این واکسن ساخته شود و چه ساخته نشود بهترین کار تقویت سیستم ایمنی بدن است تا در برابر این بیماریها مقاومت لازم را داشته باشیم. با ما همراه باشید تا راهارهای تقویت دستگاه ایمنی بدن را بررسی کنیم. 

عسل

استفاده از عسل در روایات و طب سنتی بسیار تاکید شده است. عسل دارای خواص شگفت انگیزی است به شرطی که از عسل صنعتی استفاده نکنیم. 

  • از عسل فراوان استفاده کنید و حتی به غذاهای آبکی (انواع خورش، آش، سوپ و آبگوشت) یک قاشق غذاخوری اضافه نمایید.
  • صبح ها ناشتا یک انگشت شاه انگبین یا عسل طبیعی بمکید و پس از آن یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی را در یک لیوان آب گرم حل کرده و چند قطره لیمو ترش یا آبلیموی طبیعی اضافه نموده میل نمایید. هم عسل و هم لیمو دارای خواص ضد باکتری و آنتی اکسیدانی هستند، در نتیجه مصرف آنها موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. همچنین ترکیب عسل و آبلیمو می تواند به کاهش وزن و افزایش سلامت پوست و مو کمک کند.
  • مصرف مخلوط سیاه دانه و عسل؛ ترکیب سیاهدانه و عسل اثر تقویتی خوبی بر بدن و سیستم دفاعی آن دارد؛ این ترکیب در خیلی از عطّاری­ها موجود است امّا با مخلوط کردن یک سوّم لیوان سیاهدانه نیمکوب شده (نه با آسیاب) و ترکیب آن با یک لیوان عسل می­‌توانید آن را بسازید؛ میزان مصرف این ترکیب، روزی دو تا سه قاشق چایخوری است.
  • مصرف روزانه ترکیب دارچین و عسل موجب بالا بردن کارای سیستم ایمنی بدن می‌شود، به گونه‌ای که از عفونت‌های باکتریایی و ویروسی محافظت می‌شود.

حجامت برای سیستم ایمنی بدن مفید است

حجامت پاتکی به سلول‌های دفاعی بدن است و سیستم ایمنی را تقویت می‌کند. حجامت یکی از روش‌های درمانی در طب سنتی است که پزشکان طب سنتی به ویژه زکریای رازی و بوعلی‌سینا به آن توجه خاصی داشته‌اند. در گذشته با استفاده از گیاهان دارویی و انداختن زالو در بدن و حجامت اقدام به درمان برخی بیماری‌ها می‌کردند اما حجامت به عنوان یک امر نیکو تا کنون ادامه دارد.

*** بخوانید: کتاب اسرار گیاهان دارویی ***

حجامت موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود به طوری‌که پوست به عنوان یکی از سدهای دفاعی بدن بوده و هرگاه خراشی بر آن وارد شود سلول‌های دفاعی بدن به سمت آن نفوذ می‌کند. در حجامت شش تا هفت خراش در بدن فرد ایجاد می‌شود و چون تعداد خراش‌های ایجاد شده زیاد است گلبول‌های سفید خون فراخوان می‌شوند و به نوعی پاتکی به سلول‌های دفاعی بدن است.

با توجه به اینکه خونی که در حجامت گرفته می‌شود به طور مستقیم از رگ نیست و به عبارتی حجامت خارج کردن خون بی‌کیفیت از بدن است بنابر این حداقل انرژی و اکسیژن را دارد. حجامت یک امر نیکو و پسندیده است که پیامبر اکرم(ص) نیز از آن به عنوان یک امر نیکو و پسندیده یاد کرده و مسلمانان را به انجام آن توصیه می‌کنند.

حجامت پیشگیرانه (برای افراد سالم) در طول سال، که بهترین اوقات آن به شرح زیر است:

👈 فصل حزیران (هشتاد و ‌چهارمین روز از ابتدای نوروز به مدت یک ماه)

👈 فصل خانه تکانی بدن (از ابتدای اسفند ماه تا آخر فروردین)

👈 و پاییز (اوایل مهرماه)

از این خوردنی ها اجتناب کنید

قند و شکر صنعتی

نمک تصفیه شده (یددار شیمیایی)

مواد غذایی مانده

فست فودها

انواع کنسرو و مواد کارخانه ای

گوشت گاو و گوساله

نوشابه

سانديس و آب میوه‌های صنعتی

انواع سس کارخانه ای

فرآورده های گوشتی مانند سوسیس، کالباس و همبرگر و هله ­هوله­ هایی همچون چیپس، پفک و سيب زميني

خيار درختي و گلخانه ای

توت فرنگی

هويج فرنگی

نخود فرنگی

گوجه فرنگی

كلم بروكلی

كاهو چينی

ميوه های وارداتی پروتزی و مينياتوری فاقد طعم و مزه

مرغ ماشینی و هورمونی

تخم مرغ ماشينی

ماهي پرورشی( قزل آلا، سالمون، تيلاپيلا و …)

روغن های جامد و مايع بازاری

ورزش

ورزشِ منظم یکی از ارکان زندگی سالم است چرا که باعث تقویت سیستم قلبی – عروقی، کاهش فشار خون، کمک به کنترل وزن و همچنین حفاظت بدن در مقابل انواع بیماری‌ها می‌شود. اما آیا ورزش به طور طببیعی به تقویت و سالم نگه‌داشتن سیستم ایمنی کمک می‌کند؟

درست همانند رژیم غذایی سالم، ورزش هم می‌تواند به سلامتی عمومی و در نتیجه داشتن سیستم ایمنی سالم کمک کند. ورزش همچنین ممکن است به طور مستقیم باعث افزایش گردش خون شود که این خود به سلول‌ها و اجزای سیستم ایمنی بدن اجازه می‌دهد تا آزادانه از طریق بدن حرکت کرده و کار خود را به نحو احسن انجام دهند.

پرخوری نکنید

نكته بعدی پرهیز از پرخوری است. پرخوری باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود. پیامبر و ائمه در روایات مختلف بر كم خوری و فواید آن تاكید كردند.

پیامبر خدا (ص) فرموده اند: «مادر همه داروها، كم خوری است». (المواعظ العددیّة، ص ۲۱۳)

امام علی (ع) هم در روایتی فرموده اند: «خوراك را كم كن تا بیماری ها را كم كنی»

داروی امام کاظم (ع) معجزه ای در طب اسلامی

«امام کاظم (ع) مبتلا به بیماری شدند و طبیبان داروهای مختلفی برای ایشان تجویز کردند، امام فرمودند به کجا می‌روید، از این دارو که سید داروهاست استفاده کنید، هلیله و رازیانه و شکر در ابتدای تابستان سه ماه و در هرماه سه مرتبه و در ابتدای زمستان سه ماه و در هرماه سه مرتبه به‌جای رازیانه، مصطکی جایگزین کنید، پس تا زمان مرگ مریض نخواهید شد.»
[طب الائمه ابن بسطام ص ۵۰]

ترکیب دارو:

جزء رموز این دارو این است که ترکیب این دارو در فصل تابستان و زمستان (فصل گرم و سرد) متفاوت می شود.

ترکیب این دارو در تابستان = هلیله سیاه+ رازیانه + شکر سرخ (شکر نیشکر که فراوری صنعتی نشده باشد)

و در زمستان = هلیله سیاه + مصطکی + شکر سرخ (شکر نیشکر که فراوری صنعتی نشده باشد)

نحوه مصرف:

در افرادی که مبتلا به بیماری هستند مثلا به سرماخوردگی مبتلا هستند و در حین بیماری هستند سه روز پشت سر هم شب قبل از خواب یک قاشق چای خوری، و بعد از آن هر سه روز یک بار تا بهبودی کامل . و در افرادی که مبتلا به بیماری نیستند و برای پیشگیری می خواهند مصرف کنند هر ۱۰ روز یک بار قبل از خواب.

همچنین بعد از استفاده از این دارو تا یک ساعت حداقل هیچ چیز حتی آب استفاده نشود. و اگر در آخر شب قبل از خواب خورده شود و بعد از آن هیچ چیزی حتی آب خورده نشود و بخوابند اثر خیلی بهتری خواهد داشت.

به موارد استفاده این داروی معجزه آسا باید درمان کیست گلو، گلو درد، درمان لوزه (همه لوزه ها) و ورم گلو را اضافه کرد. البته هر بیماری با توجه به شدت آن نیاز به موارد پوششی دیگر هم دارد.

بررسی علمی ترکیبات داروی امام کاظم علیه السلام

رازیانه (foeniculum vulgare seed):

تاکنون خاصیت antiviral (ضد ویروسی) عصاره‌ی دانه‌ی رازیانه بر هرپس سیمپلکس ویروس تیپ یک و دو (HSV-1 و HSV-2) و پاراآنفلوانزای تیپ یک (PI1) گزارش شده‌است. دانه‌ی رازیانه (funnel seed) با دارا بودن ترانس آنیتول در مقایسه با داروی ضد ویروس آسیکلوویر (Acyclovir) خاصیت ضد ویروسی (virucidal) مناسبی از خود نشان می‌دهد.
همچنین بررسی‌ها نشان داد که رازیانه با تاثیر بر مسیر سیکلوکسیژناز و لیپوکسیژناز خاصیت آنتی‌اکسیدانی قابل توجهی را از خود نشان می‌دهد. مجموع بررسی‌های انجام شده، رازیانه را به عنوان یک ترکیب ضد ویروس و آنتی‌اکسیدان مورد توجه قرار می‌دهد؛
همچنین از رازیانه به عنوان یک ترکیب طبیعی آنتی‌بیوتیکی در برابر عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی یاد شده‌است.

صمغ مصطکی:

مصطکی یا mastic gum صمغی شیری رنگ است که در مقالات علمی خواص مختلفی را در عین safety (امنیت) بالا از خود نشان داده‌است.
صمغ مصطکی در تمام دوزها به طور چشمگیری خاصیت ضد ادماتوزی در مقایسه با گروه کنترل از خود نشان داده است و ممانعت چشمگیر از التهاب برای صمغ مصطکی در دوز ۸۰۰ میلی‌گرم بر کیلوگرم و سطح امنیت بالا تا دوز مصرفی ۳ گرم به ازای کیلوگرم را می توان از خواص خوب مصطکی به عنوان یک ضد التهاب قوی نام برد.

هلیله‌ی سیاه:

هلیله‌ی سیاه یا Terminallia chebulla درمان خانگی مشهوری برای سرفه و سرماخوردگی‌ است.
اثر ضد التهابی هلیله‌ی سیاه برای عفونت دستگاه
تنفسی فوقانی و موارد ابتلا به آنفلوانزای نوع A گزارش شده‌است. اثر درمانی هلیله در مواجهه با هرپس سیمپلکس ویروس تیپ یک و دو از دیگر گزارش‌های ضد ویروسی هلیله‌ی سیاه بوده است. اثرات ضد التهابی هلیله‌ی سیاه و خاصیت آنتی اکسیدانی بالا در کنار خواص ضد ویروسی، هلیله را به عنوان گزینه‌ی مناسبی در درمان‌های ضد ویروسی مدنظر قرار می‌دهد.

شکر سرخ (sugarcane) یا شکر تهیه‌شده از نیشکر (Saccharum officinarum):

در بررسی‌های انجام شده در مقالات علمی، یافته‌ها حکایت از آن دارد که شکر تهیه شده از نیشکر دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی قابل توجهی می‌باشد.

بر اساس بررسی‌های انجام شده به نظر می رسد، ترکیب موارد فوق می‌تواند اثرات سینرژیسمی (هم افزایانه) ضد ویروسی، ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی را القا ‌کند. با توجه به امنیت بالای این ترکیبات و عدم سمیت آنها در دوزهای معمول، استفاده از ترکیب موارد فوق به عنوان درمان‌ خانگی در برابر عفونت‌های ویروسی معمول کارامد به نظر می‌رسد.

سایر راهکارهای تقویت سیستم ایمنی بدن

ارده طبیعی (کارخانه ای نباشد) مصرف کنید.

آب چشمه، چاه عمیق، قنات یا آب تصفیه شده با کوزه های سفالی را جایگزین آب کلردار و معدنی نمایید.

روغن زردمحلی، دنبه، شحم گاو، روغن زیتون و مخصوصاً ارده کنجد را جایگزین انواع روغن های سرد و صنعتی نمایید.

نمک دریا، جایگزین نمک مصرفی منازل شود. اول و آخر غذا، اندکی نمک دریا (به اندازه ای که بین انگشت شست و اشاره جای می گیرد)، میل نمایید.

ظروف مسی، برنجی و چدن مورد تأیید یا دیگ سنگی را جایگزین ظروف استیل، تفلون، لعابی با مواد شیمیایی، آلومینیومی و چدن وارداتی نمایید.

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =