خاطرات مستر همفر

خاطرات مستر همفر

خاطرات مستر همفر

کتاب خاطرات مستر همفر (نام دیگر آن دستهای ناپیدا است) درباره جاسوس بریتانیا در قرن ۱۸ میلادی است که به تشریح نقش او در شکل‌گیری دیدگاه وهابیت در کشورهای مسلمان می‌پردازد. غربی ها این کتاب را ساختگی میدانند و اعتقاد دارند که این کتاب هیچ سندیتی ندارد و هدف آن تنها مخدوش کردن نام بریتانیا است ولی برخی نیز اعتقاد دارند که نقش دنیای غرب و بریتانیا در شکل گیری وهابیت کاملا مشهود و آشکار است. به هر حال نوشتن کتابی ساختگی با جزئیات کامل و دقیق کار بسیار سختی میباشد و حدس و گمان این است که کتاب خاطرات مستر همفر واقعی و مستند است.

به راستی نویسنده کتاب خاطرات مستر همفر کیست؟

پس از فتح عراق توسط نیروهای آمریکایی، اسنادی از خزانه‌های سری صدام حسین به دست آمد که طی آنها افسری برجسته از ارتش عراق مطالب جدیدی را درباب تاریخ وهابیت نگاشته بود.

نویسنده این اثر، پدر ابن عبدالوهاب را تاجری یهودی الاصل از اهالی بندر بورسای ترکیه قلمداد دانسته که با مسافرت به اقصی نقاط جهان اسلام و ارتباط با جاسوسان بیگانه زمینه بروز این اندیشه ها را در پسرش ایجاد کرده بود. برنارد هیکل مورخ و تحلیلگر شناخته‌شده و تحصیل‌کرده دانشگاه هاروارد آمریکا، این فرضیه‌ای را تحت عنوان «تاریخ‌نگاری نظامیان» مطرح کرد. او معتقد بود که نظامیان بسیار بیش از دیگر قشرهایی که در نگارش تاریخ دست داشته‌اند، قادر به جعل آن هستند و با دسترسی به اسنادی که محرمانه تلقی می‌شوند، می‌توانند ادعاهای باورپذیرتری را مطرح کنند.

او در این راستا، کتاب همفر را نوشته مورخی نظامی و ترک تبار به نام ایوب صبری پاشا دانسته است. چرا که او برای اولین بار از همفر و خاطراتش سخن به میان آورده‌است. ایوب صبری پاشا(م.۱۳۰۸/۱۸۹۰) دریادار ناوگان عثمانی بود که ماموریت های مکرری در حجاز و یمن را با موفقیت به ثمر رسانده و از شهرت بسیاری برخوردار بود. او که علاقه مند به نگارش تاریخ بود کتاب مهمی در تاریخ حجاز به رشته تحریر درآورد که به «مرآة الحرمین» شهرت یافته و دو چاپ و ترجمه متعدد از آن به زبان فارسی موجود است. ایوب صبری پاشا علاوه بر مرآة الحرمین، کتاب دیگری به نام «تاریخ وهابیان» نوشت و در آن به بیان زمینه‌های شکل گیری وهابیت و حیات محمدبن عبدالوهاب پرداخت.


 مشخصات کتاب

  عنوان: خاطرات مستر همفر (دستهای ناپیدا)
  نویسنده: نامشخص
  مترجم: احسان قرنی
  زبان: فارسی
  فرمت فایل: PDF
  تعداد صفحات: ۸۸
  حجم فایل: ۱ مگابایت

  دانلود


همچنین بخوانید:

دانلود کتاب من سیسرو بودم. خاطرات معروفترین جاسوس جنگ جهانی دوم

۷ جاسوس برتر دنیا را بشناسید

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − ده =