خنده درمانی

خنده درمانی

خنده درمانی

خنده درمانی یکی از آسان ترین و کم هزینه ترین راه های درمان بسیاری از بیماری ها حتی بیماریهای ناعلاج است. بله با خنده میشود بسیاری از بیماریها را درمان کرد، علم خنده درمانی از گذشته مورد توجه بسیاری از روانشناسان قرار گرفته است و امروزه نیز کاربرد بسیاری دارد.

خنده باعث میشود انرژی از منبع درونی وجود شما به سطح بیاید. انرژی همانند سایه ای خنده را دنبال میکند و به دنبال آن جاری میشود. آیا تا کنون توجه کرده اید اوقاتی که واقعاً و از ته دل میخندید، به طور عمیق در حالت مدیتیشن قرار دارید؟

در واقع در این لحظات فکر کردن کاملاً متوقف میشود. اساسا غیر ممکن است که در یک زمان هم فکر کرد و هم خندید. خندیدن و فکر کردن دقیقاً متضاد یکدیگرند. اگر واقعاً بخندید، فکر کردن متوقف میشود ولی اگر فکر کردن ادامه پیدا کند، خنده ، واقعی و از ته دل نخواهد بود. هنگامیکه شما عمیقاً میخندید، ناگهان فکر ناپدید میشود. خندیدن یکی از بهترین، ساده ترین و طبیعیترین راههای خلاصی از شر ناآرامیهای ذهن است. خندیدن میتواند مقدمه ای شورانگیز برای وارد شدن به مرحله توقف افکار و بی ذهنی باشد.

آثار خندیدن

خنده پدیده ای است که در اغلب موارد برای ابراز شادمانی و لذت به کار میرود و یک توانایی است که در بین موجودات زنده فقط انسان دارای آن است . انسان با توانایی خندیدن به دنیا میآید و بدون هیچ آموزشی از همان آغاز میتواند بخندد. از دیدگاه روانشناسی خنده و اکنشی است که برای تخلیه هیجانات به کار میرود در واقع از طریق خندیدن انرژی ذخیره شده ناشی از شرایط مختلف مثل کنترل محیط ، کنترل ذهن فرد و حوادث زندگی از ذهن و بدن تخلیه میشود و به همین دلیل معمولاً پس از مدتی خندیدن احساس آرامش زیادی به فرد دست میدهد.

تحقیقات علمی نشان میدهد درحالی که افسردگی به دستگاه ایمنی بدن در برابر بیماریها آسیب میرساند ، خنده با کاهش کورتیزول ، افزایش هموگلوبین ، افزایش فعالیت سلولهای کاهنده درد و افزایش سیتوکنین دستگاه ایمنی را تقویت میکند . وقتی شخصی میخندد وجودش از احساساتی مثل آسودگی ، گرما ، رهایی و سرحالی آکنده میشود و اینها همان احساساتی هستند که دربردارنده مفهوم کلی سلامت اند. خنده یکی از مهمترین ورزشهاست . هیچ ورزشی نمیتواند مثل خنده بیشتر عضلات بدن را به جنبش درآورد.

یک دقیقه خندیدن برابر با چهل مرتبه نفس عمیق کشیدن است . همچنین روزانه ۱۵ دقیقه خندیدن بخش زیادی از منافع حاصل از پیاده روی صبحگاهی را دربردارد.


همچنین بخوانید: دانلود پکیج کامل کتابهای هیپنوتیزم


خنده با کاهش و زدودن احساسات منفی نقش مهمی در پیشگیری از حملات قبلی دارد و نوعی ماساژ قوی برای قلب است. بدن ما به طور طبیعی مجهز به مواد شیمیایی ضد دردی است که در صورت لزوم برای تخفیف درد از مغز آزاد میشود و همانطور که قبلا اشاره شد اندروفین نام دارد خندیدن باعث افزایش ترشح این مواد میشود . از آنجا که اشتغال ذهنی و اضطراب از موانع مهم یادگیری به شمار میرود ، از این رو خندیدن در ابتدای مطالعه باعث ایجاد آرامش فکری میشود و فرآیند یادگیری را آسان میکند.

۲۵ دلیل برای خنده درمانی

خنده چهره را شاداب و زیبا میکند.

خنده عمر را طولانی میکند.

خنده سن افراد را کمتر نشان میدهد.

خنده رگها را گشاد میکند که در سلامتی مؤثر است.

خنده با افزایش هورمون کورتیزول ایمنی بدن را در برابر بیماریها زیاد میکند.

خنده با شستن CO2 از خون احساس مطلوبی ایجاد میکند.

خنده کلسترول خون را کاهش میدهد.

خنده گرفتن حمام اکسیژن است.

خنده با افزایش هورمون سروتونین احساس سرخوشی ایجاد میکند.

خنده با کاهش شمار ضربان قلب نقش مؤثری در سلامتی دارد.

خنده تعادل ظرفیت هورمونی ایجاد میکند.

خنده با شستن CO2 از خون پوست را شاداب میکند.

خنده از بیماری زخم معده پیشگیری میکند.

خنده نوعی دویدن بیحرکت است.

خنده افراد چاق را لاغر میکند.

خنده باعث میشود به دندانهایمان بیشتر توجه کنیم و در نظافت آنها بکوشیم.

خنده چین و چروک صورت را از بین میبرد.

خنده با افزایش ترشح اندورفین از مغز باعث احساس سرخوشی میشود.

خنده تحمل دردهای جسمانی را آسانتر میکند.

خنده گرفتگی عضلانی را برطرف میکند.

خنده باعث رفع خستگی میشود.

خنده بر همه دستگاههای بدن اثر مثبت میگذارد.

خنده سادهترین روش برای پیشگیری از سرطان است.

خنده بهترین ماساژ برای اندامهای داخلی است.

خنده بهترین پزشک انسان است.

تاثیر خنده بر چهره

خنده درمانی آثار روانی و فیزیکی بسیاری دارد.خنده روش مؤثر و قدرتمندی برای غلبه بر پیری و حفظ زیبائی و شادابی است. در خندیدن تنها یک عضله اصلی به کار گرفته میشود، در صورتیکه برای بروز حالتی چون خشم و اندوه و اخم تعداد بیشتری از عضلات باید در هم کشیده شوند. لبخند موجب میشود تا افراد سرزنده تر و شاداب تر به نظر برسند ، زیرا افزایش جریان خون موجب قرمز شدن صورت شده و شادی خاصی بر ما مستولی میشود. چشمها خنده را دریافت میکنند و اگر شدت خنده زیاد باشد، مجاری اشک فعال میشوند. تحقیقات بیانگر این است که اشک چه در اثر شادی و چه ناراحتی، علایم فشار و استرس را کاهش میدهد.

تکنیک خنده بدون دلیل (کاتایوکا)

خنده درمانی یکی از بهترین روشهای مطلوب ضد اضطراب در زندگیاسترس زای امروزی است. این روش ، قابل مقایسه با انواع دیگر راههای ایجاد آرامش و یا روش داروئی است. در درمان داروئی ، شما نیاز دارید به صورت فیزیکی ، افکار خود را با دنیای فیزیکی اطراف قطع کنید: در صورتی که با خندیدن ، شما نمیتوانید به چیز دیگری فکر کنید یعنی شما یا فکر میکنید یا میخندید: هر دو با هم انجام نمیشوند. در سایر روشهای مدیتیشن ، نیاز دارید با توان زیاد ی تمرکز کنید تا شما را از فکرهای ناخواسته دور کند که گفتنش ساده ولی انجامش مشکل است بنابراین ، خنده درمانی ، ساده ترین روش از روشهای درمانی است که شما رابه آرامش سریع میرساند.

آیا خنده بهترین پزشک است؟

تحقیقهای اخیر، به صراحت نشان میدهد که خنده به جز در مسائل روانی و جسمانی ، در بعدهای اجتماعی نیز بسیار تأثیرگذار بوده است. یکی از علت های معمول افسردگی ، جدائی فرد از جامعه و پائین آمدن ارزش های اجتماعی وی در خانواده است. این مشکلها و این روند در جامعه ها رو به افزایش است. کلوپهای خنده به بسیاری از مردم کمک کرده که از دست قرصهای ضد افسردگی راحت شوند ، آن هم سریع و در مدت زمان کوتاه.

معجزه کلوپ های خنده ، این است که باعث دوستی ، برادری و عشق میان اعضاء میگردد. جای تعجب است ، اما واقعیت دارد که این کلوپها در حال تبدیل به اتحادیه های صمیمت و همبستگی میباشند. با گسترش فرهنگ خنده در کلوپهای خنده ، هر کلوپ ، شکل یک اتحادیه کوچک را به خود میگیرد که در آن اعضاء، احساس تعلق و وابستگی به یک گروه سالم را تجربه میکنند و به تدریج تبدیل به یک خانواده بزرگ و خندان میشوند. خنده، هرگز فقط برای سرگرمی و تفریح نیست که شخص با آن احساس آرامش کند و همچنین تنها یک پدیده فیزیکی و رفتاری نیست ، زیرا در آن حالت ، یک عضو باشگاه خنده ، به خود این اجازه را میدهد که پس از چند ساعت حضور در باشگاه نیز همچنان عصبی، پرخاشگر و تند در جامعه رفتار کند؟ بلکه خنده ، آنقدر احساس ارزشمندی دارد که میتواند برای ترمیم دردها و رنجهای یک جامعه مرهم باشد.

برای نمونه ما در کلوپ خنده ، یاد میگیریم که باعث شادمانی و خنده دیگران نیز باشیم و به عنوان نمونه ، عصبانیت که یکی از عاملهای بازدارنده خنده است را از هم نوعان خود دور کنیم. احساس گناه ، حسادت ، تنگ نظری و… همه از احساسهای منفی هستند که میبایست جای خود را به مثبت اندیشی ، عشق ، گذشت ، مهربانی ، احترام و… بدهند ، در غیر اینصورت ، خنده هرگز در جامعه گسترش نمییابد. خنده و اثرهای آن بر روی زندگی اعضاء باشگاه خنده باید نمونه و الگوئی برای دیگر افراد باشد. همه اعضاء گروه با هم متحد و هم هدف هستند تا انگیزه ، لبخند ، آرامش و ایثار را به دیگر هم وطنان خود یادآور شوند.

جالب است بدانید که دوست داران خنده در سراسر دنیا در یک پروژه منحصر بهفرد به نام “به یک دوست ، زنگ بزن” شرکت میکنند. برای ایجاد دوستی و صمیمیت دوباره با افرادی که زمانی خیلی به هم نزدیک بوده اید ، این پروژه بسیار مؤثر است. با این تلفن زدن ، به آنان یادآور میشوید که فراموش شان نکرده اید و عشق و سپاس خود را با یک تلفن به آنان هدیه میکنید. برای نمونه میتوانید حافظه تلفن همراه و دفترچه تلفنهای قدیمی را دوباره بررسی کنید و همه دوستان و عزیزانتان را به چند دسته زیر تقسیم بندی کنید:

دوستان کنونی خود، همکاران و آشنایانی که ماههاست با آنان صحبت نکرده اید.

افرادیکه در نقاط دیگری زندگی میکنند و شما در گذشته با آنان در آن منطقه، محل یا کشور زندگی کرده اید.

دوستان دوران کودکی ، همکلاسیهای مدرسه ، دوستان دانشگاه، معلمان و

اساتید خود و همه کسانیکه به شما چیزی آموخته اند.

کسانیکه بسیار پیر و تنها هستند و شما آنان را میشناسید و…

طرح دیگری که در میان اعضاء ، متداول و مرسوم است ، “فرمول ۴ روزه” نامیده میشود و به این معناست که اگر فعالیت های خوب ، فقط ۴ بار در طی ۴ روز تکرار شوند، جزء عادتهای خوب شما باقی میمانند و در واقع شما به آن خصلتهای خوب ، شرطی میشوید.

می دانیم نوزادان در طول روز، ۳۰۰ تا ۴۰۰ بار میخندند. کمی بیندیشید که بر سر ما چه آمده؟ به نظر میرسد که این تغییرهای بسیار بد در رفتار ما، ناشی از آموزشهای غلط در خانواده و اجتماع است. هنگامیکه به مدرسه میرویم، جُک و لطیفه ممنوع میشود، زیرا باعث به هم خوردن نظم و انضباط میشود. در بزرگسالی، خنده ممنوع است، چون اهانتآمیز بوده و انسان را جلف و سبک نشان میدهد. خلاصه ما در طول زندگی، آموزش میبینیم که به هیچ وجه نخندیم. با همه اینها هنوز دلیلهای بسیاری برای خندیدن وجود دارد.

“پَچ آدامز” از جمله پزشکانی بود که قصد داشت خنده را وارد علم پزشکی کند و این فقط به دلیل قدرت خنده درمانی است.

اثرات روانی خنده

اگر اهمیت خنده درمانی را میدانستیم به خندیدن بیشتر اهمیت میدادیم. هرگز به خنده به اندازه نفس کشیدن اهمیت نمی دهیم، زیرا روزانه صدها بار دست به این کار می زنیم. اما اخیراً دانشمندان در مورد تشخیص ایمن شناسی روانی شناخت چگونگی کمک مغز به بهبود جسم بیش از پیش توجه می کنند. آنان پی برده اند خنده ای که انسان از ته دل می کند نشاط انگیز بوده و فواید بسیاری به همراه دارد. پژوهشی که در سال ۱۹۹۴ در یکی از دانشکده های برزیل صورت گرفته حکایت از آن دارد که خنده نشانه آشکاری از خوش بینی و قوت قلب است که تاثیر چشمگیری بر روی افراد دارد. در بررسی یاد شده اسلایدهای مردان و زنانی که می خندیدند یا نمی خندیدند را به دانشجویان نشان داده و از آنها خواستند اسلایدها را نمره گذاری کنند. دانشجویان به افراد خنده رو امتیازهای بیشتری دادند. به نظر آنان اشخاص خندان ، انسان های دلشادتر ، آرام تر ، منطقی تر ، صمیمی تر ، خوش چهره تر ، با محبت تر و دلسوزتر از آنانی هستند که لب به خنده نمی گشایند.

یک تجربه عملی در خنده درمانی

وقتی پزشكان به نورمن كازينز گفتند كه به بيماری ” آنكيلو اسپونديليتيس ” مبتلاست اضافه كردند كه هيچ كمكی نمی توانند به او بكنند و بايد آماده باشد كه بعد از دوره ای درد جانكاه از دنيا برود.
كازينز اتاقی در يک هتل گرفت و هر فيلم خنده داری را كه می توانست پيدا كند كرايه كرد.
او بارها و بارها نشست و اين فيلم ها را تماشا كرد و از ته دل خنديد. پس از شش ماه خنده درمانی ای كه خودش برای خودش تجويز كرد پزشكان در نهايت تعجب دريافتند كه بیماری او كاملا درمان شده و هيچ اثری از آن نيست…!

▪️اين نتيجه حيرت انگيز باعث شد تا كازينز كتاب آناتومی يك بيماری را بنويسد و منتشر كند. سپس او پژوهش گسترده ای پيرامون كاركرد آندورفين ها آغاز كرد.
آندورفين ها مواد شيميايي ای هستند كه وقتی می خنديم در مغز آزاد می شوند. آن ها همان تركيب شیمیایی مورفين و هروئین را دارند و ضمن اين كه اثر آرام بخشی روی بدن می گذارند، سيستم ایمنی بدن را تقويت می كنند.

▫️اين امر توضيح می دهد كه چرا آدم های شاد به ندرت بيمار می شوند و خیلی جوان به نظر میرسند در حالی كه کسانی كه مدام گله و شكايت می كنند اغلب اوقات بيمار هستند…!

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + هجده =