بازدید: 190 بازدید
خواص ذکر یونسیه

خواص ذکر یونسیه در سخن بزرگان

خواص ذکر یونسیه چیست؟ آیا این ذکر اسم اعظم خداوند است و باعث باز شدن چشم برزخی میشود؟ روش ختم ذکر یونسیه به چه صورت است؟

ذکر یونسیه دعای حضرت یونس(ع) برای نجات خویش از شکم ماهی است. این ذکر در آیه ۸۷ سوره انبیا آمده و در رکعت اول نماز غفیله خوانده می‌شود. از پیامبر(ص) نقل شده است که این دعا، اسم اعظم خداوند است که اگر خدا به آن خوانده شود، اجابت می‌کند. بزرگان اخلاق و عرفان نیز درباره مداومت بر گفتن این ذکر به‌ ویژه در حال سجده تأکید دارند.

یونس یکی از پیامبران الهی بود، گفتع اند در طول ۳۳ سال تبلیغ فقط دو نفر به او و خدای او ایمان آورده بودند. حضرت یونس علیه السلام بعد از آنکه از قوم خود نا امید شد آنان را نفرین کرد. یونس با قوم خود سوار کشتی شد و خداوند به دلیل عدم صبر حضرت ایوب در دعوت قومش به حق، او را در شکم ماهی زندانی کرد و یونس توبه کرده از خداوند طلب بخشش کرد.

قرآن میفرماید :

«وَذَا النُّونِ إِذ ذَّهَبَ مُغَاضِبًا فَظَنَّ أَن لَّن نَّقْدِرَ عَلَیْهِ فَنَادَى فِی الظُّلُمَاتِ أَن لَّا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ سُبْحَانَک إِنِّی کنتُ مِنَ الظَّالِمِینَ»

وذالنون را ، آنگاه که خشمناک برفت و پنداشت که هرگز بر او تنگ نمی گیریم و در تاریکی ندا داد : هیچ خدایی جز تو نیست ، تو منزه هستی ومن از ستمکاران هستم.

متن ذکر یونسیه

لا إِلهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحانَک إِنِّی کنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ

معبودی جز تو نیست، منزّهی تو، راستی که من از ستمکاران بودم.


ذکرهای مجرب عارفان بزرگ چه بود؟


اهمیت ذکر یونسیه از نظر اساتید اخلاق

بسیاری از عارفان و بزرگان اخلاق و عرفان بر گفتن ذکر یونسیه تأکید بسیار دارند و مداومت بر آن را در هر حال راه‌گشای سالک می‌دانند. توجه شما را به برخی از این توصیه ها جلب میکنم:

  • از سید علی قاضی طباطبایی عالم و عارف شیعه، توصیه به چهارصد بار گفتن ذکر یونسیه نقل شده است.
  • از سید عبدالکریم رضوی کشمیری نیز نقل شده که بهترین کار برای سالک، سجده است که ذکر یونسیه در آن گفته شود. وی بعد از هر نماز، ۴۰ بار ذکر یونسیه در سجده به مدت یک اربعین (۴۰ روز) را برای قضای حوائج توصیه می‌کرد.
  • آیت ‎الله انصاری همدانی می‌گوید: ذکر یونسیه برای سالک، همانند سوخت برای ماشین است.
  • همچنین از علامه طباطبایی، شاگرد آیت‌الله قاضی، نقل شده که اول دستوری که آیت‌الله قاضی می‌دادند، ذکر یونسیه بود که به مدت یک سال در وقت خاص و در سجده خوانده شود.
  • مرحوم سید هاشم حداد نقل کردند که ذکر یونسیه برای معرفت نفس و معرفت رب مؤثر است و خودش به ذکر یونسیه مشغول بود . از وی سئوال شد در ایام فراغت همانند راه رفتن و نشستن چه ذکری برای نورانیت قلب و رفع حجب خوب است ؟ فرمود : ذکر یونسیه. می فرمود : عدد ۳۰۰۰ به بعد برای کاملین ” سالکینی که از مراحلی و منازلی عبور کرده اند ” می باشد .جناب استاد مدت زیادی در نجف ۳۰۰۰ مرتبه این ذکر را در سجده می گفتند.
  • عالم بزرگوار حاج میرزا جواد ملکی تبریزی می گوید:مداومت ذکر یونسیه در شبانه روز ترک نشود، هر چه زیادتر، تاثیرش نیز بیشتر. حداقل آن چهار صد مرتبه است، خیلی اثرها دیدم، بنده هم تجربه کرده ام، چند نفر هم مدعی تجربه اند.

برخی از خواص ذکر یونسیه

طی الارض:

گویند یکی از نتایج و خواص ذر یونسیه طی الارض است.

باز شدن چشم برزخی:

یکی از مهمترین خواص ذکر یونسیه باز شدن چشم برزخی است البته به شرط مداومت بر این ذکر. قرائت ذکر یونسیه در سجده و ادامه آن تا یک سال برای باز شدن چشم برزخی بسیار مفید است. حضرت آیت االله العظمی سید عبد الکریم کشمیری می فرمودند : قرائت ذکر یونسیه (لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین) در سجده و ادامه آن تا یک سال ، باعث تجرد روح از جسم ، اتصال به ارواح و باز شدن چشم برزخی می گردد .

شفای مریض:

پیامبر اسلام ( ص): هر بیمار مسلمانی که این دعارا بخواند اگر در آن بیماری بهبود نیافت و از دنیا رفت، پاداش شهید به او داده میشود و اگر بهبود یافت تمام گناهانش آمرزیده شده است.

از بین برنده غم و اندوه:

رسول خدا ( ص ): آیا به شما خبردهم دعایی که هرگاه غم و گرفتاری پیش آمد این را بخوانید گشایش حاصل شود و آن دعا این است. این ذکر اثر بسیار عجیبی در رفع غم و اندوه دارد و امام صادق علیه السلام نیز بر تکرار ذکر یونسیه برای از بین بردن غم و اندوه سفارش کرده اند.

فرزند دار شدن:

مرحوم کلینی نقل میکند مردی خراسانی بین مکه و مدینه به امام صادق فرمود: من تاکنون فرزند دار نشدم ، چه کنم؟ حضرت فرمود هرگاه به وطنت بازگشتی و خواستی رو به همسرت آوری این ذکر را بخوان.

برای تقویت نفس و مکاشفت:

ذکر یونسیه برای کشف و شهود و تقویت نفس در برابر وسوسه ها بسیار مفید است.

برای نورانیت قلب:

آیت الله کشمیری فرموده اند، در ایام فراغت ، مانند راه رفتن و نشستن ،برای نورانیت قلب و رفع حجب ذکر یونسیه مناسب است.

ذکر یونسیه برای اینکه تاثیر گذار باشد باید حداقل ۴۰۰ بار گفته شود و بهتر است در سجده گفته شود و بعد از نماز صبح و بعد از نماز شب تاثیر بیشتری دارد. ذکر یونسیه نیاز به اذن استاد ندارد.

طریقه ختم ذکر یونسیه

  • ختم‌های این ذکر شریف «۴۰۰» «۷۰۰» «۱۰۰۱» «۳۰۰۰» «۴۰۰۰» «۷۰۰۰» بار گفته اند؛ که بستگی به دستور استاد و قابلیت طالب دارد، اما عدد ۴۰۰ برای همه، آن هم شب‌ها بعد از نماز عشاء تا هر وقت شب در سجده، نافع است.
  • از بسیاری از بزرگان این ختم با عدد ۴۰۰ مرتبه در سجده خصوصا” در میان نماز مغرب و عشاء و یا قبل از اذان صبح و یا بین الطلوعین جهت افاضات روحانی نقل شده است و این یکی از ختوماتی است که معمولا” اساتید در ابتدای سلوک به شاگردانشان توصیه می کنند.

***

اگر شما نیز از خواص ذکر یونسیه در زندگی خود بهره مند شده اید خوشحال میشویم در بخش نظرات تجربیات خود را بنویسید