خواص سنگ عقیق

خواص سنگ عقیق

با خواص سنگ عقیق آشنا شوید

عقیق یکی از سنگهای نیمه قیمتی است که به دلیل روایات زیادی که در مورد فضیلت استفاده از آن در اسلام ذکر شده است، در کشورهای اسلامی طرفداران زیادی دارد. سنگ عقیق با برطرف کردن انرژی های منفی اطراف خود خیر، برکت و خوش اقبالی را برای صاحب خود به همراه می آورد. از سنگ عقیق در طب سنتی نیز برای درمان بیماری‌ها استفاده میشده است و متخصصان طب سنتی معتقدند این سنگ باعث تقویت باروری، تقویت چشم، معده و قلب میشود. با ما مراه باشید تا با خواص سنگ عقیق آشنا شویم.

خواص سنگ عقیق

خواص سنگ عقیق شامل کمک به درمان امراض سوداوی و صفراوی، برطرف کردن ناراحتی‌های چشم، تسکین درد و گرفتگی‌های عضلانی و کمک به عملکرد صحیح غدد درون ریز است. عقیق انرژی‌های منفی را دور و برای صاحبش خیر و برکت به همراه می آورد.

از زمانهای گذشته، عقیق را سنگ مقدسی می دانسته اند. عقیق سنگی است که آن را حرز و حامی انسان در مقابل بلایا و حوادث می شمارند و برای افزایش درآمد و رونق کسب و کار و آسان شدن کارها بسیار مفید است. عقیق از بین برنده ترس و انرژی منفی محیط بوده و یاعث ایجاد اعتماد به نفس و شجاعت می شود.

همچنین محافظ صاحبش در برابر چشم زخم بوده و شادی، تعادل، سلامتی و آرامش را برای شما به ارمغان می آورد و غم و ناراحتی را دور می کند. همراه داشتن عقیق باعث ایجاد خوش شانسی ، برکت در رزق و روزی می شود.

استفاده از عقیق سبب جلوگیری از خونریزی های شدید و تقویت بدن شده و به ویژه برای زنان بسیار فایده دارد. شادی ، آرامش و تعالی روح را برای شما به ارمغان می آورد.

نگهداری و شارژ سنگ عقیق

نگهداری از عقیق بسیار ساده است: شما می توانید آن را یک بار در هفته در آب جاری بشویید و برای شارژ سنگ ، می توانید یک یا دو بار در ماه ، آن را به مدت ۱ساعت در مقابل نور خورشید قرار دهید.

فضیلت سنگ عقیق

عالم فاضل جناب مرحوم محمد باقر مجلسی در حلیه المتقین می فرماید:

در حدیثی از علی بن موسی الرضا (علیه السلام)، عقیق فقر و درویشی را بر طرف می کند و در دست کردن عقیق نفاق را زایل می کند. و در حدیث دیگری از آن حضرت منقول است که هرکه قرعه به عقیق بزند بهره ی او تمام تر بیرون آید.

در حدیث معتبر از حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) روایت شده که انگشتر عقیق در دست کنید که مبارک است و هر که انگشتر عقیق داشته باشد، امید است که عاقبتش به خیر و نیکی باشد .

مرحوم مجلسی در حلیه المتقین حدیثی از حضرت رسول (صلی الله علیه و آله وسلم) نقل فرمودند که هر که انگشتر عقیق در دست داشته باشد حاجتش براورده شود.

حضرت امام صادق (علیه السلام) فرموده اند: انگشتر عقیق در سفر باعث ایمنی است.

در حدیثی دیگر از رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم) منقول است انگشتر عقیق با خود دارید که آن اولین کوهی است که اقرار به یگانگی خدا ، پیغمبری من و امامت علی کرده است.  icon-book دانلود کتاب هزار طلسم؛ کاملترین کتاب در باب علوم خفیه  icon-book سه کوه در بهشت

در حدیث معتبر از بشر دهّان منقول است که عرض کردم:

کدام یک از نگین ها بر انگشت خود بنشانم؟ فرمود که چرا غافلی از عقیق سرخ و عقیق زرد و عقیق سفید؟! که اینها سه کوهند در بهشت. اما کوه عقیق سرخ پس مشرف است بر خانه رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم) و اما کوه عقیق زرد پس مشرف است بر خانه حضرت فاطمه (سلام الله علیها) و اما کوه عقیق سفید پس مشرف است بر خانه حضرت امیر المومنین (علیه السلام) و همه ی آنها یک خانه است و از زیر هر کوهی نهری جاریست از برف سردتر و از شیر سفید تر و نمی خورند از آن نهرها مگر آل محمد (صلی الله علیه و آله وسلم) و شیعیان ایشان . و هر سه نهر از کوثر می آید و به یک جا می ریزد. و این سه کوه تسبیح و تقدیس و تمجید الهی
و برای محبان آل محمد (صلی الله علیه و آله وسلم) طلب آمرزش می کنند. پس هر که از شیعیان آل محمد (صلی اله علیه و آله وسلم) یکی از این عقیق ها را در دست داشته باشد نبیند مگر خیر و نیکی و فراخی روزی و سلامتی از جمیع بلاها و امان یابد از شر پادشاه ظالم و از هر چه آدمی از آن می ترسد و حذر می نماید . و بدان ای عزیز چقدر در فضیلت عقیق وارد شده است که در حدیثی منقول است که جبرئیل نازل شد بر حضرت رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم) و گفت یا محمد پروردگارم سلامت می رساند و می گوید انگشتر را به دست راست کن و نگینش را از عقیق قرار بده و بگو به علی بن ابی طالب (علیه السلام) پسر عمت که انگشتر را به دست راست کند و نگینش را عقیق کند.

حضرت امیر المومنین علی (علیه السلام) پرسید یا رسول الله کدام عقیق است؟ فرمود که : کوهی است در یمن که به یگانگی خدا اقرار کرده و برای من پیغمبری و برای تو اولاد تو به امامت و برای شیعیان تو به بهشت و برای دشمنان تو به جهنم. و باز هم چقدر عقیق فضیلت دارد که از امیر المومنین علی (علیه السلام) منقول است که نماز کسی که انگشتر عقیق در دست داشته باشد بر نماز جماعتی که غیر عقیق در دست داشته باشد به چهل درجه زیادتی دارد. و باز هم در روایتی دیگر آمده دو رکعت نماز با انگشتر عقیق بهتر است از هزار رکعت نماز که با آن نباشد.

خواص سنگ عقیق

روایاتی در مورد حکاکی بر روی عقیق

اگر بنا باشد تا آیه ای از قرآن کریم را بعنوان معجزه رزق و روزی و گشایش کسب و کار و خیر و برکت بدانیم، بدون شک آن آیه؛ آیات ۱و ۳ سوره طلاق است که به و من یتق الله مشهور می باشد. در خصوص خواص این آیات، احادیث و روایات بسیاری از حضرات معصومین علیهما السلام وارد گردیده که در اینجا مجال قید آن ها نیست.

در اینجا به معرفی خاتم و من یتق الله می پردازیم . آیه فوق، بر روی انگشتری عقیق سرخ و نیز عقیق زرد که به شرف الشمس نیز مشهور است، دارای خواص عدیده ای در رابطه با خیر و برکت و گشایش رزق و روزی و ثروت دارد. و من یتق الله را می بایستی که بر روی نگین عقیق حکاکی نمود.

زمان حکاکی نیز رعایت بخورات شیرین الزامیست و زمان مناسب آن، ساعات و ایام سعد دهه نخست ماه قمری است . اگر کسی طالب تاثیر حداکثری این خاتم شریفه است، بهتر است که آن را روی انگشتری عقیق زرد (شرف الشمس) حک نموده و بر پشت آن طلسم شرف الشمس را در روز مخصوص نقش کرد .

شب ها انگشتری را از دست خارج کرده و داخل لیوانی آب قرار دهید. صبح، پس از بیدار شدن نیز آب آن را نوشیده و انگشتری را به دست کنید. بهتر است در فاصله بیداری تا انگشتر بدست کردن با کسی صحبت نکنید .

برای حمل انگشتری حتما می بایستی که وضو داشته باشید. در غیر این صورت، بهتر است که روی طلسمات متون حکاکی شده را با استفاده از لاک برق ناخن، بپوشانید. خانم ها نیز می توانند از آن بصورت گردنبند استفاده کنند.

خواص سنگ عقیق

عقیق شرف الشمس

دعای مخصوص شرف الشمس (که بعضی از اولیاءالله آن را اسم اعظم می دانند) در نوزدهم فروردین ماه بر نگین انگشتری نقش می شود. در مورد شرف الشمس خواص بسیاری در کتب قدیمی (از جمله کتاب ارزشمند “المعارف الکبری”) ذکر کرده اند که برخی از آنها را مرور می کنیم :

حروف شرف الشمس

 • زمانی که بنویسد و آن را در کفن مرده قرار دهد آن میت ایمن شود از عذاب قبر.
 • کسی آن را نوشته و همراه خود دارد، در حفظ خداوند باشد و…
 • هرگاه پیش سلاطین و بزرگان رود و (نگین شرف الشمس که دعا بر آن نقش شده است را) با خود دارد، مورد قبول ملک قرار می گیرد و خداوند حمایت می کند او را از شر آن ها.
 • حامل این اسماء در همه جا پیروز و منصور می باشد و مقهور می شود هر که با آن شخص دشمنی کند.
 • هر که با خود دارد، سحر و نظر بد از او دور و باطل شود.
 • هر کسی که بسته باشند (حاجتی داشته باشد) و (نگین شرف الشمس که دعا بر آن نقش شده است را) با خود دارد به برکت این اسم اعظم الهی گشاده گردد. (حاجت روا شود) .
 • کسی که زندانیش طولانی شده باشد و (نگین شرف الشمس که دعا بر آن نقش شده است) با خود دارد زود خلاص شود.
 • برای مصروع و کسی که مرض غش کردن دارد و کلیه بیماری های بدن، اثر دارد.
 • برای دختری که بی شوهر مانده، شرف الشمس را با خود دارد، شوهر کند.
 • و کسی که در سفر رود و (نگین شرف الشمس که دعا بر آن نقش شده است را) با خود دارد از شر قطاع طریق و دزدان و راهزنان و حوادث بد سفر در حفظ الهی باشد.
 • برای هر امر مکروهی شرف الشمس را به دست کند، ایمن شود از آن مکروه و ناخوشایند.
 • زمانی که شرف الشمس را نوشته و بر پرچم لشکری باشد، آن لشکر منصور و پیروز برگردد.
 • برای بیدار شدن برای نماز شب این شرف الشمس را با خود داشته باشد ، سحر خیز شود.
 • از جمله خواص کلی این اسماء برای اسقام و اوجاع و دردهای بدن و برای امراض و تعجیل عافیت، مجرب است.

امیدواریم از مقاله خواص سنگ عقیق استفاده برده باشید. حتما دیدگاه خود را در بخش نظرات بیان کنید.

خواص سنگ عقیق

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 12 =