خواص سنگ فیروزه

خواص سنگ فیروزه

خواص سنگ فیروزه چیست؟

یکی از سنگهای قیمتی که از قدیم الایام در ایران شناخته شده بوده سنگ فیروزه می باشد. فیروزه خواص درمانی فراوانی دارد. با هم با خواص سنگ فیروزه ، احادیث پیرامون این سنگ و نحوه نگهداری آن آشنا میشویم.

  • فیروزه قلب را تقویت می کند و سعه صدر می دهد . چشم زخم ، ترس ، استرس و افسردگی های روحی و روانی و هم چنین ناراحتی های عصبی را درمان می کند و باعث آرامش می شود.

 

  • این سنگ سبب خوش شانسی ، آسان شدن کارها و رونق کسب و کار می شود . همچنین سبب تقویت قلب، دستگاه تنفسی ، چشم ها، گردش خون ، گلو ، معده و کبد می شود.

 

  • این سنگ، سنگ صلح و آرامش است. باعث افزایش ایمنی در برابر اهریمن شده و قدرت عشق و دوستی و صداقت و عقل و حکمت را فزونی میبخشد. فیروزه سمبل شانس خوب و آرامش و محافظت در برابر شیطان است. به همین دلیل خلبانان و خدمه هواپیما از فیروزه استفاده می کنند.

خواص درمانی فیروزه

  • نگاه کردن به فیروزه چشم را تقویت می کند . برای درمان گلو درد ، تقویت تارهای صوتی، درمان بیماری های ریوی و تنفسی موثر است. فیروزه به عوارض عملکردهای نادرست کبد و غدد کمک میکند. برای درمان افسردگی مفید است و قلب را تقویت می کند.

 

  • فیروزه برای همه بیماریهایی که بر اثر کمبود مواد غذایی و تغذیه بد ایجاد میشوند مانند آناروکسی (بیماری که بر اثر نخوردن غذای کافی و کمبود مواد غذایی ایجاد میشود) به کار میرود .

 

  • معمولاً هنگام پارگی رباطها و تاندوها، جریان خون را در بافتهای عضلانی زیادتر میکند و اثر سودمندی بر روی کمبود اکسیژن، مسمومیت خونی و استرس دارد .

 

  • فیروزه کمک مؤثری به درمان نواحی از بدن که تحت هجوم ویروسها و باکتریها هستند یا نواحی آلوده می کند. گفته شده است که فیروزه از عملکرد و شفابخشی بیکران خود آگاهی ندارد!

 

  • همچنین دارای اهمیت زیادی است که بدانید در کاربرد این کانی چنانچه رنگ خود را از دست بدهد و یا خرد شود، تمام نیرویش را از دست میدهد.

نحوه مراقبت از فیروزه

مهمترین خطری که فیروزه را تهدید میکند ایجاد خراش روی فیروزه، آب داغ ومواد شیمیایی خانگی است و دلیل آن نیز ترکیب هیدراتی در سنگ است. آب و نور نیـز باعث تـغیـیر رنـگ در سنگ فیروزه می شود. چربی باعث تغییر رنگ فیروزه میشود. هرگز از تمیزکننده های اولتراسونیک استفاده نکنید و از نزدیکی با مواد حاوی کلر نیز اجتناب کنید.

خواص نگاه کردن به فیروزه در هر صبح

جناب عالم فاضل مرحوم محمد حسن نائینی (رحمه الله) در کتاب شریف گوهر شب چراغ گوید:

هر که صبح از خواب برخیزد و نظر بر فیروزه اندازد در آن روز مکروهی به وی نرسد و در نشاط باشد.

و نیز گفته اند نگاه کردن به فیروزه موجب بلندی عمر باشد و روشنایی چشم را می افزاید و هر که فیروزه به همراه خود داشته باشد، خواب های پریشان نبیند و دشمن بر او غلبه نکند و از هیـچ آفریده ای نترسد و پیش سلاطین و حکام و زمره خلایق عزیز و مکرم باشد .

بازهم جناب نائینی (رحمه الله) در گوهر شب چراغ گوید:

کسی که انگشتر فیروزه به دست کند از گزند حشرات موذی در امان می ماند. ولی از خواص آن اینست که صاحب چنین انگشتری صولت و هیبت ندارد زیرا فیروزه هیبت را ساقط می کند. لذا ملوک و سلاطین آن را به دست نمی کنند.

احادیث و روایات در باب خواص سنگ فیروزه

در فضیلت و خواص سنگ فـیـروزه روایـت های بـسیـاری از ائمه اطهار (علیهم السلام) و حکما نقل شده است که قابل توجه برای طالبین می باشد. از جمله : از حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) منقول است هر که انگشتر فیروزه در دست کند فقیر نشود. و به سند معتبر از مفضل عمر منقول است که گفت: روزی به خدمت حضرت امام صادق (علیه السلام) رفتم و انگشتر فیروزه در دست داشتم. فرمود که ای مفضل! فیروزه سیـرگاه دیـده های مردان و زنان مومن است و دورگرداننده ی دردهاست از دیده های ایشان … (الی آخر حدیث) .

فیروزه چشم را قوت می دهد و سینه را گشایش می دهد. و قوت دل را زیاد می کند. و چون پی کاری رود آن را در دست کند پس چون برگردد حاجتش برآورده می گردد .
در کتاب عجایب المخلوقات و غرایب الموجودات در مورد خواص فیروزه گوید: الفاء – فیروج : نگاه کردن به فیروزه در بامداد نور چشم را زیاد می کند. اگر در معجونی ریخته شود ضرر سم ها را دفع می کند . در اکحال سایند روشنایی دهد. حکما گفته اند: اگر جواهر نقره ای با نگینی از فیروزه که نقش یک زن به همراه دو کودک بر آن باشد به همراه داشته باشند از جادو در امان باشند.

انگشتر فیروزه برای بچه دار شدن

علی بن محمد حمیری گفت: دختر جعفر بن محمود را خواستم و بسیار او را دوست می داشتم و فرزند از او به وجود نمی آمد. به خدمت حضرت امام علی النقی (علیه السلام) رفتم و این مطلب را عرض کردم. پس تبسم نمود و فرمود که: بگیر انگشتری که نگینش فیروزه باشد و بر آن نقش کن این آیه را :

“رب لا تذرنی فردا و انت خیر الوارثین” چنان کردیم، یک سال نگذشت از آن زن پسری به وجود آمد .

حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند : خداوند عالمیان می فرماید که من شرم می کنم از دستی که به دعا بسوی من بلند شود و در آن دست، انگشتر فیروزه باشد و او را نا امید برگردانم.
(حلیه المتقین – ص. ۳۳)

خواص سنگ فیروزه

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + هشت =