بازدید: 141 بازدید
دارالمجانین

دارالمجانین

رمان دارالمجانین یکی از آثار و رمان های معروف در ادبیات داستانی ایران است. این رمان تألیف سید محمد علی جمالزاده سرگذشت پسرکی یتیم است که در منزل عموی ثروتمند که مرد خسیسی بود زندگی می‌کند و به دختر او به نام بلقیس دل می‌بندد و به دنبال همین موضوع عمو او را از منزلش بیرون می‌کند. در این بین ماجراهایی رخ می‌دهد که پسر ترجیح می‌دهد خودش را به دیوانگی بزند تا او را به تیمارستان ببرند.

محمدعلی جمال زاده در مقدمه این رمان چنین مینویسد:

توی دکان میرزا محمود رمانفروش نشسته بود که پیرزنی تعدادی رمان برای فروش آورد. شوهر پیرزن به اتهام دزدی از دارالمجانین اخراج شده و از ترس بازخواست متواری است. جمالزاده رمانی از پیرزن می‌خرد. پیرزن به جای سه عباسی طلب جمالزاده، کاغذهای دست‌نویس لوله کرده‌ای به او می‌دهد. جمالزاده بعد از مدتی به سراغ کاغذهای دست‌نویس می رود، شروع به خواندن می‌کند و رمان آغاز می‌شود .

چاپ کتاب دارالمجانین، چهار یا پنج سال پس از چاپ بوف کور سروصدای زیادی در محافل ادبی به پا کرد. جمال‌زاده در کتاب خود کنایه‌های زیادی به بوف کور صادق هدایت زده است. از اسم یکی از شخصیت‌های کتاب که هدایت علی خان است و همه او را مسیو خطاب می‌کنند تا ارجاعات دیگر.

بخش‌هایی از کتاب دارالمجانین

وقتی به آخرین صفحه کتاب رسیدم دنیا در نظرم به‌ صورت دارالمجانین پهناوری آمد که کرورها دیوانگان عاقل‌نما و خردپیشگان مجنون‌ صفت در صحنه آن در رفت‌ و آمد و نشست‌ و برخاست باشند. برمن ثابت شد که اگر مردم دیوانه‌های دائمی نباشند بلاشک هر آدمی در ظرف بیست و چهار ساعت شبانه‌روز دست‌کم ولو فقط چند لحظه‌ای نیز شده به یکی از انواع بی‌شمار جنون که غضب و حرص و شهوت و بغض و عداوت و خست و اسراف و حسادت و جاه‌طلبی و دروغ و خودخواهی و وسوسه و عشق و صدها و هزارها هوی و هوس‌های گوناگون و اضطراب‌ها و وسواس‌ها و خل جان‌های عیانی و نهانی و افراط‌ و تفریط‌های رنگارنگ از آن جمله است مبتلا می‌باشد.

وقتی‌که نوبت به درس جغرافی می‌رسید، مادربزرگم می‌گفت: عزیزم به تو چه که آن طرف دنیا کجاست و اسم این‌همه کوه‌ها و دریاها چیست. تو همان راه بهشت را یاد بگیر این‌ها همه پیشکشت!

از آن‌کسانی بود که مال خودشان را به خودشان هم حرام می‌دانند و صندوقدار وراث خود گردیده از ترس اینکه مبادا روزی به خنس‌ و فنس بیفتند عمری را به خنس‌ و فنس می‌گذرانند.

دنیا دارالمجانینی بیش نیست. تو نخ هر کس بروی یک‌ تخته‌اش کم است و عقلش پارسنگ می‌برد. اگر بنا بشود همه دیوانه‌ها را زنجیر کنند و به نگاهبان بسپارند قحطی زنجیر و پاسبان خواهد شد.


مشخصات کتاب

  عنوان: دارالمجانین
  نویسنده: محمد علی جمال‌زاده
  زبان: فارسی
  فرمت فایل: PDF
  تعداد صفحات: ۱۱۸
  حجم فایل: ۱ مگابایت

  دانلود