دن کیشوت

دن کیشوت

دن کیشوت

دن کیشوت نام رمانی است از میگل سروانتس ساآودرا که در میان بهترین آثار اسپانیایی به شما می آید. این اثر از قدیمی‌ترین رمان‌ها در زبان‌های نوین اروپایی است. بسیاری آن را بهترین کتاب نوشته شده به زبان اسپانیایی می‌دانند. سروانتس بخش اول دن کیشوت را در زندان نوشت. این بخش نخستین بار در سال ۱۶۰۵ و بخش دوم در سال ۱۶۱۵ چاپ شد. بخش اول رمان دن کیشوت در سال ۱۶۰۵ در مادرید منتشر شد و بخش دوم آن ده سال بعد به چاپ رسید.

رمان دن كيشوت درباره سرگذشت مردي به نام الونسو كيخانو است. كيخانو يك نجيب‌زاده معمولي است كه پس از خواندن داستان‌هاي بيشمار درباره شواليه‌هاي ماجراجو، تحت تأثير شجاعت و دلاوري اين افراد قرار مي‌گيرد و تصميم مي‌گيرد خود نيز يك شواليه شود. كيخانو پس از اين تصميم نام خود را به دن كيشوت مانچا تغيير مي‌دهد و سوار اسب باركش خود به نام روسينا ننه مي‌شود و از روستايي ناشناخته در قلب اسپانيا به راه مي‌افتد تا زشتي‌ها و بدي‌ها را از بين ببرد و از حقوق ستمديدگان دفاع كند.

  درباره نویسنده

میگل د سروانتس در ۲۹ سپتامبر سال ۱۵۴۷ در اسپانیا به دنیا آمد. او مردی بوده است مه تا پنجاه سالگی جز دربه‌دری و شمشیرزنی و ماجراجویی و حادثه‌آفرینی هنری نداشته است، اما اکنون در شمار مشهورترین نویسندگان جهان به حساب می‌آید. پدر سروانت همیشه در این آرزو بود که فرزندش یک شوالیه سرشناس و نامدار اسپانیایی شود اما میگل همانطور که با فنون رزم‌آوری آشنا شده بود به دو کار از همه‌چیز بیشتر علاقه داشت، شعر سرودن و عشق‌بازی. همین تمایلات سرکش او مشکلات و گرفتاری‌های بسیاری برای او بوجود آورد. میگل د سروانتش در هفده سالگی مجبور به ترک اسپانیا شد و به ایتالیا رفت. او در ایتالیا به ارتش این کشور پیوست. او در طی جنگ‌هایی که در ایتالیا شرکت کرد بازوی چپ‌اش مجروح شد و دیگر هرگز نتوانست از دست چپ خود استفاده کند. اما این محدودیت هرگز او را محدود نکرد و مگل بعد از بازگشت به اسپانیا به ارتش این کشور پیوست و در همین زمان بود که از پادشاه اسپانیا نشان دلیری دریافت کرد.

  • میگل د سروانتس فرزند خانواده‌ای پرجمعیت بوده است. میگل چهارمین فرزند از یک خانواده‌ی هفت فرزنده بوده است.
  • میگل د سروانتس هم مانند قهرمان داستان دون کیشوت یک شوالیه بوده است.
  • مرگ میگل د سروانتس و ویلیام شکسپیر در یک روز و یک سال است. این در حالی است که شکسپیر در زمان حیاتش دون کیشوت را خوانده بوده، اما سروانتس هرگز حتی نام شکسپیر را هم نشنیده بود.
  • محل مرگ این نویسنده تا ۴۰۰ سال بعد از مرگش نامشخص بود. به گزارش بی بی سی:« سروانتس در سن ۶۸ سالگی که فقط شش دندان برایش باقی مانده بود، درگذشت و در صومعه پابرهنگان تثلیث دفن شد. پس از تغییر مکان و بازسازی ساختمان این صومعه باقیمانده جسد سروانتس گم شد.»

 مشخصات کتاب

  عنوان: دن کیشوت
  نویسنده: سروانتس
  مترجم: پ سیروان
  زبان: فارسی
  فرمت فایل: PDF
  تعداد صفحات: ۴۴
  حجم فایل: ۸ مگابایت

  دانلود


 

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =