بازدید: 130 بازدید
رختکن بزرگ

رختکن بزرگ

داستان رختکن بزرگ بعد از جنگ جهانی و در فرانسه جریان دارد. لوک مارتین پسر ۱۴ ساله ای است که پدرش در آخرین روزهای جنگ کشته شده و اکنون کسی را در این دنیا ندارد. دولت اینجور بچه ها را جمع کرده و در جایی مثل پرورشگاه بزرگ می کند. در اولین روز ورود لوک به این پرورشگاه، پیرمردی به نام وندرپوت او را از محیط جدید ترسانده و همراه خود می برد. وندرپوت در خانه ای همراه با دو بچه دیگر به نام لئون و ژوزت زندگی می کند و کار او فعالیت در بازار سیاه و قاچاق است و از بچه ها کمک می گیرد. داستان در مورد زندگی و رشد لوک مارتین نوجوان در چنین محیطی است.

قسمتی از متن کتاب رختکن بزرگ

– دوست بینوایم چه را میخواهید ثابت کنید؟

– در پی اثبات چیزی نیستم تنها میخواهم رد پایم باقی بماند.

-که چه شود پیر خرفت؟

-فقط برای اینکه کسی دنبالمان نیفتد، فایده اش به کسانی میرسد که پی ما نمی آیند.

-یادتان باشد استاد عزیز که آدمیزاد کشتی گمشده ای است.

-به راستی خیلی دیر است؟ نمی توان راه رفته را بازگشت؟

-نه شما را از پشت هدف میگیرند.

-چه اندوهبار است، انسانی اینچنین فرتوت!


  درباره نویسنده

تولد: ۸ می ۱۹۱۴

مرگ: ۲ دسامبر ۱۹۸۰

رومن گاری (Romain Gary)، نویسنده مشهور و پر اعجاب دنیای ادبیات است که به گواه بسیاری از منتقدین او یکی از عجیب و غریب‌ترین نویسنده‌ها و شاید دروغگوترین آن‌ها در جهان باشد. او دو بار جایزه ادبی گنکور فرانسه را دریافت کرده است.

«رومن گاری» اسم واقعی اش نبود. او اصلاً اسم واقعی نداشت. چون هیچ وقت پدرش را ندید و از همان اول نام خانوادگی همسر دوم مادرش روی «رومن» گذاشته شد و او را «رومن کاسو» نامیدند. شاید به همین خاطر است که چندی بعد خودش «رومن گاری» را ترجیح داد تا هم زیاد به یاد گذشته ها نیفتد و هم کمی تغییر کرده باشد. «گاری» را از واژه یی روسی به معنای «آتش گرفتن» گرفت و آن را در صیغه امر برد و کمی امریکایی اش کرد و البته این کار را بی تاثیر از نام ستاره سینمای امریکا «گاری کوپر» انجام نداد.

رومن گاری در طول زندگی حرفه‌ای‌اش با شش نام مستعار داستان نوشته است. «امیل آژار» مشهورترین نام مستعاری است که او برای خود انتخاب کرده بود و به این نام مستعار اتفاقا شهرت و افتخار خوبی هم تقدیم کرد.

خودکشی

رومن گاری بعد از مرگ همسرش در سن شصت‌وسه سالگی، در سال ۱۹۸۰ با شلیک گلوله برای همیشه به زندگی خود پایان داد. گاری قبل از مرگش یادداشتی از خود به جای گذاشت و در آن نوشت: «به خاطر همسرم نبود. دیگر کاری نداشتم… واقعا به من خوش گذشت، متشکرم و خداحافظ!»

آثار رومن گاری

از آثار رومن گاری می‌توان به «تربیت اروپایی»، «قلابی»، «ریشه‌های آسمان»، «لیدی ال»، «رقص چنگیزخان»، «سگ سفید»، «اوضاع در ارتفاعات کلیمانجارو روبه‌راه است»، «میعاد در سپیده دم»، «مرگ و چند داستان دیگر»، «پرندگان می روند در پرو می‌میرند»، «بادبادک‌ها»، «تولیپ» و «مردی با کبوتر» اشاره کرد.


 مشخصات کتاب

  عنوان: رختکن بزرگ
  نویسنده: رومن گاری
  مترجم: اعظم نورائی
  زبان: فارسی
  فرمت فایل: PDF
  تعداد صفحات: ۳۴۷
  حجم فایل: ۴٫۶ مگابایت

  دانلود