ساعات سعد و نحس را بهتر بشناسید

ساعت سعد

ساعت سعد – ساعت نحس

شاید اصطلاحات ساعت سعد و ساعت نحس را خیلی شنیده اید. میگویند انجام اعمال عبادی، خواستن حاجات، نوشتن دعا، خرید و فروش، ازدواج و بسیاری از موارد دیگر را نباید در ساعات نحس انجام داد. در این مقاله قصد داریم ساعت نحس و ساعت سعد را به شما معرفی کنیم و شرح دهیم که انجام چه کارهایی در ساعات سعد یا نحس خوب یا بد میباشد. با ما همراه باشید.

ساعت نحس

در کل ساعت نحس در ۲ حالت اتفاق می افتد: یکی زمان قمر در عقرب و زمان دیگر محاق است.

قمر در عقرب

در آسمان، ۱۲ صورت فلکی تاثیر گذار وجود دارد به نام‌های حمل، ثور، جوزا، سرطان، اسد، سنبله، میزان، عقرب، قوس، جدی، دلو و حوت که به ترتیب ماه‌های شمسی از فروردین تا اسفند است. قرار گرفتن خورشید در ماه عقرب را شمس در عقرب و قرار گرفتن ماه در برج عقرب را قمر در عقرب می‌نامند که برای تشخیص آن باید از ابزارآلات نجومی استفاده کرد، البته تقویمهای نجومی نیز وجود دارند که زمانهای قمر در عقرب را نشان میدهند.

پدیده قمر در عقرب با چشم غیر مسلح قابل رویت نیست (البته اگر با صور فلکی و بروج آشنا باشید، در زمان شب از طریق فاصله میان ماه و صورت عقرب می‌توانید زمان قمر در عقرب را متوجه شوید) و مقصود از قمر در عقرب هم این است که در یک ماه قمری، کره ماه یک دور کامل به دور آن می گردد و طبعاً در هر ماه قمری یک بار از برج عقرب عبور می‌کند.

امام صادق علیه السلام: کسی که سفر کند و یا ازدواج نماید در حالیکه قمر در عقرب باشد خوشی و خوبی نمی بیند.

در کتابهای فقهی، وقتی قمر در عقرب است، دست کم چند مورد مکروه (نه حرام) دانسته شده است. یکی عقد نکاح، دوم اقدام برای بچه دار شدن (انعقاد نطفه)، و دیگری سفر. به عنوان مثال: محقق در شرایع نوشته است: «و یکره إیقاع النکاح و القمر فی العقرب» ازدواج و عقد نکاح (یا نزدیکی) در حالی که قمر در عقرب است مکروه است.

 

روزهای قمر در عقرب سال ۱۴۰۱

ساعات نحس 1401

البته لازم به ذکر است که قمر در عقرب حدود دو و نیم روز ( ۶۰ ساعت ) می باشد ، اما با توجه به اینکه در روایات عبارت “ قمر در عقرب ” آمده و مشخص نشده که آیا منظور قمر در صورت فلکی عقرب است یا این که قمر در برج عقرب است؟ لذا بهتر است مراعات احتیاط گردد و دو روز به آن افزود و جمعاً چهار روز و نیم محاسبه کرد ، البته روزهای قمر در عقرب در هر سال متفاوت است و باید هر سال محاسبه شوند .


 icon-gift هدیه ویژه ما را از دست ندهید!

مجموعه کتابهای استاد قندی


محاق

محاق هم به معنی شب‌های آخر ماه قمری است که ماه به سختی دیده می‌شود که می‌گویند: در این دو زمان ( محاق و قمر در عقرب) انجام کارهای خیر توصیه نمی‌شود.

بر اساس روایات و نیز علم نجوم و اخترشناسی ؛ خواندن عقد ازدواج ،مسافرت ،اقدام برای بچه دار شدن (انعقاد نطفه) ،افتتاح کار و کسب و تجارت ،حجامت ،تعیین و تغییر نام ، گذاشتن سنگ بنای کارهای مهم و بطور کلی انجام هر یک از کارهای اساسی در ساعت نحس و روزهای نحس و قمر در عقرب هم از نظر علماء دینی و هم از نظر منجّمین توصیه نمیگردد و باید انجام این کارها را به ساعت سعد موکول کرد.


 icon-calendar در بعضی از روایات در خصوص روز چهارشنبه هم آمده است که در روز چهارشنبه آتش و جهنم آفریده شد. لذا مناسب است در چهارشنبه کارهایی که مناسبت با خیر و نیکی دارد، کمتر انجام شود و یا برای دفع بدی و نحوست آن صدقه داده شده و دعا و قرآن خوانده شود.


ساعت سعد

بدیهی است به غیر از ساعات نحس بقیه ساعات سعد حساب میشوند اما باز هم برخی از روزها و ساعات شبانه روز از فضیلت بیشتری برخوردار هستند که با آنها آشنا میشویم.

کف الخضیب

یکی از زمان‌های مبارک معروف به کف الخضیب بوده که در کتاب کشف اللثام عن قواعد الاحکام از فاضل هندی نقل شده که شخصی از امام صادق(ع) سوال می‌کند: مردم روایت می‌کنند از پیامبر اکرم(ص) که در شب ساعتی است که بنده مومن نمی‌کند مگر اینکه استجابت شود آیا این روایت درست است؟ امام(ع) فرمودند: بله. سائل پرسید: آن چه زمانی است؟ امام جعفر صادق (ع) فرمودند: ثلث باقی مانده شب (نیمه شب شرعی) تا اذان صبح. ساعتی است که دعا نمی‌کند بنده مومن مگر اینکه دعایش مستجاب شود.

از اذان ظهر یازده ساعت و پانزده دقیقه بعد نیمه شب شرعی محسوب می‌شود که برخی بزرگان ذیل همین روایت فرمودند: شاید این ساعت، زمان کف الخضیب باشد که این ستاره در صور فلکی ذات الکرسی دیده می‌شود.

مرحوم جزایری در کتاب تحفه السنیه روایتی را از امام صادق (ع) نقل می‌کند که در چهار زمان امر به دعا و طلب حاجت کردند که یکی از آنها «عند وصول کف الخضیب الی وسط السماء»؛ زمانی است که کف الخضیب به وسط آسمان برسد که در آن زمان می‌شود دعا کرد و به اجابت آن امیدوار بود.

تقسیم بندی ساعت سعد و نحس بر اساس روزهای هفته

تقسیم بندی دیگری وجود دارد که روزهای سعد و نحس را بر اساس ایام هفته تقسیم بندی میکند. بطور کلی روزهای هفته و ساعات شبانه روز هر کدام به دو قسمت سعد و نحس تقسیم میشوند که هردو آنها شامل بخش های اکبر و اصغر هستند و به یکی از سیارات منسوبند.

ساعات سعد و نحس روزهای هفته برگرفته از کتاب مجربات باقر

خصوصیات هر سیاره :

زحل :

ساعتی نیکوست , در این ساعت تجارت زراعت و عقد قرارداد خوب است و همچنین در این ساعت انجام طلسم و … نتیجه خوب میدهد و کسی که در این ساعت به دنیا آید صاحب دولت و عمر طولانیست.

مشتری :

این ساعت ساعتی نیکوست و مناسب است برای شروع کار و دیدار مریض , خرید و فروش و بریدن و خریدن لباس نو و طلب حاجت از پروردگار و فرزندی که در این ساعت به دنیا بیاید از نیکوکاران و صالحان روزگار می شود و شایسته نیست در این ساعت به دیدار کافر و مفسد رفتن و همچنین کارهای خلاف و پنهان انجام دادن.

مریخ :

ساعتی خوب است برای پوشیدن رخت نو , و خوب نیست برای دیدار از دولت مردان شکار و انجام طلسمات , کودکی که در این ساعت به دنیا بیاید به ریختن خون علاقه مند است.

شمس :

ساعتی خوب است برای بریدن و پوشیدن لباس نو و خرید و فروش و انجام طلسمات خوب , و خوب نیست برای انجام طلسمهای شر و حسد , و فرزندی که در این ساعت به دنیا آید دارای عمری طولانی و دانشی زیاد میباشد.

زهره :

ساعتی خوب است برای ازدواج و مسافرت و طلسم های نیکو و عیادت از مریض و بریدن و پوشیدن لباس نو و کسی که در این ساعت متولد شود دوست دار خوشی و شادی و تفریح می باشد و شایسته نیست در این ساعت آموزش دادن به کودک و شروع کارهای بزرگ و انجام طلسم های شر.

عطارد :

ساعتی خوب است برای تعلیم به کودک و آموزش و نوشتن و انجام طلسم های الفت و محبت و شروع کارهای جدید و تعمیرات و کسی که در این ساعت به دنیا می آید عالم و باهوش و زیرک میشود و شایسته نیست در این ساعت حجامت کردن , بریدن لباس نو و مسافرت و انجام کارهای پنهانی و معالجه بیمار.

قمر :

ساعت خوبی است برای پیغام فرستادن و حجامت کردن و خوردن دارو , مسافرت و انجام کارهای صواب.


همچنین بخوانید:

دانلود کتاب مرجان جادو کاملترین کتاب علوم غریبه


 

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه ها

 1. مهدی جهان دوست گفت:

  باسلام من در محاسبه طالع مشکلی برام پیش اومده برای کسی که اسمش سعید واسم مادرش نازنین هست میخوام طالع رو دربیارم مجموع اعداد اسم ها رو که تقسیم بر ۱۲میکنم باقیمانده صفر شد چیکار کنم بهم گفته شد که فقط اسم شخص بدون اسم مادر رو تقسیم بر ۱۲کن این بار هم بازم باقیمانده صفر شداستاد لطفاً راهنماییم کنید ممنون میشم

  1. amir گفت:

   سلام. باقیمانده صفر یعنی باقیمانده ۱۲ است.

  2. سید گفت:

   سلام زمانی که بقیمانده صفر یا منفی باشد همان عدد ۱ را میگیریم

   1. admin گفت:

    سلام. باقیمانده که منفی نمیشود. اگر صفر شد همان عدد را در نظر بگیرید.

  3. عباس گفت:

   نباید تقسیم کنید ، بلکه ۱۲ ، ۱۲ کسر کنید .
   در صورتی که تقسیم میکنید ، صفر یعنی ۱۲ مانده است و حوت محاسبه کنید یعنی اسفند ماه

 2. علی گفت:

  سلام . مگر ساعات سعد و نحس ،نباید نسبت به موقعیت هر شهر حساب شود؟
  الان اینکه شما گذاشتید ایا برای تمام شهرهای ایران صدق میکند همین؟

  1. admin گفت:

   سلام علی جان ممنونم بابت توجه شما
   ساعات نحس و سعد با توجه به روزهای قمری است و ربطی به محل جغرافیایی ندارد

 3. سارا گفت:

  سلام برای اجابت دعا دقیقااا چه ساعت وروزی انجام شود

  1. س.ث.ف گفت:

   سلام
   برای استجابت دعا بهترین زمان، شب جمعه است
   و در شب جمعه بهترین زمان، بعد از نیمه شب شرعی تا اذان صبح است
   و در این فاصله چند ساعته هم، بهترین زمان یک ساعت مانده به اذان صبح جمعه، تا اذان صبح است.

   فرمول زیر در استجابت دعا موثر است
   صلوات + بسم الله الرحمن الرحیم+ یک مرتبه استغفرالله ربی و اتوب الیه + خواستن حاجت و گفتنِ اینکه خدایا این حاجت مرا از فضل خودت عطا فرما+ صلوات

   انجام فرمول فوق در قنوت نماز استغاثه به صاحب الزمان علیه السلام و خواستن حاجت در عبارات بعدی مخصوص آن نماز، تاثیر بیشتری دارد انشاءالله.
   انجام همان فرمول در قنوت نماز وتر نیز سفارش شده است که برای اطلاع از کم و کیف این دونماز، به مفاتیح مراجعه بفرمایید.
   نکته۱ : خواستن حاجت درقنوت نماز های مستحبی به زبان مادری و غیرعربی ، جایز است.
   نکته۲: فاصله بین نیمه شب شرعی تا اذان صبح بویژه یک ساعت باقیمانده تا اذان صبح در هر شبی در استجابت دعا بهترین زمان مناسب است و اختصاص به شب جمعه ندارد اما در بین ایام هفته، شب جمعه ترجیح بیشتری دارد.

   التماس دعا،
   یاعلی./

 4. نرگس گفت:

  سلام ببخشيد ساعت اول ك نوشته يعني يك بعد از ظهر يا يك نصف شب؟
  چرا ٢٤ ساعت شبانه روز داخلش نيس؟

  1. سیدمحمدرضا گفت:

   دقیقا مشکل منم همین

  2. وحید گفت:

   سلام ساعات نحس و سعد ربطی به زمان ۲۴ ساعتی که ما میشناسیم نداره در واقع شروع ساعات نحس وسعد از طلوع خورشید تا غروب خورشید ۱۲ ساعت روز و از غروب تا طلوع فردا ۱۲ ساعت شب هستش که در زمستان و تابستان متفاوته مثلا ساعات روز طولانیتر از ساعت شب هستش

  3. سجاد گفت:

   نه بابا ساعت اول وقتی خورشید طلوع میکنه از همون لحظه ساعت شروع میشه به لحظه طلوع ساعت اول میگن

  4. احمد گفت:

   سلام. منظور از ساعت یک. یعنی اولین ساعت طلوع افتاب حساب میشه. مثل زده ساعت طلوع افتاب ساعت۶ میباشد. همون میشه ساعت اول.

 5. ناشناس گفت:

  سلام، ببخشید زمان شمس در اسد که سالی یک بار اتفاق میوفتد و بسیار خوش یمن هست، زمان وقوعش امسال چه تاریخی هست؟خیلییی ممنون

 6. فائزه گفت:

  سلام جدول ساعات سعد و نحس هرروز را میخوام از کجا بیابم؟

  1. admin گفت:

   سلام. جدول ساعات سعد و نحس روزانه در همین مقاله قرار داده شده است.

 7. اسما گفت:

  اینی که نوشته شده ساعت اول ساعت دوم تا یازدهم یعنی چی

  1. admin گفت:

   سلام. ساعتهای سعد و نحس صبح از طلوع خورشید شروع میشود و ساعتهای شب از غروب خورشید. مثلا اگر طلوع خورشید ساعت ۶ صبح باشد ۷-۶ ساعت اول است، ۸-۷ ساعت دوم است و به همین ترتیب. ساعات شبانه هم به همین صورت از غروب خورشید شروع میشوند.

 8. اسما گفت:

  سلام من میخوام بدونم روز ۱۳ آبان ۹۹ برای عقد روز خوبی هست؟مصادف با سه شنبه ۱۷ ربیع.اینی که میگن ۱۳ عدد نحس است .درسته؟

  1. admin گفت:

   سلام این روز، روز نحسی نمیباشد.

   1. مریم گفت:

    سلام ادمین لطفا جواب دهید

 9. مهتاب گفت:

  سلام من یه دختر با ظاهر خوب و خانواده خوبی هستم خواستگار هم دارم اما همشون تا مرحله اشنایی بعد میرن و دیگه پیگیر نمیشن سنم هم داره بالا میره میترسم دیگه خواستگار نیاد . مادرم رفته بود پیش دعا نویس گفته بودن طلسم شدم و باطل سحر هم گرفته بود ولی اثر نکرد.کسی از دوستان میدونه من باید چیکار کنم بختم باز بشه

  1. سارا گفت:

   سلام به این ایدی در تلگرام مراجعه کنیدحتما به شما کمک خواهند کرد منم مشکل شما را داشتم ایشون مشکلمو حل کردند

   1. ملودی گفت:

    سلام من چطور باید به این کانال که گفتید بپیوندم ودرضمن خاهشا یکنفر بگه آیا نوشتن وانجام طلسم احضار شخص جزو کارهای خیر هست یاشر .. ودرضمن انجام طللسمات درساعت زحل گفته شده که نتیجه خوب دارد ولی چرا بعضی سایتها نوشتن این ساعت نحس اکبر هست وانجام هیچکاری خوب نیس.. من نگرانم چون دراین ساعت خیلی احضار شخص انجام دادم ومیترسم نتیجه بد بده.. اصلا ساعت زحل آیا نیکو وسعد هست یا نحس؟؟ وخواندن نماز تسخیر وانجام طلسم احضار و دعای عشق و محبت دراین ساعت خوب هست یا نه؟؟ لطفا جواب بدید

 10. مریم گفت:

  سلام ببخشید در روز ۲۵ دی ماه چه ساعتی برای عقد مناسب است؟ ساعت زهره رو دیدم ولی غیراز اون ساعتی باز برای عقد مناسب هست؟ ممنون میشم راهنمایی بقرمایید

 11. زهره گفت:

  سلام منظور از اینکه می‌گویند ۱۲ ۱۲ یا سه سه طرح کنید یعنی چه ؟؟

 12. مرتضی گفت:

  ساعت اول یعنی ۱ بامداد دیگه؟

 13. الهه گفت:

  سلام
  من دنبال ساعت سعدی میگردم که شمس نزدیک به مشتری باشه. میدونید کی میشه؟
  و تو این جدول ساعات سعد همه این ساعتا سعده؟
  ممنون

  1. admin گفت:

   سلام
   در زیر جداول توضیحات کامل نوشته شده. مثلا ساعت زحل نیکو است و برای برخی کارها این ساعت بهتر جواب میدهد

 14. shahin.sharr7986 گفت:

  داداش من از ساعات سر درنمیارم فقط ب من بگین ساعت سعد روز پنجشنبە کدوم ساعتە ممنون میشم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =