سالار مگس ها

سالار مگس ها

دانلود کتاب سالار مگس ها اثر ویلیام گلدینگ

سالار مگس ها از جمله آثار برجسته کلاسیک جهان است که ویلیام گلدینگ در آن شور و هیجان یک قصه تمثیلی را با قدرت و صداقت توصیف کرده است .داستان ماجرای شگفت آور گروهی پسر بچه مدرسه ای انگلیسی است که در طی جنگ هسته ای و خانمان سوز عازم منطقه ای امن میشوند ولی سقوط ناگهانی هواپیما آنان را ملزم به اقامت در جزیره ای استوایی میسازد .در آغاز همه چیز به خوبی پیش میرود و آنان بی دغدغه و سبک بال جزیره خوش آب و رنگ و سرسبز را در مینوردند .اما اندک زمانی پس از آن روحیه شرارت بار تندخوی بعضی از پسرها بهشت زمینی را به دوزخی از آتش و خون مبدل میکند و تمامی مظاهر خرد و پاک اندیشی از وجودشان رخت بر میبندد.

کشمکش درونی نیروهای متضاد خیر و شر درون مایه داستان را شکل میدهد.

گرایش فطری آدمی به کژی و شر خمیر مایه اصلی سالار مگس ها است

منتقدین مارکسیست اگرچه گلدینگ را در جرگه نویسندگان سوسیال رئالیست به حساب نمی آورند به او نظر عنایت دارند و سالار مگس ها را حمله به نظام سرمایه داری دانسته اند. به گمان آنان آنچه در جمع کوچک بچه های جزیره اتفاق می افتد سرنوشت همه جوامعی است که نظام حکومتی آنان سرمایه داری است و نهایتاً به علت برخورد منافع طبقاتی، بی عدالتی های اقتصادی و اجتماعی فرو می باشند.

در عین حال که نا به هنجاری های موجود در جمع بچه ها انگیزه های مشخص بیرونی دارد که عمده ترین آنان گرسنگی است نمی توان توجه خاص گلدینگ را به محرکهای درونی نادیده گرفت. گرایش فطری آدمی به کژی و شر خمیر مایه اصلی قصه است. هر جا که به انگیزه های بیرونی اشارتی دیده می شود، به واقع در اثبات این مدعا است و نه بیشتر. به عبارت ساده‌تر گرسنگی در سالار مگس دلیل خونخوارگی نیست دست‌کم تنها دلیل آن نمی‌تواند باشد.

 

انتشارات بهجت

نوروز ۱۳۶۳

دانلود با لینک مستقیم

 

حتما بخوانید

گنج نامه شیخ بهایی

گنج نامه وزیری احمد وزیر نوشته شیخ بهایی. شامل بیش از 2000 نسخه برای پیدا کردن دفینه. معرفی مکانهای گنج و وجود تله ها در مسیر.

بیشتر بخوانید

ملت عشق

رمان ملت عشق نوشته آلیف شافاک، پرفروش ترین رمان سال. داستان زنی غربی که درگیر اندیشه های عرفانی مولانا و شمس تبریزی میشود.

بیشتر بخوانید
مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 8 =