بازدید: 124 بازدید
فرعونها هم می میرند

دانلود کتاب فرعونها هم می میرند

دانلود کتاب فرعونها هم می میرند نوشته الیزابت پین که در سال ۱۳۶۸ با ترجمه حسن پستا منتشر شده است.

کتاب فرعون ها هم می میرند (The Pharaohs of Ancient Egypt) اثری است از الیزابت پین که در سال ۱۹۶۴ نوشته شده است.

واژه “فِرعَون” لقبی است که در دوره متأخر برای نام بردن از فرمانروایان سلسله‌های مصر باستان به‌کار می‌رود. هر چند، از نظر تاریخی، فرعون فقط در طی پادشاهی نوین مصر، به ویژه در میانه دودمان هجدهم مصر، پس از سلطنت “حتشپسوت” به عنوان یک لقب برای پادشاهان مورد استفاده قرار گرفت. فرعون مدیر ارشد، رئیس ارتش، و فرمانروای کل مصر تلقی می‌شده است. او همچنین پسر “رع” به شمار می‌آمده. واژه فرعون از ریشه قبطی “پِرآ” به معنای «خانهٔ بزرگ» است؛ اشاره‌ای به این واقعیت که فرعون‌ها خود را پناهگاه مردم می‌دانستند و برای خود کاخ‌های بزرگ پادشاهی داشتند. با آنکه در اصل این واژه اشاره به کاخ پادشاهی فرمانروا می‌کرد، تا هنگام “توتمس سوم” (۱۴۲۵–۱۴۷۹ پ. م) در پادشاهی نوین، دیگر به عنوان نامی برای شخص فرمانروا به کار گرفته می‌شد.

نخستین شخصی که در تاریخ مصر باستان به نام فرعون مشهور است، شخصی است به نام پادشاه عقرب که نام اصلی وی مشخص نیست؛ ولی در نقشی که از او روی یک گرز سنگی وجود دارد، عقربی روبروی صورت او دیده می‌شود و به این دلیل او را به این نام می‌خوانند. از فراعنهٔ مصر می‌توان خوفو، خفرع، منکورع، رامسس دوم، آخناتون، توت‌آنخ‌آمون، شهبانو حتشپسوت، و توتمس سوم را نام برد. در میان تمامی این فراعنه، خوفو، خفرع و منکورع به خاطر ساختن اهرام ثلاثه، توتمس سوم و رامسس دوم به خاطر قدرت بیش از حد در اداره کشور و کشورگشایی، آخناتون به خاطر مخالفت و ضدیت با تمام عقاید فراعنه گذشته و ساختن شهر آخن آتون (افق آتون) به همین منظور و توت‌آنخ‌آمون به خاطر مرگ عجیبش در سن هیجده سالگی و گنجینه دست‌نخوردهٔ مقبره خود بیش از بقیه فراعنه شهرت دارند.

موضوعات کتاب فرعونها هم میمیرند

کتاب فرعونها هم می میرند در هشت بخش از “کشف دوباره مصر باستان” تا “رامسس دوم” را مورد بررسی قرار می دهد. عناوین این بخش ها عبارتند از:

• کشف دوبارۀ مصر باستان

• مصریان نخستین و نیمه خدایان مرده

• فرعون خئوپس، خدای خوب

• من آشفتگی یک سرزمین را به تو نشان میدهم

• ملکه حتشپسوت، اعلیحضرت مونث

• فرعون تحوطمس سوم، مات کنندۀ آسیایی ها

• فرعون اخناتون، جنایتکار اخناتون

• فرعون رامسس دوم، آغاز پایان


 مشخصات کتاب

  عنوان: فرعونها هم می میرند
  نویسنده: الیزابت پین
  مترجم: حسن پستا
  زبان: فارسی
  فرمت فایل: PDF
  تعداد صفحات: ۲۳۸
  حجم فایل: ۳ مگابایت

 icon-download  دانلود