بازدید: 128 بازدید
مرگ کثیف

مرگ کثیف

دانلود رمان مرگ کثیف اثر پیر ژان رمی نویستده فرانسوی

کتابی که ویژگی بارز آن، نثر شاعرانه و سبک پالوده اش است . سبکی که بیشتر اسلوب رمان نو فرانسه را به ذهن تداعی می کند: ژان شرال، یک نویسنده ی شصت و چند ساله سترون (هم در زندگی و هم درنوشتن)، گویی برای فراموشی و مرگ ، به هنگ کنگ آمده ؛ در زمستانی کثیف و در زیر رگبارهای مداوم بارانی که تمامی ندارد و همچون جذام، چهره ی جزیره را می جود و از شکل می اندازد.

اقامتگاه او، هتل – فاحشه خانه ای بدنام، موسوم به سه اژدها ، است که خود، نماد مجسم نیستی و پلشتی و مرگ است؛ با دهلیز های تو در تو، راهرو های تنگ، اتاق ها و سالن ها و گوشه های تاریک و مرطوب، دیوارهای چرب و کثیف با گچ بری های درهم و پیچیده و صندلی ها و میزها،مخمل رنگ و رو رفته ی نیمکت ها،همه و همه به رنگ قهوه ای ؛ فهوه ای چرک مرده و چسبناک.و زنها و مردهایی که در این فضا می لولند.

تفنگداران دریایی مست و لایعقل امریکایی ( که جا به جا حضور خود را به رخ می کشند و نفرت شرال را بر می انگیزند)، چینی های تنومند ،زنان متصدی بار ، با جام های شراب برنج ،که پی در پی می چرخد و فواحش زرد پوست ، با دامن های چاک دارشان ،و خنده های باسمه ای همیشگی شان، و صداهایی که بیشتر به جیغ شبیه است تا به حرف ، با لهجه کانتونی .فریادها و صداها، در هر گوشه و کناری به گوش می رسد: فریاد فاحشه ای که اورا کتک می زنند،ناله های شهوت آلود، جیر و جیر تختخواب ها، سیفون توالت هایی که مرتب کشیده می شوند ،و بو، بویی که تمامی ندارد.

بخش ابتدایی کتاب مرگ کثیف

رطوبت در رهگذر باد نمناک زمستان، مثل خوره سیمای هنگ کنگ را میخورد. همین طور رطوبت چون جذام، از طریق باران مداوم پاییز، چهره ونیز را میجود و از شکل می اندازد. در هر دو شهر پوسیدگی ها همه جا به چسم میخورد، لک و پیس جذام. آن سو تر آفتاب درخشان پرووانس چشم را خیره میکند و انسان را به یاد تابلوهای سزان می اندازد ….

سه نقطه در جهان، دو نقطه اول مکمل و بازگوینده یکدیگرند و نقطه سوم درست در هر جهت مخالف آن دو …


  درباره نویسنده

تولد: ۲۱ مارس ۱۹۳۷

مرگ: ۲۸ آوریل ۲۰۱۰

پیر ژان رمی یک رمان‌نویس و مقاله‌نویس اهل فرانسه بود. در ۱۶ ژوئن ۱۹۸۸ به عضویت فرهنگستان فرانسه برگزیده شد. وی از مدرسه علوم سیاسی پاریس فارغ‌التحصیل شد. وی همچنین برنده جوایزی همچون لژیون دونور (فرمانده)، جایزه بزرگ رمان فرهنگستان فرانسه (۱۹۸۶)، و جایزه رنودو شده است.


 مشخصات کتاب

  عنوان: مرگ کثیف
  نویسنده: پیر ژان رمی
  مترجم: مرتضی کلانتریان
  زبان: فارسی
  فرمت فایل: PDF
  تعداد صفحات: ۲۳۶
  حجم فایل: ۳٫۶۵ مگابایت

  دانلود