ملت عشق ، دزدی به سبک ادبی از فرهنگ ایران زمین

نقد کتاب ملت عشق

ملت عشق ، دزدی به سبک ادبی از فرهنگ ایران زمین

نقد کتاب ملت عشق ، نقش مولانا و شمس تبریزی در موفقیت رمان ملت عشق چیست؟ ملت عشق جز عشق بین مولانا و شمس تبریزی چه درون مایه ای دارد؟

همه آنهایی که اهل مطالعه و کتاب هستند حتما نام کتاب ملت عشق اثر آلیف شافاک نویسنده ترکیه ای را شنیده اند. کتاب ملت عشق در ترکیه بیشتر از ۵۰۰ بار به چاپ رسیده و توانسته است عنوان پرفروش ترین کتاب تاریخ ترکیه را به دست آورد. این کتاب در ایران هم با استقبال بسیار خوبی مواجه شده و تا به حال بیشتر از ۵۰ بار چاپ شده و توانسته است طرفداران زیادی پیدا کند.

این کتاب در واقع دو رمان است که به زیبایی در کنار هم و در یک کتاب گنجانده شده است. دو رمان که موازی هم جلو می رود. یکی در سال ۲۰۰۸ در آمریکا اتفاق می افتد و دیگری در قرن هفتم در قونیه.

ماجرا مربوط به زنی به نام اللا است که در بوستون آمریکا زندگی می کند. رابطه او با خانواده اش چندان خوب نیست و رابطه زناشویی اش در حال فروپاشی می باشد.

در این میان اللا، کاری تحت عنوان یک ویراستار پیدا می کند. او می بایست رمانی را که به او داده شده است را بخواند و در مورد آن گزارشی تهیه کند. رمانی که زندگی او را برای همیشه تغییر خواهد داد. رمانی که به اللا می دهند، رمان ملت عشق است.

دانلود رمان ملت عشق

نقد کتاب ملت عشق ، نقش مولانا و شمس تبریزی در این رمان

نقد کتاب ملت عشق را به خودتان واگذار میکنم ولی آن چیزی که مشخص است به جرات میتوان گفت آنچه به کتاب ملت عشق روح و روان بخشیده و به آن رنگ و لعاب داده شخصیت کاریزماتیک مولانا هست. کتاب ملت عشق در واقع عشق بین مولانا و شمس تبریزی هست.

آنچه شما را در کتاب ملت عشق همراهی می‌کند تعالی و غنای عشق است. شما بعد از دانلود کتاب با جلال‌الدین محمد بلخی روبرو می‌شوید که هزاران مرید و شاگرد دارد که از سراسر دنیا به دیدارش می‌آیند اما تا زمانی که با شمس تبریز که آن زمان از دراویش قلندریه بود،‌ دیدار نمی‌کند،‌ گویی هنوز زندگی‌اش آغاز نشده است.

در متون تاریخی و بر همان اساس در این کتاب آمده است شمس زبان تند و تیزی داشت و دائم در سفر بود، آنچنان که پیروانش به او شمس پرنده می‌گفتند!‌ شمس در سال ۱۲۴۴ میلادی در سفرش به قونیه با مولوی دیدار می‌کند. دیداری که تبدیل به یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین دیدارها در تاریخ فلسفه و عرفان می‌شود.

نقد کتاب ملت عشق

کم کاری ما ایرانیان!

آلیف شافاک با درک نسبت به وجود خلاء عاطفی در جامعه انسانی قرن ۲۱ و استفاده از شخصیتهای مولانا و شمس تبریزی رمانی بینظیر را نوشته است که به نظر می آید بسیار هم موفق بوده است. از یک طرف ما باید سپاسگذار آلیف شافاک باشیم که شخصیت مولانا و شمس تبریزی را هر چه بیشتر در دنیا معرفی کرده است و از یک طرف دیگر باید این سوال را از خودمان بپرسیم که ما چه کاری برای شناساندن مولانا و شمس تبریزی و قصه این دلدادگی انجام داده ایم.

با کمی وب گردی در اینترنت بسیار سخت است که یک کتاب خوب، فیلم یا مستند خوب به زبان فارسی در محوریت مولانا پیدا کنید. مثل بسیاری از شخصیتهای ادبی و علمی مولانا را به راحتی از چنگ ما درآورده اند و این فقط و فقط تقصیر کم کاری ما ایرانیان است.

نظرات بزرگان جهان در مورد مولانا

بد نیست نگاهی به نظرات بزرگان جهان در مورد شخصیت مولانا بیندازیم تا تلنگری شود برای ما که قدر داشته هایمان را بدانیم!

ایرما گاراپین (استاد دانشگاه آخن آلمان):

آلمانی‌ها دلبستگی و علاقه فراوانی به مولانا، سروده‌ها و اندیشه‌های وی دارند. او شاعر صلح و دوستی است. زیرا در بیشتر اشعارش، انسان‌ها را به مدارا، گفت و گو، عشق و معنویت فرامی‌خواند.

رابرت بیلای (شاعر و منتقد ادبی مشهور آمریکایی):

مولانا در جهان اسلام به همان اندازه محبوب، مشهور و یگانه است که «ویلیام شکسپیر» در جهان ادبیات انگلیسی. بی تردید هر خواننده غربی با خواندن سروده‌های وی شیفته حلاوت، عمق اندیشه سرشار از عرفان و معنویت مولانا می‌شود.

ارنست رنان (پژوهشگر ادبی کانادایی):

بی شک مولانا در نهایت ایجاز و با بیانی ساده و بی آرایه، فلسفه زندگی و هستی را، در سروده‌هایش به بهترین وجه ممکن بازتاب می‌دهد. به گونه ای که گستره وسیعی، برای جولان فکری خوانندگانش فراهم می‌آورد.

ویلیام ساروت (مدیر انتشارات آکسفورد انگلستان):

پس از گذشت قرن‌ها هنوز هم سروده‌های دلنشین، جذاب و تاثیرگذار مولانا، نزد شاعران روشنفکر غرب و اروپا زمزمه می‌شود. سروده‌هایی که به سبب چیرگی و تسلط وی بر ادبیات، عرفان، اخلاق، معنویت و فلسفه، هرگز طراوت و تازگی خود را از دست نمی‌دهند.

پائولو کوئیلو (نویسنده سرشناس برزیلی):

من معتقدم که مولانا آموزگاری است که در نهایت درایت و هوشمندی، درس‌ها و تجربه‌هایش را به رایگان به دیگران می‌بخشد. باید اعتراف کنم که به سبب علاقه وافرم به مولانا، در نگارش بیشتر داستان‌هایم ازجمله «کیمیاگر، که تحت تاثیر سخنان، سروده‌ها، حکایات و آموزه‌های این بزرگ مرد عارف مسلک بوده ام استفاده کرده ام؟

مولانا تنها یک شاعر، حکیم و فیلسوف نیست. و ی چون گنجی است که انگار قرار نیست تمام شود. امروزه محبوبیت مولانا در میان خوانندگان آثار ادبی غرب، به چنان درجه ای رسیده است که برای شناخت خویش، زندگی و نجات از بحران سرگردانی و پریشانی روزگار معاصر و رسیدن به صلح و آرامش روحی، تنها به سروده‌های او پناه می‌برند.

سخن پایانی

مولانا نه برای ایرانیان بلکه برای تمامی جهانیان است. مولانا هم به گذشته تعلق دارد و هم به آینده. او معلمی برای تمامی انسانها است کسی که در جستجوی عشق حقیقی خود بوده است، کسی که در طول عمر گرانمایه اش در پی این سوال بود که آمدنم بهر چه بود؟

لازم است کارهای زیادی انجام شود تا این شخصیت و همچنین شخصیت شمس تبریزی هر چه بیشتر شناسانده شود و این نیاز به کار رسانه ای قوی دارد. اگر غربیها مولانا را داشتند الان گوش جهانیان را کر کرده بودند پس ما نیز باید گوش جهانیان را کر کنیم!

این وظیفه ماست.

نقد کتاب ملت عشق

نقد کتاب ملت عشق

دانلود رمان ملت عشق

 

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =