هاگاکوره

هاگاکوره

هاگاکوره: کتاب سامورایی

هاگاکوره به معنای «پوشیده با برگها» و یا «برگ های پوشیده»، عنوان کتابی است که در ۱۷۱۶ از نگارش گفته های «چونه تومو» پدید آمد و شامل آیین ها و طریقت سامورایی های ژاپن است.

فلسفه هاگاکوره بیانگر دیدگاه بسیار دور از اصالت عمل و ماده باوری مدرن ماست. جاذبه این فلسفه شهودی است نه عقلانی و یکی از مفروضات اصلی فلسفه آن است که انسان تنها به مدد تامل ساده به هر کجا که بخواهد می‌تواند برسد. شهود مبتنی بر خلوص دل و هدایت اخلاقی، انسان را به اصول هدایت می کند.

این فلسفه چیزی برای گفتن در مورد زمان یا منفعت ندارد و نیز مدافع وقت تلف کردن در خصوص تحولات مبهم درباره خلا نیست. انسان در جهان زندگی می کند و به چیزهای پیرامون خود واکنش نشان می دهد مساله آن است که پای خود را کجا باید بگذاریم.

کتاب هاگاکوره درباره اراده است

هاگاکوره اگر چه ادبیات متفاوتی دارد و در موقعیت اجتماعی و فرهنگی متفاوتی نوشته شده است. از سال ۱۷۰۰ میلادی تاکنون چیزهای زیادی تغییر کرده است مناسبات اجتماعی و حجم دانش. اما از سوی دیگر بسیاری چیزهای دیگر هنوز تغییر نکرده اند، شاید به همین خاطر ما آثار گذشتگان را درک می‌کنیم و حتی از آنها لذت می‌بریم. آثار قدما در افق دید ما باز تفسیر شده و از این رو معنای جدید می یابند.

امپراتوری توکوگاوا و حتی بسیاری از ارزش‌هایی که یاماموتو چونه تومو در این کتاب از آنها دفاع می کند، اکنون به بخشی از تاریخ ژاپن تبدیل شده است. اما هنوز هم انسان باید در میدان زندگی چنان هدف خویش را برگزیند که شاهین در آسمان به هنگام شکار پرنده ای را انتخاب میکند.

مشخصات کتاب

› عنوان : هاگاکوره: کتاب سامورایی
› نویسنده: یاماموتو چونه تومو
› مترجم : سید رضا حسینی
› زبان: فارسی
› تعداد صفحات : ۱۷۸
› حجم :۱٫۸ مگابایت

دانلود

 

همچنین بخوانید:

دانلود کتاب زندگینامه میاموتو موساشی

دانلود کتاب ذن در هنرهای رزمی

کتاب آموزش گام به گام هیپنوتیزم برای مبتدیان

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − چهار =