کتاب خاطرات لیتن

خاطرات لیتن

دانلود کتاب خاطرات لیتن

کتاب خاطرات لیتن ، خاطرات ویلهم لیتن سرکنسول آلمان در تبریز در اثنای جنگ جهانی اول ترجمه دکتر پرویز صدری

کتاب خاطرات لیتن در زمره یکی از معتبرترین اسناد تاریخی است که تا کنون به چاپ رسیده است.

نویسنده این کتاب که خود سرکنسول آلمان در تبریز در اثنای جنگ جهانی اول بوده سعی بر این داشته مسائل و حوادثی که از شروع جنگ در ایران اتفاق افتاده به گونه ای نشان دهد که آلمان تمام تلاش خود را مبنی بر نجات ایران از زیر یوغ ۲ کشور استعماری بزرگ یعنی روس و انگلیس به کار گرفته است. اما واقعیت چیز دیگری بود.

آلمان تلاش می کرد که عقب افتادگی که نسبت به حریفان استعماری و امپریالیستی خود داشت جبران نمایند بدین جهت با امپراتوری عثمانی معاهداتی منعقد کرد که بتواند نه‌تنها بازارهای از دست رفته خود را زنده کند بلکه بتواند حریفان قدرتمند استعماری خود را نیز از میدان بیرون راند با بازارهای جدیدی را به دست آورد. به ناچار پاره ای از روشنفکران ایرانی فریب ژست دروغین رایش آلمانی را خوردند و حتی در این رهگذر نیز با دولتمردان عثمانی مخفیانه به استدلال این که این دولت، دولت اسلامی است رابطه برقرار کردند.

ایران همزمان با شروع قرن بیستم یکی از ادوار بحرانی خود را می‌گذراند چراکه سال های دهه نخست این قرن مقارن با انقلاب مشروطیت و کوشش ملت ما جهت شرکت فعالانه در زندگی سیاسی خود بود. ضمن اینکه طی همین سالها دو دولت روسیه و انگلستان نیز تا اندازه ای رقابت‌های خود را کنار گذاشتند و طبق معاهده ۱۹۰۷ کشور را میان خود تقسیم کردند.

در پی این دوران طوفانی سالهای سراسر آشوب جنگ بین‌الملل اول فرا رسید در همین ایام بود که ایران با وجود اعلام بی طرفی به صورت صحنه نبرد طرف‌های متخاصم درآمد و بسیاری از گوشه های کشور مانند آذربایجان و کرمانشاهان بین نیروهای درگیر دست به دست می شد.

دانلود با لینک مستقیم

 

حتما بخوانید

گنج نامه شیخ بهایی

گنج نامه وزیری احمد وزیر نوشته شیخ بهایی. شامل بیش از 2000 نسخه برای پیدا کردن دفینه. معرفی مکانهای گنج و وجود تله ها در مسیر.

بیشتر بخوانید

ملت عشق

رمان ملت عشق نوشته آلیف شافاک، پرفروش ترین رمان سال. داستان زنی غربی که درگیر اندیشه های عرفانی مولانا و شمس تبریزی میشود.

بیشتر بخوانید
برچسب ها:
مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =