کویر

کویر دکتر شریعتی

کویر دکتر شریعتی

کویر دکتر شریعتی یکی از بهترین کتابهایی است که دکتر شریعتی نوشته است و توانسته مخاطبان بیشماری را جذب کند.

دکتر شريعتی در مقدمه‌ی کوير می‌نويسد:

«وجودم تنها يک حرف است و زيستنم تنها گفتن همان يک حرف، اما بر سه‌گونه: سخن گفتن، معلمی کردن و نوشتن. آن‌چه تنها مردم می‌پسندند: سخن گفتن، آن‌چه هم من و هم مردم: معلمی کردن و آن‌چه خودم را راضی می‌کند و احساس می‌کنم که با آن نه کار که زندگی می‌کنم نوشتن».

متنی از کتاب کویر دکتر شریعتی

داشتم چه میگفتم؟

راستی چرا از چشم دوختن در نور تند میهراسم؟ چرا از دیدار ظغیان، از هر جستن و هر سر بر کشیدنی در برابر خویش آشفته میشوم؟

من یک دهاتی ام روئیده کویر: آنجا که همه چیز است، حتی طبیعت، در برابر نگاه آدمی آرام و خاموش و گسترده است. هر سرکشی مرا تحقیر میکند. چرا از نور تند و رقص جادویی آتش و روشنایی خیره کننده میهراسم؟ چشمانم را میزند؟ میدانم یک عمر زندان، روئیدن در سلول، زندگی در تنگنا و تاریکی، چشم های مرا به ظلمت خود داده است.

درباره نویسنده

دکتر شریعتی

دكتر علی شريعتی در سال ۱۳۱۲ در روستاي مزينان از حوالي شهرستان سبزوار متولد شد. اجداد دكتر علی شريعتی همه از عالمان دين بوده اند.

علی شريعتی حساسيتهای لطيف انسانی و اقتدار روحي و صلاحيت عقيده اش را از مادرش به وديعه گرفته بود. علی شريعتی به سال ۱۳۱۹ در سن هفت سالگي در دبستان ابن يمين، ثبت نام مي كند، اما به دليل بحراني شدن اوضاع كشور ـ تبعيد رضا شاه و اشغال كشور توسط متفقين ـ خانواده اش را به ده مي فرستد و پس از برقراري آرامش نسبي در مشهد علي و خانواده اش به مشهد باز مي گردند.

علی شريعتی پس از اتمام تحصيلات مقدماتی در ۱۶ سالگی سيكل اول دبيرستان (كلاس نهم نظام قديم) را به پايان رساند و وارد دانشسرای مقدماتی شد. در سال ۳۱، اولين بازداشت علي كه در واقع نخستين رويارويی مستقيم وی با حكومت و طرفداری همه جانبه او از حكومت ملي بود، واقع شد.

در همين زمان يعني ۱۳۳۱ علی شريعتی كه در سال آخر دانشسرا بود به پيشنهاد پدرش شروع به ترجمه كتاب ابوذر (نوشته عبدالحميد جوده السحار) مي كند. در اواسط سال ۱۳۳۱ تحصيلات علی شريعتی در دانشسرا تمام شد و پس از مدتي شروع به تدريس در مدرسه كاتب پور احمدآباد كرد.

آشنايي او با خانم پوران شريعت رضوي در دانشكده ادبيات منجر به ازدواج آن دو در سال ۱۳۳۷ مي گردد. و پس از چند ماه زندگي مشترك به علت موافقت با بورسيه تحصيلي او در اوايل خرداد ماه ۱۳۳۸ براي ادامه تحصيل راهي فرانسه مي شود.

دکتر شریعتی پس از بازگشت به ایران چندین بار توسط ساواک دستگیر میشود و بعد از آزادی به عنوان استاد دانشگاه شروع به فعالیت میکند. ولی دیری نپایید که به خاطر فعالیت های سیاسی و تبلیغ علیه رژیم شاهنشاهی خانه نشین شد.

 دکتر علی شريعتی نهايتا در روز ۲۶ ارديبهشت سال ۱۳۵۶ از ايران، به مقصد بلژيك هجرت كرد و پس از اقامتي سه روزه در بروكسل عازم انگلستان شد و در منزل يكي از بستگان نزديك همسر خود اقامت گزيد و پس از گذشت يك ماه در ۲۹ خرداد همان سال به نحو مشكوك درگذشت


 مشخصات کتاب

  عنوان: کویر دکتر شریعتی
  نویسنده: دکتر شریعتی
  زبان: فارسی
  فرمت فایل: PDF
  تعداد صفحات: ۳۵۲
  حجم فایل: ۱۲٫۲ مگابایت

  دانلود


 

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه ها

  1. rahele گفت:

    ممنون از سایت خوبتون
    سپاسگذارم بابت کتاب که دانلود کردم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =