آموزش علوم غریبه

چگونه علوم غریبه را یاد بگیریم

چگونه علوم غریبه را یاد بگیریم

بسیاری از شما اصطلاح علوم غریبه و یا علوم خفیه را حتما شنیده اید و سوالتان این است که چگونه علوم غریبه را یاد بگیریم ؟ در این پست قصد دارم به طور کامل به معرفی کامل علوم غریبه و انواع شاخه های آن بپردازم و کتابهای مناسب برای آموزش علوم غریبه را معرفی کنم. امید است که مورد رضایت شما عزیزان قرار بگیرد.

علوم غریبه یا علوم خفیه چیست؟

علوم غریبه یا به بیان دیگر علوم خفیه را میتوان ترکیبی از علوم فیزیکی و متافیزیکی دانست. علوم غریبه علم انبیاست و انبیا و معصومین (ع) خود استاد بلامنازع این علم بوده اند و به شاگردان امین خود شمه ای از این علوم را آموزش میدادند. به خاطر سوء استفاده هایی که از این علم میشود آموزش این علوم از نظر مردم پنهان شده است و در کتابهای آموزش علوم غریبه هم برخی از مطالب به رمز نوشته شده اند تا در دسترس همه قرار نگیرد. به عقیده دانشمندان آن بعد پنهانی انسان بسیار قدرتمند تر از بعد آشکار او است. علومی که ما در مدارس و دانشگاهها یاد میگیریم همگی علوم عقلی هستند ولی علوم غریبه علومی هستند که در آن با استفاده از خواص پنهانی اعداد و حروف و بعضی اعمال عجیب تغییراتی در خود و کائنات میدهیم. در واقع کائنات یک زبانی دارند و ما با استفاده از علوم غریبه با استفاده از زبان کائنات دست به کارهای فوق العاده ای میزنیم.

علوم غریبه همچون یک چاقوی دو طرفه است!

بسیاری از ما شاید در کتابهای آموزش علوم خفیه یک دعا یا عمل خاصی را دیده ایم و خیلی مشتاق شده ایم که حتی برای ارضای حس کنجکاوی هم که شده آن عمل را انجام دهیم. باید بگویم که در این موارد بسیار مواظب باشید. این علوم شوخی بردار نیستند و هر عمل شما عکس العمل دارد چه خوب چه بد. دقیقا مثل این است که شما در قفس یک شیر درنده را باز میکنید. پس با علم کافی و ترجیحا با استفاده از استاد این علوم را یاد بگیرید.

انواع شاخه های علوم خفیه چیست؟

طبق نقل پنج علم غریبه داریم که از عامّه مردم مخفی و پنهان است و آن را خمسه مُحتحبه نامند. و آن پنج علم عبارتند از: کیمیا، لیمیا، هیمیا، سیمیا، ریمیا و (کله سر) رمز آن علوم است. البته علوم غریبه زیر شاخه های دیگری دارد مانند: رمل، جفر، علم اعداد و حروف،اسطرلاب و …

رمل چیست؟

علم رمل را می توان از معروف ترین و در عین حال ناشناخته ترین شاخه های علوم غریبه نامید. نام این علم از گذشته برای عوام شناخته شده بوده است. اصطلاح «رمال» در واقع به کسی اطلاق می شده که رمل می دانسته ولی در عرف عوام مجازاً برای هر کسی که دستی در علوم غریبه یا طالع بینی داشته ، به کار می رفته است که این کاربرد هنوز هم باقی است.
اصطلاح رمل و «اسطرلاب» را کمتر کسی است که به گوش نشنیده باشد ، امّا کسانی که در حقیقت این علم و تاریخچه آن را بدانند و با کاربردهای اعجاب انگیز آن آشنا باشند ، کمتر یافت می شوند.


رمل در لغت به معنای ریگ یا شن است. علت اطلاق این نام به این علم به دلیل تاریخچه ای است که برای این علم شریف ذکر می شود.
در برخی کتب علم رمل را معجزه حضرت آدم (ع) می دانند و سبب فرود آمدن این علم را چنین ذکر نموده اند که چون فرزندان حضرت آدم (ع) زیاد شدند و در روی زمین متفرق گشتند ، آدم خواست تا از احوال ایشان مطلع گردد و از خداوند درخواست یاری نمود. در اجابت درخواست او ، حضرت جبرائیل فرود آمد و نقطه رمل را که اصل و اساس این علم است ، فرود آورد.
چون اولین بار این نقاط را از طریق فرو بردن انگشت و نشان دادن اثر آن که نقطه بود بر روی شنهای بیابان آموزش داد ، این علم به نام رمل شناخته می شود. نظر دیگر این است که چون علم رمل علم نقاط است و دانه های شن نیز مانند نقطه اند ، این علم را رمل می نامند. همچنین برای به دست آوردن جواب از رمل روشی وجود دارد که در آن از دانه های شن استفاده می کنند. همچنین نقل می شود که این علم از آدم به ادریس نبی رسید و از او به حضرت دانیال منتقل گردید و از دانیال به ارمیا و از او به اشعیا و سپس به لقمان حکیم و بعد به حضرت داوود منتقل گردید.
روایات متعدد مذهبی هم در مورد این علم موجود می باشد که از حوصله این مقال خارج است امّا برای درک اهمیت این علم این نکته را ذکر می کنیم که گروهی این اعتقاد را دارند که رمل معجزه حضرت دانیال بوده است و به وسیله آن قوم گمراه خود را هدایت می کرده است.

چگونه علوم غریبه را یاد بگیریم

جفر چیست؟

(علم الحروف) علمی است که صاحبان آن علم ادّعا دارند که بوسیله علم جفر تمامی حوادث عالم را تا انقراض عالم می‏دانند. و صورت کامل و صحیح این علم مخصوص ائمّه اطهار علیهم السلام است. در مجمع البحرین می‏نویسد که علم جفر و علم جامعه دو کتابی است که علی‏علیه السلام در آن دو کتاب تمامی علوم و حوادث را تا انقراض عالم به طریق علم حروف تهجی و ابجدی با املاء رسول اکرم‏ صلی الله علیه وآله بر پوست بز و پوست گوسفند حتی ارش خراشیدن صورت و پوست، و نصف خراشیدن پوست همه را نوشته است. همه امامان معصوم‏علیهم السلام آن علم را می‏دانند و به آن نگاه کرده بوسیله آن علم حکم می‏کنند.
و نیز بر این قضیّه شاهد آورده و حدیثی از امام صادق‏ علیه السلام نقل می‏کند که امام صادق‏علیه السلام فرمود: “عندی الجفر الأبیض و الجفر الأحمر” “پیش من علم جفر سفید و جفر سُرخ است.” زید بن ابی العلاء سؤال کرد یابن رسول اللّه چه چیز در جفر سفید هست؟ امام فرمود: در آن (مطالب) زبور داوُد، و تورات موسی، انجیل عیسی، صحف ابراهیم و حلال و حرام مُصحف فاطمه ‏علیها السلام است و هر آنچه که مردم در دانستن آن به ما احتیاج دارند و ما به کسی احتیاج نداریم (در آن کتاب موجود است.)
و نیز در حدیث دیگر نقل کرده که شخصی از امام صادق‏علیه السلام پرسید: و ما الجفر؟ یعنی جفر چیست؟ امام فرمود: آن علمی است که در پوست بز و گوسفند که روی هم پیچیده (نوشته شده) و در آن سلاح رسول خداصلی الله علیه وآله و تمامی کتب آسمانی و مُصحف فاطمه‏ علیها السلام است.

تاریخچه ؛ بر اساس برخی روایات اوراق جفر را ملک جبرئیل در غار حرا به حضور حضرت محمد (ص) آوردند که بنا به باورها، تمامی علم عالم از اول خلقت تا به آخر در آن مستودع است و چون بر روی پوست بزغاله نوشته شده بود، به این نام خوانده شده است. این اوراق طبق عقاید مسلمانان از حضرت محمد (ص) به علی (ع) رسید؛ و ایشان بنابه دلایلی دو خانه از این اوراق را با انگشت مبارکشان پاک کردند . این خانه‌ها در خصوص جواب سوال زمان ظهور قائم (ع) و روز پایان عالم بوده است. این کتاب در حال حاضر در نزد حضرت مهدی (عج) است. امامان، این علم را به بعضی از خواص خود تعلیم می‌نمودند.

از دیدگاه باورمندان به علم جفر، علوم تجربی قدرت کافی جهت اثبات بسیاری از علوم را نداشته و اساساً اسم علم بر روی این مقوله حاکی از معلومی است که در پس پرده مانده است . روش‌های علم جفر ؛ در علم جفر برای رسیدن به جواب سئوالات، از روش‌های گوناگونی استفاده شده است. این روش‌ها بسته به اهمیّت سوال متفاوت و در سطوری چند منتج به جواب می‌شود. از انواع روش‌ها، می‌توان به جفر آدم(ع)، جفر منبری و … اشاره کرد. در علم جفر برای رسیدن به جواب از علوم ریاضی و نجوم نیز بهره می‌گیرند. نام سائل و نام پدرِ او و زمان سئوال به علاوه جمله سئوال، با روش ذکر شده در علم جفر، مبنای رسیدن به جواب است. یکی از مراحل مهم، که از آن به “سطر” نام برده می‌شود “سطر مستحصله” است که اصحاب علم جفر معتقدند با طهارت روح و… به مهم می‌توان آگاهی یافت. شیعیان علم جفر را مخصوص علی ابن ابی طالب(ع) می‌دانند. کتابی بنام جفر جامع که مشتمل بر ۲۸ جزو ۲۸ صفحه‌ای (۷۸۴ صفحه) با جدول‌هائی که ۲۸ در ۲۸ خانه هستند و با چهار حرف در خانه که با چهار الف شروع و با چهار حرف غ به پایان می‌رسد، بوسیله علی (ع) ترتیب داده شده است که در بعضی روش‌ها برای مستحصله از آن استفاده می‌شود و اعتقاد بر آن است که علوم اولین و آخرین در آن کتاب ملحوظ در ملفوظ است. اعداد معادل حروف ابجد که در جفر از آن استفاده می‌شود الف ب ج د ه‍ و ز ح ط ی ک ل م ن س ع ف ص ق ر ش ت ث خ ذ ض ظ غ ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰ ۲۰ ۳۰ ۴۰ ۵۰ ۶۰ ۷۰ ۸۰ ۹۰ ۱۰۰ ۲۰۰ ۳۰۰ ۴۰۰ ۵۰۰ ۶۰۰ ۷۰۰ ۸۰۰ ۹۰۰ ۱۰۰۰

کیمیا

علمی است که بوسیله آن می‏توان قوای اجرام معدنی بعضی را به بعض دیگر تبدیل کرد. مثلاً بوسیله این علم می‏توان طلا و نقره را از فلزات جدا کرد.

چگونه علوم غریبه را یاد بگیریم

ریمیا

علم شعبده است و آن عبارت است از معرفت قوای جواهر ارضیّه و مزاج آنها در یکدیگر تا از آنها قوّتی حاصل شود که از آن قوّه فعل غریب صدور یابد.
علمی است که از آن در هر جا که بخواهند می‏توانند در یک لحظه بروند (مانند طی الارض)

چگونه علوم غریبه را یاد بگیریم

معرفی کتابهای آموزش علوم خفیه

چگونه علوم غریبه را یاد بگیریم

دوستان بسیاری سوال داشتند که در خصوص شاخه های مختلف برای آموزش علوم غریبه کدام منابع خوب است. توجه شما را به این قسمت که حالت پرسش و پاسخ است جلب میکنم:

سوال: یک کتاب را معرفی کنید که در آن به صورت امروزی اصطلاحات علوم غریبه و علوم خفیه را معرفی کند.

پاسخ:  در این زمینه کتابهای فرهنگ علوم غریبه و ۴ ستاره در علوم غریبه را مطالعه بفرمایید.

سوال: بنده برای آموزش جفر به صورت مبتدی چه کتابهایی را مطالعه بکنم؟

پاسخ: بهترین کتابها برای آموزش جفر در را در اینجا میتوانید ببینید.

سوال: بنده خیلی به ریاضت کشیدن و چله نشینی علاقه دارم. در این زمینه چه کتابی را پیشنهاد میکنید؟

پاسخ: بی شک مفاتیح المغالیق علامه محمود دهدار یکی از کتابهای معتبر در زمینه دستور چله نشینی است. رساله کنوز المعزمین ابن سینا هم منبع بسیار خوبی است.

سوال: چند کتاب معرفی کنید که تقریبا همه شاخه ها در زمینه آموزش علوم غریبه را شامل باشد تا ما مجبور نباشیم چندین کتاب بخوانبم.

پاسخ: تعدادی کتاب وجود دارند که البته نه در همه زمینه های علوم غریبه ولی در اکثر شاخه های علم غریبه مطلب دارند از جمله: کنز الیهود ، مرجان جادو ، کتابهای میرداماد کبیر 

سوال: بهترین کتابها در باب احضار و تسخیر کدام هستند؟

پاسخ: در این زمینه کتاب بسیار است. بنده سه مورد را معرفی میکنم: کنوز الاسرار الخفیه ، بحر الاسرار ملا مهدی دامغانی ، مجربات ابن سینا

سوال: در زمینه علم رمل چه کتابهایی برای آموزش و یادگیری مناسب هستند؟

پاسخ: بهترین منابع و کتابها در این موضوع را در این پست بخوانید.

چگونه علوم غریبه را یاد بگیریم

آموزش علوم غریبه  آموزش علوم غریبه آموزش علوم غریبه

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه ها

 1. متین گفت:

  سلام کتابی در مورد ریمیا هست ؟

 2. نیما گفت:

  سلام. به نظر من بهترین کلاسها از نظر دسته بندی، توضیح کامل و اصولی، کلاسهای حاج آقای صدرا هستش. گرچه کلاسهاش گرونه ولی می ارزه. من که هنوز موفق نشدم ثبت نام کنم. دوره هاش ۳ ماهه است. هفته ای یک جلسه غیر حضوری. شنبه ها فایل صوتی میده و سه شنبه همون فایل رو به صورت پاور پوینت. تو یکسال فقط دو دوره برگزار می کنه.هر دوره هم فقط به ۷ نفر آموزش میده. اولش هم اسم طرف و اسم مادرش رو می گیره و بعد از چند روز ظاهرا با علم جفر حساب و کتاب میکنه اگه OK بودی که می گه ثبت نام شدی. اگه مثل من و دوستم که الان سه دوره است (یکسال و نیم) منتظریم ok نبودی میگه ان شاءالله دوره بعد. هم آموزش می ده و هم برنامه میده که باید انجام بدی و نتیجه ش رو هم باید بگی تا برنامه جدید بده. مثل مربی بدنسازی که مرتب برنامه میده و هیکلت رو چک می کنه. یکی از رفیقام دوره اش رو کامل دیده اصلا اونقد عوض شده که انگار یه نفر دیگه است. آخر سر هم عضو رایگان کتابخونه اش می کنه که حدود ۲۵۰ جلد کتابه و رادیستزی رو کامل بهت یاد میده که راحت می تونی بدون دستگاه، جای گنج رو پیدا کنی. متراژش رو بفهمی و … عالیه. دعا کنید این سری قبولم کنن. یاعلی مدد

  1. شاهین گفت:

   سلام خواهش میکنم التماس میکنم اگر شماره ای ویاراه ا ارتباطی بااستاد صدرا دارید بهم بدید
   ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =