در محضر بهجت

در محضر بهجت

در محضر بهجت

دانلود کتاب در محضر بهجت گلچین نکات اخلاقی و سلوکی و بیانات آیت الله بهجت

همـان گونه که بـدن هـا خسـته و کوفته می شونـد، دل هـا نیز خسـته می شونـد. بنـابراین، حکمت هـاي ظریف را براي آن ها بجویید.

مجموعه اي که فرا روي شـما است، گلچین نکات دل نشـین و جـذابی است که شـیخ الفقها و المجتهدین، عارف کامل، عالم ربـانی: حضـرت آیت االله العظمی بهجت – مـدظله – در سال هاي متمادي، پیش از درس خارج فقه و اصول و یا بعـد از آن، و گاه در اثناي درس – که در منزل شخصی ایشان برگزار می شد – بیان فرموده اند.

این نکـات اگر چه انصافـا نکـات علمی و حاصـل یـک عمر مطالعه و تحقیق است، ولی در واقع دست مایه هایی براي ارایه ي تذکرات معارفی، اخلاقی و عرفانی است، که حضـرت استاد – مدظله – با تمسک به آن، هدایت درونی افراد در بعد عقاید، و تخلق به اخلاق الهی در گفتـار، رفتـار و کردار نظر داشـتند. از این رو، مشاهـده می کنیـد که به مبـاحث گوناگون، از مباحث کلامی و عقاید، به ویژه مساله ي امامت و علی الخصوص مباحث مربوط به حضرت ولی عصر – عجل االله تعالی فرجه الشریف – گرفته، تا مباحث تفسیري، اخلاقی، گوشه هایی از سیره ي حضرات معصومین – علیهم السلام – شرح حال عالمان ربانی، و نکات تاریخی، سیاسی و اجتماعی، و گاه حتی نکات اقتصادي و بهداشتی و… اشاره شده است.

بنابراین، از خواننده ي محترم انتظار می رود که این مطالب را به دید نکات بصـیرت زا و پندآموز نگریسـته و در هنگام مطالعه به اسـتفاده از آن هـا، در اصـلاح خود در زمینه ي معـارف، اخلاق و کردار نظر داشـته باشـد و از مطـالعه ي معمولی آن ها و انباشتن اطلاعاتی چند به محفوظات خود خودداري کنند.


همچنین بخوانید: زندگینامه شیخ جعفر مجتهدی ره


چند فراز از کتاب در محضر بهجت

نیش نزدن عقرب

مرد سـیاه پوستی در بغـداد نوکر آقـایی بود، به نجف نزد اساتیـد اخلاق آن جا رفت. وقتی برگشت یا وقتی که شخصـی او را ملاقـات کرد، به او گفت: از آقایان نجف چه دیـدي و آن ها چه داشـتند که ما را ترك کردي؟ گفت: در میان آن ها کسانی هسـتند که اگر عقرب را روي دسـتشان بگـذاري، آن هـا را نمی گزد. گفت اگر در دست تـو بگـذاریم اثر نمی کنـد؟ گفت: شایـد. آن گاه دسـتور داد عقرب هفت دنده ي قهوه اي یا سـیاهی را آوردند و روي دست نوکر سـیاه گذاشـتند، عقرب مکرر روي دست او بالا و پایین رفت و آمد، و هیچ در او اثر نکرد.

خواندن نامه توسط آخوند ملا فتح علی در جیب قاصد بدون نگاه کردن به آن

عـده اي از علماي اصـفهان براي مرحوم شـیرازي بزرگ نامه نوشـته بودنـد و از اهالی و یا از بعض علماي اصـفهان – تردید از بنـده است – گلایه کرده بودنـد که از فتواي تحریم تنباکو خیلی اسـتقبال نکرده انـد. قاصـد در حالی که نامه در جیبش بود به خدمت مرحوم آخوند ملا فتح علی مشـرف می شود، ایشان نامه اي را که در جیب قاصد بود بدون این که نگاه کنند از اول تا به آخر خوانـده بودنـد! این همه علمـاي صاحب کرامات و مقامات علمیه و عملیه و لا الی بـدل کجا رفتنـد و رخت بربسـتند و بساط آن ها از میان مردم برچیده شد و جاي آن ها خالی ماند؟

شکایت از جنیان به حضرت مسلم – علیه السلام

شخصـی گفت: در تاریکی – به گمانم – بر روي یکی از جنیان پا گذاشـتم و آن جنی در اثر آن تلف شد از این رو آن ها مرا اذیت می کردند، تا این که در راه نجف و کوفه با آن ها برخورد کردم و گفتم: شـکایت شـما را به حضرت مسلم علیه السلام – می کنم. بسـیار اصرار کردند که نکن، ولی من شکایت کردم و شنیدم که حضرت مسلم – علیه السلام – آن ها را تعزیر می کند! و می فرماید: که باید به گونه اي ظاهر شوید که او بر سر راهش نفهمد و شما را نبیند و..


مشخصات کتاب

  عنوان: در محضر بهجت
  نویسنده: محمد حسین رخشاد
  زبان: فارسی
  فرمت فایل: PDF
  تعداد صفحات: ۴۱۵
  حجم فایل: ۳٫۲ مگابایت

 دانلود


 

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =