رمان خانم دالووی

خانم دالووی

خانم دالووی

رمان خانم دالووی نوشته ویرجینیا وولف ترجمه پرویز داریوش

خانم دالووی رمانی است نوشته ویرجینیا وولف که یکی از نخستین آثار پیشگام در سبک رمان نویسی است که امروزه «رمان نو» خوانده می‌شود.
ویرجینیا وولف یک روز ماه ژوئن از زندگی کلاریسا دالووی در لندن پس از جنگ جهانی اول را از زاویه دید این زن توصیف می‌کند. خواننده چنین می‌انگارد که گویا پا به پای راوی در خیابان‌های لندن گام برمی‌دارد و از دریچه نگاه کلاریسا آدم‌ها و محله‌های شهر را می‌بیند. در این گذار تند و ناگسسته، وولف از شهر و آدم‌هایش تابلویی به پهنای افق در دیدرس خواننده قرار می‌دهد.

 

خانم دالووی به شیوه جریان سیال ذهن نوشته شده، برگرفته از داستان کوتاه «خانم دلووی در خیابان باند» و داستان ناتمام «نخست وزیر» است. خانم دالووی در سال ۲۰۰۵ از سوی مجله تایم در میان ۱۰۰ رمان برتر انگلیسی‌ زبان از سال ۱۹۲۳ قرار گرفت.

با هم بخش ابتدایی رمان خانم دالووی را میخوانیم:

چه تفریحی! چه کیفی! چرا که هر وقت با اندک غژغژی که اکنون نیز به گوش میرسد پنجره های سرتاسری را باز میکرد و در هوای باز به بورتن میزد. این گونه به نظرش میرسید چه تر و تازه! چه آرام! هوای صبح زود البته از این آرامتر بود. به گونه روی هم افتادن دو موج، به گونه بوسه خیزاب، خنک و تیز و با وجود این (برای دختری هجده ساله که آن موقع بود) سنگین همراه با این احساس، همانگونه که کنار دریچه گشوده ایستاده بود حس میکرد. چیزی ناخوش در شرف وقوع بود، در آن حال که به گلها نگاه میکرد و به درختها که دود میانشان میپیچید و زاغچه ها خیز برمیداشتند و باز مینشستند، آنقدر می ایستاد و نگاه میکرد تا پیتر والش میگفت:

میان سبزیها به خودت فرو رفته ای؟

 

دانلود رمان خانم دا لووی

 

حتما بخوانید

گنج نامه شیخ بهایی

گنج نامه وزیری احمد وزیر نوشته شیخ بهایی. شامل بیش از 2000 نسخه برای پیدا کردن دفینه. معرفی مکانهای گنج و وجود تله ها در مسیر.

بیشتر بخوانید

ملت عشق

رمان ملت عشق نوشته آلیف شافاک، پرفروش ترین رمان سال. داستان زنی غربی که درگیر اندیشه های عرفانی مولانا و شمس تبریزی میشود.

بیشتر بخوانید
مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + هفده =