قانون در طب

قانون در طب

قانون در طب

نام طب همیشه یاد آور طبیبی نامدار و اسـتادي بی بدیل در این عرصه بوده است و او کسـی نیست جز شـیخ الرئیس ابو علی سـینا، و اثر ژرف و مانـدگار وي در طب مزاجی و طبیعی که سالیـان متوالی در بزرگترین مراکز علمی و پزشـکی جهان مـدار تـدریس در علم پزشکی بوده است، و آن نیست جز شاهکار وي کتاب گران سنگ قانون در طب

هر چند با گذر ایام و تغییر و تحولات علمی، غبار فراموشی بر چهره آن نشسته و طب طبیعی به گوشه انزوا رانده شده است، ولی در سایه همین تحولات علمی است که بار دیگر طب طبیعی و کتاب قانون قـد برافراشـته و درخت تنومنـد آن با گـذر از زمسـتان خمودي بار دیگر زنده و پا بر جا گردیده است که “قانون “همیشه پا بر جاست، اگرچه چند صباحی از آن گریزان شوند لیک باز باید به آغوش آن بازگردند.

قانون «القانون فی الطب» مهم ترین تألیف طبی ابن سینا و دایره المعارفی عظیم در این علم است و یکی از مهم ترین و بزرگ ترین کتاب های طبی اروپا در قرون وسطی بوده است. کتاب «قانون» از کتاب «حاوی» رازی و کتاب «طب مالکی «اهوازی و حتی از آثار جالینوس پیشی گرفته و مدت شش قرن همه کتب پزشکی تحت تأثیر آن بوده است چرا که توانسته در موضوع طب و پزشکی مطالب قابل تأملی را به مخاطبان خود ارایه دهد. این اثر همچنین در رابطه با پزشکی سنتی و داروشناسی مطالب ارزشمندی را بیان می کند که می تواند برای هر مخاطبی جذاب و خواندنی باشد.

ابن سـینا قانون در طب را بر اساس پنـج کتاب تدوین نموده است:

کتاب اول: مبانی و کلیات طب.
کتاب دوم: داروهاي ساده (مفردات)
کتاب سوم: بیماريهاي جزیی که در هر یک از اندام بدن از سر تا قدم رخ می دهد.
کتاب چهارم: بیماريهاي عمومی که به عضوي خاص اختصاص ندارد؛ مانند تب.
کتاب پنجم: قرابادین (داروسازي)


 مشخصات کتاب

  عنوان: قانون در طب
  زبان: فارسی
  فرمت فایل: PDF
  تعداد صفحات: ۳۶۶
  حجم فایل: ۴ مگابایت

 دانلود


اگر به طب سنتی علاقمند هستید میتوانید پکیج کامل کتابهای طب سنتی را دانلود کنید.

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − پنج =